Yazılım konusuna yabancı olan kişiler Android programlama nedir diye fazlası ile merak eder. Çünkü insanlar genel olarak Android dilinin diğer dillerden daha ayrı bir dil olduğunu düşünüyor. Sanılanın aksine Android adı altında direkt bir dil yok. Kodlama dilleri arasında Android programlarda kullanılan dillere genel olarak Android dilleri adı verilmektedir. Dünyayı kasıp kavuran Android teknolojisinin bir dile bağlı olması da zaten tercih edilecek bir durum olamazdı.

Çünkü Android çalışma alanı ile onlarca farklı mesleği ve teknoloji kavrar. Teknolojinin hızlı bir şekilde geliştiği bu dönemde Android en önemli teknolojilerden bir tanesi. Çünkü Android günümüzdeki pek çok teknolojinin temelini oluşturuyor. Hal böyle olunca da Android’e olan ilgi her geçen gün artıyor. Android sistemler de buna bağlı olarak gelişmeye devam ediyor. Çünkü bir teknolojiye ilgi ne kadar fazla olursa teknolojinin gelişimi ve eksikliğini kapatması da o kadar hızlı olur.

Android dillerinin genel olarak telefonlarda kullanılması da bu durumun en önemli sonuçlarından bir tanesi. Bugün akıllı telefonlar Android ve iOS olarak 2 farklı şekilde piyasaya çıkıyor. Bunlara rakip pek çok teknoloji çıksa da hiçbiri piyasada bu iki devin karşısında kalamadı. Özellikle Android sistemin sahip olduğu potansiyel ve kullanım oldukça fazla. Çünkü bugün Android tek bir marka altında hizmet vermiyor. Onlarca telefon markası bugün Android sistemi tercih ediyor.

Android Programlama ve Tarihçesi

Tarihler 2009 yılını gösterdiğinde Google dünyada devrim yapacak bir teknolojiyi piyasaya sürdü. Android adı verilen bu sistem telefonları adeta bir üst seviyeye taşıyordu. Dönemin öncü telefon firmaları ile anlaşan Google bu sistemi ile dünyadaki teknolojiye yön vermeye başladı. Üstelik Google bu yeni işletim sistemi sayesinde ilk yıllarda rakipsiz kaldı. Android sistemi tercih etmeyen markalar birer birer iflas bayrağını çekmeye başladı. Android için anlaşma sağlayan markalar ise dünyadaki Pazar paylarını inanılmaz ölçü de arttırdı.

Fakat bu Android sistem sanılanın aksine tek başına bir yazılım içermiyordu. Yani Android sistemler birden fazla yazılım dilinin ortaklaşması ile aslında çalışıyordu. Android programlama içerisinde SDK adı verilen 3 yazılım dili yer alıyordu. Hem çıktığı dönemin hem de günümüzün en önemli 3 yazılım dili ise şunlar:

  • C ++
  • Java
  • Kotlin

Bu 3 dilin ortak çalışması sonucu ortaya çıkan Android telefonların da dışına çıkmayı başardı. 3 dil öncü olsa da zaman içerisinde farklı kodlama dilleri de Android içerisinde uygulama çıkarmaya uygun hale geldi. Örneğin ilk başlarda sadece Java ile mobil uygulama yapmak tercih edilen bir işlemdi. Fakat zaman içerisinde sürece Python, C ve C# gibi diller de dahil olmaya başladı. Sonuç ne olursa olsun bugün Android sistemlerin vazgeçilmez 3 dili Java, C ++ ve Java olarak gözüküyor.

Android Programlama Hangi Uygulama İle Yapılır?

Bugün bir geliştirici Android program geliştirmek için pek çok program kullanabilir. Fakat bunların arasından Android Studio en çok tercih edilen programdır. Ayrıca en verimli sonuçları çıkaracak uygulama da yine Android Studio’dur. Bunun yanı sıra Eclipse ve Motodev gibi programlar da kullanılabilir. Ayrıca Android uygulamaları bugün Windows, Linux ve en önemlisi MacOSX için geliştirilebilir. MacOSX bir iOS sistem olmasına rağmen Android geliştirme için sorun çıkarmaz.

Android Sistem İçin Yazılım İle Neler Yapmak Mümkün?

Genel olarak yazılım dillerine hakim olan herkes Android sistemler için neler yapılacağını bilir. Bir yazılım dilinin asla bir sonu yoktur. Yapılacak her şey tamamen kişilerin hayal güçleri ve yazılım tecrübelerine bağlıdır. Bugün Java ile Android programlama yapmak isteyen bir kişi telefonda olmasını uygun gördüğü her şeyi yapabilmektedir. Ayrıca telefonlar da yapılan tüm uygulamaları geliştirmektedir. Burada önemli olan tek nokta yapılan uygulamanın hangi Android sürümlerinde çalışacağını önceden belirlemektir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek yazılım dillerinin gelecekteki etkileri hakkında içerikler bulabilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesini ziyaret ederek de yazılım dillerini mesleklere etkisi hakkında yazılar okuyabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı İnternet sitesini ziyaret ederek Android Programlama nedir gibi sorularınıza detaylı cevaplar bulabilirisiniz.