Propolis bal arılarının bitkilerden topladığı reçine benzeri yapılarla kendi salgılarının birleşiminden oluşan, kovanlarını korumak için ürettikleri bir maddedir. Bitkilerin tomurcukları, yaprakları ve sap kısımlarından propolis üretimi gerçekleştiği için bitki türü ve çeşitliliği bu ürün için farklılıklar yaratmaktadır. Bunun dışında bileşenin toplandığı zamandan toplanma biçimine, arının ırkına kadar birçok faktör propoliste farklılıklar oluşturmaktadır. Anadolu propolisi de aslında bu yüzden bulunmaz bir kaynaktır. Anadolu’daki bitki çeşitliliği, farklı bölge floraları arı türlerini ve dolayısıyla propolis zenginliğini arttırmaktadır.

Anadolu Propolisi Faydaları

Propolis özetle doğal bir antioksidan ürünüdür. Antiviral, antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip propolis bağışıklık sistemini koruyarak birçok hastalığa karşı koruyucu etki yaratmaktadır. Özellikle virüs ve kanser hastalıkları, diyabet gibi çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği kanıtlanmıştır. Özellikle kış aylarında kullanılması soğuk algınlığına karşı bağışıklık için de önerilmektedir. Türkiye koloni sayısı açısından dünyanın ilk sıralarda yer alan ülkelerindendir. Anadolu propolisi önemini bu noktada arttırmaktadır. Anadolu endemik bitki türleri açısından da önemini gösterir. Bu nedenle Anadolu’da propolisin farklı türleri üretilebilmektedir.

Anadolu Propolisi ve Yapısı

Söz konusu Anadolu propolisi olunca tüketicilerin kafası karışmaktadır. Anadolu propolisiyle ilgili söylenen bir diğer yanlış da propolisin bozulmasıyla alakalıdır. Bu yanlış bilginin çoğunlukla sebebi farklı renklerde propolislerin bulunmasıdır. Belirttiğimiz gibi Türkiye’nin bitki ve arı çeşitliliği nedeniyle propoliste de aynı çeşitliliğe sahibiz. Özellikle farklı renklerde propolislerin olması tüketicilerin bozuk olduğu kanısına varmalarına neden olabiliyor. Fakat esasında birden farklı tür çiçekten vaksı elde eden arılar çeşitli farklı renkte propolisler üretiyor. Üstelik propolisin küflenme gibi bir olasılığı yoktur. Yalnızca uygun olmayan maddelerle karıştırılan propolisler, uygunsuz koşullar ve ortam kirliliği propolisin kurtlanmasına neden olabilir. Doğal bir propolisin bozulma imkanı bulunmamaktadır.

Propolis Nasıl Alınmalı?

Maalesef bal üretiminde sahtecilik olduğu gibi propolis konusunda da sahteciliğin olması mümkündür. Burada iki farklı bileşenin önemi ortaya çıkmaktadır. Eğer propolisiniz flavonoid ve fenolik bileşenler bakımından yeterli değilse sağlığınıza iyi gelmeyi bırakın sağlığınızı bozabilir. Anadolu propolisi hali hazırda zengin içerikler ve çeşitlere sahip olmasına rağmen anadoluda da propolis üretiminde kolaylık sağlamak için sahteciliğe kaçılabiliyor. Ürünleri propolise benzetmek için çeşitli maddeler eklenerek propolis oluşturulabiliyor. Bunun sonucunda da sağlıklı olmak için tüketilen propolisler bize zarar verebiliyor. Özetle propolis doktorların bile tavsiye ettiği bir ürünken satın alınırken dikkat edilmeli, içeriği flavonoid ve fenolik bileşenler açısından kontrol edilmelidir.

Anadolu Propolisi Nasıl Tüketilmelidir?

Ham haliyle propolisi tüketilemez çünkü kovandaki bal mumuyla karışmış haliyle sert bir yapıya sahiptir. Bu haliyle faydalanması oldukça zor ve sindirimi az oranda olacaktır. Dolayısıyla uzmanlar tarafından özütleme işleminden geçmesi gerekir. Ancak işlemden geçmiş propolisi satın almamız mümkün. Kapsül ya da tablet yoluyla propolis alımı sağlanabilir. Fakat ballı olan propolislerin emiliminin daha iyi olduğunu araştırmalar kanıtlamaktadır. Anadolu propolisi üzerinde araştırmalar yapan Prof. Dr. Oğuz Öztürk’ün önerisi üretiminde destekçisi olduğu güvenilir bileşenlerden oluşan Novanutrica’nın Propolix Herba adlı propolisidir.