Yapay Zeka teknolojisi her geçen gün hayatımıza daha fazla etki ediyor. 2000’li yıllardan sonra hayatımızda yer eden yapay zeka artık telefonlardan evlere kadar yayıldı. Üstelik bir ürününü yapay zeka destekli olması her zaman onları rakiplerinden ayırıyor. Hem kalite olarak hem de fiyat olarak bu ürünler her zaman piyasada kısa sürede başarıya ulaşıyor. Şirketler arasında yapay zeka alanında büyük bir rekabet var. Üstelik bu rekabet her geçen gün artıyor.

Dünyaca ünlü teknoloji firmaları her yıl onlarca yapay zeka uygulamaları ile alakalı patent alıyor. Yapay zekanın bir sonu olmadığı için bu alanda alınabilecek patentlerin sayısı da oldukça fazladır. Gelecek yıllarda daha fazla büyük ve güçlenmek isteyen firmalar için yapay zeka oldukça önemlidir. Aynı zamanda küçük çaplı şirketlerin büyümesi için de yapay zeka çalışmalarına önem vermesi gerekiyor.

Küçük Şirketler İçin Yapay Zekanın Ar – Ge İçerisinde Yer Alması

Küçük çaplı şirketlerin yapay zeka ile alakalı atacakları ilk adımlar çok temelden başlamalıdır. İlk olarak Yapay zeka teknolojileri nelerdir ve ne işe yarar gibi küçük çaplı sorunların cevaplanması gerekir. Yapay zeka ile alakalı ilk kez çalışacak şirketler Apple ya da Google gibi firmaların atacağı adımları atmamalıdır. Aksi takdirde Ar – Ge süreci ters teperek şirketler adına daha kötü sonuçlar ortaya çıkarır. Fakat yapay zekanın Ar – Ge sürecine kontrollü dahil edilmesi ise onları kısa sürede başarıya götürür.

Yapay Zeka Teknolojisi ve Ar – Ge Çalışmaları

Günümüzde başarılı olmak için güncel konuları yakından takip etmek gerekir. Ayrıca güncel ihtiyaçlar göz önüne alarak çalışmalar yapmak başarılı sonuçlar doğuracaktır. Ar – Ge çalışmaları sonucunda ortaya bir hizmet ya da ürün ortaya çıkar. Tüketiciler için de bu ürünün günümüz koşullarına uygun olması son derece önemlidir. Artık yeni çıkan telefonlarda tüketiciler telefonun yapay zekasını kıyaslıyor. İnsanlar ürünü almadan önce yapay zekalarına göre bir öngörüye sahip oluyor.

Hatta bu durum bilgisayar oyunlarında bile geçerlidir. Bilgisayar oyunları eskiden grafik ve oynanışa göre değerlendirilmekteydi. Fakat artık bu değerlendirmelere oyunun yapay zekası da eklenmeye başladı. Yapay zeka teknolojisi daha pek çok konuda bir değerlendirme kriteri haline geldi. Telefonlar, evler, oyunlar ya da arabalar artık tamamen yapay zeka üzerinden gelişiyor. Şirketlerin de bu süreçte başarılı olması için Ar – Ge çalışmaları ön plana çıkıyor.

Yapılan başarılı Ar – Ge çalışmaları ile şirketler yapay zekanın en uygun modelini geliştiriyor. Geliştirilen ürün ya da hizmetlerin pazarda başarılı olması da şirketin büyümesini sağlıyor. Yapılan her yapay zeka çalışması şirketleri başarıya götürmez. Yapay zeka kendi içerisinde çok fazla başlığa ve alana bölündüğü için şirketler kendilerine en uygun olanlarını tespit etmelidir. Yapay zeka ile alakalı yapılacak Ar – Ge çalışmalarının uzman bir ekip tarafından oldukça dikkatli bir şekilde ilerletilmesi gerekir.

Yapay Zeka İle Ar – Ge Yapmak

Ar – Ge ve Yapay zeka birlikte de kullanılan iki kavram haline de geldi. Ar – Ge şirketi başarıya götürmek için en doğru tespiti yapma süreci ile başlar. Yapay zeka da verileri analiz ederek en doğru sonucu insanlara bildirmek için de kullanılır. Tam bu süreç içerisinde de bu iki kavram birbiri ile entegre oluyor. Gelişmiş şirketler şirketleri adına en doğru Ar – Ge kararını vermek için yapay zekadan destek alıyor. Yapay zeka teknolojisi olası tüm sorunları simüle ederek şirkete en doğru kararı vermesi için yardımcı oluyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden yapay zeka teknolojisi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de Yapay zeka ve Ar – Ge ile alakalı detaylı bilgiler bulabilirsiniz.