Son yıllarda akıllı tarım sistemleri büyük bir merak konusu oldu. Akıllı tarım kavramı ilk dile getirildiği günden bu yana fazlası ile gelişen bir özelliğe sahip. Dünyada akıllı tarımın bu kadar popüler olmasının arkasında aslında pek çok sebep var. Tüm bu sebepler birleşince de akıllı tarımın önemi aslında ortaya çıkıyor. Bugün baktığımız zaman akıllı tarım ile alakalı uluslararası pek çok şirketin çalışma yaptığını görebiliriz.

Akıllı tarım nedir sorusundan başlayarak bu şirketler bu alanda çalışmalarına hızla yön veriyor. Bu kadar temelden başlanmasının da bir sebebi var. Akıllı tarım ne kadar önemli olsa da henüz bilinirliği o kadar fazla değil. Şirket bazında baktığımız zaman akıllı tarıma olan ilgiyi kolayca görebiliriz. Fakat bireysel anlamda hala akıllı tarım ile alakalı bilgilendirilme yapılması gereken pek çok nokta var. Pek çok insan akıllı tarım kavramını duymuş olsa da tam olarak nasıl olduğunu ve ne işe yaradığını bilmiyor.

Dünyada akıllı-tarım uygulamaları eğer istenilen seviyeye getirilmek isteniyor ise bu kavram herkes tam anlamı ile anlatılmalıdır. Bir diğer yandan akıllı tarımdan tam performans almak için de öğrenilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor. Çünkü akıllı tarım tahmin edilenden çok daha güçlü bir teknoloji. Bugün küresel anlamda sorun olan ya da ileride sorun olacak pek çok nokta akıllı tarım ile ortadan kalkıyor.

Akıllı Tarım Uygulamaları Nedir ve Ne İşe Yarar?

İsminden de anlaşılacağı gibi akıllı tarım, normal tarımın daha akıllı ve teknolojik halidir. Akıllı derken buradaki akıl insanların bilgisayarlardan çok daha fazla destek almasını ifade eder. Yani bu tarım modeli ile bilgisayarlar gereken verileri çiftçilere iletir. Bu sayede atılacak adımlar da çok daha profesyonel ve doğru bir şekilde atılır. Hem dünyada hem de Türkiye’de akıllı tarım uygulamaları henüz istenilen seviyeye gelemedi.

Fakat atılan adımlar son derece umut verici. Bugün baktığımız zaman her geçen gün hem bu uygulamaların sayıca arttığını hem de daha çok kişinin bilgilendirildiğini görebiliriz. Bir diğer yandan akıllı tarım uygulamaları istenilen seviyeye gelmek için teknolojik olarak da desteklenmelidir. Yani insanların bu konuda bilinçlenmesi yetmez. Aynı zamanda ülkelerin teknolojik olarak da bu konuda kendilerini geliştirmesi ve gereken alt yapı için çalışmalar yapması gerekir.

Akıllı Tarım Sistemleri Neden Bu Kadar Önemli?

Dünyanın bu kadar önem verdiği akıllı tarım sadece şirketlere maddi imkanlar sunmuyor. Aynı zamanda insanların daha sağlıklı bir dünyada yaşaması için de olanaklar sağlıyor. İlk olarak akıllı tarım sürdürülebilir tarımın bir diğer adıdır. Sürdürülebilir tarım sayesinde hem ürünler daha sağlıklı yetişiyor hem de toprağın ömrü uzuyor. Bu durum belki de dünyadaki en büyük sorunlardan bir tanesidir. Çünkü toprağın bilinçsiz kullanımı toprak ömrünü büyük oranda azaltıyor.

Bu yüzden de yıllar geçtikçe ürünlerin kalitesi de düşmeye devam ediyor. Yanlış ilaçlama hatta yanlış mahsul ekimi toprak ömründe kötü bir etken oluyor. Akıllı tarım sistemleri ise tüm bu sorunların ortadan kalkmasını sağlıyor. Bir diğer yandan artan insan nüfusu ve göçler ile insanların sağlık ürüne olan ihtiyacı da artıyor. Akıllı tarım ise bu sorunları kökten çözecek bir güce sahip. Tüm bunlar da akıllı tarımın aslında ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor.

Akıllı Tarım Sistemleri Nasıl Çalışır?

Dünyada akıllı tarım teknolojisi kısa sürede büyük sıçrama yaşadı. Bu yüzden de akıllı tarımın uygulanmasında pek çok farklı teknoloji devreye girdi. İnsanlar bunların arasından hem kendilerine hem de topraklarına en uygun olanlarını devreye sokabiliyor. Bunlar arasında en çok dikkat çeken nokta ise sensörlü akıllı tarım sistemleri olarak isimlendiriliyor. Sensörler hayatımıza girdiğinden beri pek çok zorluğu kolaylaştırıyor.

Aynı zamanda pek çok teknolojinin de büyümesine olanak sağlıyor. Akıllı tarım da bunlardan bir tanesi. Torağa yerleştirilen bu sensörler telefona ya da bilgisayara bağlanıyor. Bu sayede çiftçiler toprakları ile alakalı tüm bilgilere ulaşabiliyor. Nem oranı, mineral oranı ya da ilaç ihtiyacı gibi tüm değerler bu sayede direkt olarak görülüyor. Ayrıca çiftçilerin topraklarını ilaçlaması gereken zamanlar ya da ekmesi gereken ürünler de sistemden belirleniyor. Bilinçli bir şekilde devam eden süreç topraktaki verimliliği de arttırıyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ve web adresini ziyaret ederek akıllı tarım sistemleri ile alakalı çok daha detaylı içerikler bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesinden de akıllı tarım makinaları hakkında uzmanlarca yazılmış yazılar okuyabilirsiniz.