21.yüzyılda akıllı şehir nedir sorusu insanların fazlası ile karşısına çıktı. Yeni çıkan pek çok teknoloji beraberinde yenilikleri ve farklılıkları getirdi. Son yıllarda çıkan teknolojisi ise insanların bilinen en üst seviyesi olarak ifade ediliyor. Bu yüzden de insanlara sunulan yenilikler de o derece farklı ve üst seviyesinde. Dünyada her dönem teknolojik devrimler yenilikleri insanlara sunuyor. Bu yenilikler de insanların hem sosyal hem de profesyonel hayatlarını etkilemeyi başarıyor.

Dünyayı etkisi altına alan yazılım, yapay zeka ve derin öğrenme gibi teknolojiler de kendileri gibi çok büyük etkiler ortaya çıkardı. Telefonlar, bilgisayarlar ve son model cihazlar derken son olarak ortaya akıllı şehirler adı altında bir kavram çıkarttı. Kısa bir süre önce ortaya atılan bu kavram zaman içerisinde beklenilenin çok ötesinde bir ilerleme kaydetti. İnsanlar, şehirler ve devletler bu sürecin bir parçası olabilmek için adeta birbirileri ile yarışır bir hale geldi.

Akıllı şehir kavramı aynı zamanda büyük bir yeniliğin ve değişimin de önünü açmayı başardı. Yani dünyada meydana gelen yenilikler beraberinde başka yeniliklerin de olması için öncü oldu. Bu durum insanların hayatlarında köklü değişimlere sebep olduğu gibi bakış açılarını da değiştirmeyi başardı. Çünkü ortaya çıkan teknolojiler genellikle tek bir cihaz tarafından etki ediyordu. Örneğin telefonlar sadece kullanıcılarını ve bu teknolojiden yararlanmak isteyen kişileri etkiliyordu. Fakat akıllı şehir kavramı direkt olarak toplumları etkiliyor.

Akıllı Şehir Nedir ve Neyi İfade Eder?

Dünyadaki akıllı şehirler için yapılan yatırımlar bu şehirlerin ne olduğu hakkında daha fazla bilgi veriyor. Bu şehirler adından da anlaşılacağı gibi şehirlerin artık akıllı bir hal almasını ifade ediyor. Peki, bir şehir nasıl akıllı hale gelebilir? Bir şehri akıllı yapan ilk şey insanlardı. Zaman içerisinde ise gelişen teknoloji bu süreçte insanları devreden çıkarttı. İnsanlar yerine makineler ve robotlar devreye girmeye başladı. Artık şehirler bu teknolojiler ile baştan aşağı donatılıyor.

Bu sayede şehirde meydana gelen en ufak bir şey bile insanlara anında iletiliyor. Peki, nedir bu “şeyler”? Anlık olarak hava durumları, trafik durumu, yangınlar, doğal afetler, yeni nesil eğitimler, daha güvenli şehirler ve daha sağlıklı tarım bu şehirlerin en büyük etki alanları arasına giriyor. Yani akıllı şehirler insanlara çok daha yaşanabilir bir geleceğin kapılarını açıyor. Tüm bu süreç içerisinde ise yapay zeka ve ileri yazılım gibi teknolojiler sürekli kullanılıyor.

Yeni Nesi Teknolojiler ve Akıllı Şehirler Nedir?

Dünyada ortaya çıkan yeni nesil teknoloji kavramı aynı zamanda akıllı şehirlerin temelini oluşturuyor. Teknoloji belli bir noktaya gelmeden insanların kendilerini bir üst seviyeye taşıması imkansız. Zaman içerisinde biriken teknolojinin bir anda yükselmesi insanlara akıllı şehirler teknolojisini sunmayı başardı. Özellikle yapay zeka ve benzeri teknolojiler bu sürecin en önemli elemanları arasına girdi. Robotların düşünebilmesi ya da diğer bir tabir ile sebep sonuç içerisinde cevap vermesi akıllı şehirlerdeki robotikleşmenin önemli bir adımı oldu.

Akıllı Şehirler İçerisinde İnsanların Karşısına Çıkacak Teknolojiler

İnsanlar akıllı şehir nedir sorusu kadar bu şehirlerin içerisinde olacak teknolojileri de merak ediyor. Dünyada ve Türkiye’de akıllı şehirler içerisinde en çok kullanılan teknolojiler yapay zeka ve sensor teknolojisi. Bu iki teknoloji yazılım temelli olduğu için kullanımına göre çok fazla seçeneğe olanak sağlıyor. Yapay zeka özellikle binalarda ve şehrin belli noktalarında insanların karşısına çıkıyor. Sensorler trafik sıkışıklığından hava durumuna kadar pek çok nokta insanları anlık olarak bilgilendirecek.

Bu bilgilendirmeler için ise iki farklı yol bulunuyor. İlk olarak şehrin belirli noktalarındaki anlık akıllı ekranların bunları insanlara ileteceği bir sistem var. İkinci olarak ise şehirler mobil uygulama ile bu süreçten haberdar olacak. Bilinen hava durumu ve trafik uygulamaları bu süreçte kullanılmıyor. Bunun yerine şehirler için hazırlanan özel uygulamalar bu sürecin en önemli parçası. Akıllı şehir nedir ve nasıl kullanılır sorusunun belki de en net cevaplarından birisi bu uygulamalardır. Bu sistem yavaş yavaş dünyanın belli şehirlerinde uygulanmaya başladı bile.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden akıllı şehir nedir sorusuna çok daha detaylı cevaplar bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de akıllı şehirlerin faydaları hakkında detaylı içerikler okuyabilirsiniz.