Son dönemlerde başarılı inovasyon çalışmaları önem kazanmaya başladı. İnovasyon çalışmalarında başarılı olmak için şirketlerin ve girişimcilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Dünyada teknolojinin gelişmesi ihtiyaçların farklılaşması şirketleri inovasyon çalışmalarına zorunlu olarak yönlendiriyor. İnovasyon uygulamalarında geri kalan şirket ve firmalar piyasada uzun süre ayakta duramıyor. İnovasyon çalışmaları sadece şirketlerin ayakta durmasını sağlamıyor. Aynı zamanda şirketlerin küresel bir markaya doğru gitmesi için de yardımcı oluyor.

Teknolojinin gelişmeleri her alanda farklı ilerliyor. Bu yüzden şirketlerin de teknolojinin getirdiklerinden kendilerine en uygun olanını belirleyerek uygulamalıdır. Bu çalışmalar sadece şirketlere yarar sağlamıyor. Aynı zamanda ülkelerin de ekonomisine ve gelişmesine destek oluyor. Türkiye’de inovasyon çalışmaları da son dönemlerde ivme kazanmaya başladı. Bu ivme zamanla dünya standartlarına ulaşacaksa eğer herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Ayrıca her inovasyon çalışmasının da başarıya ulaşmayacağını insanların bilmesi gerekiyor.

İnovasyon sırasında atılan ya da alınan yanlış kararlar çok büyük sorunlar ortaya çıkarıyor. Pek çok bilinen firma bu yanlış adımlar yüzünden sıkıntılı süreçlere girdi. Bu süreçlerin sonucu şirketin batmasına kadar ilerleyebilir. Bu tarz sorunlar ile karşılamamak için de inovasyonun başarıya ulaşması için atılacak adımlara dikkat etmek gerekir. İnovasyon binlerce farklı alanda ve binlerce farklı şekilde yapılsa da izlenmesi ve uygulanması gereken bazı önemli noktalar vardır.

Başarılı İnovasyon İçin Strateji Belirlemek

Günümüzde pek çok farklı inovasyon modeli vardır. Örneğin pazarlama inovasyonu insanların karşısına çok fazla çıkar. Pazarlama ya da başka tarzda bir inovasyon yapılırken ilk olarak güçlü bir strateji geliştirilmelidir. Firmalar, girişimciler ya da devletler inovasyon çalışmalarına ilk olarak strateji kurarak adım atarsa başarılı olma ihtimalleri artar. Bu strateji sırasında pazar payı, imkan, teknoloji ve rakip firmalar göz önüne alınmalıdır. Bu etkenler göz önüne alınmadan yapılacak çalışmalar genellikle kısa sürede başarısızlık ile sonuçlanır.

İnovasyonda başarıya ulaşmak isteyen bireyler daha sonra ise inovasyon ağı oluşturmalıdır. Bu ağ dışarıya tamamen açık olarak kurulmalıdır. İçerde ise etkileşimin fazla olması gerekir. Bugün internet üzerinden bir bilgiye ulaşmak artık saniyeler alıyor. Oluşturulan ağın dışa açık olmasında da bu etken son derece önelidir. Dışardan sağlanan bilgi ve tecrübelerin ağa dahil edilmesi de gerekir. Başarılı inovasyon çalışmaları için strateji tek başına yeterli olmaz. Aynı zamanda stratejiyi uygulayacak takım arkadaşı da son derece önemlidir.

İnovasyon Çalışmalarında Ekip Kurmak

İnovasyona dahil olan ekibin tecrübeli bilgili olmasına ek olarak vizyonlu olmaları da önemlidir. Bu sayede sürecin yürütülmesi, pazarlanması ve inovasyonun şirkette sürekli olarak devam etmesini sağlanır. Bir diğer yandan inovasyon sürecini yürütecek kişilerin de seçimine dikkat edilmelidir. Lider kadronun alanda uzman ve süreç içerisinde güçlü kişiler olmazı gerekir. Başarılı ve vizyonlu bir ekip sayesinde en zor inovasyon çalışmaları hem üretimde hem de pazarda kısa sürede büyük başarılar sağlar.

Doğru Kararlar Vermek

Başarılı inovasyon çalışmaları için bireyler ya da kurumlar hangi alana yöneleceklerine doğru karar vermelidir. Ürün inovasyonu ya da yönetim inovasyonu gibi pek çok farklı inovasyon modeli olduğu için şirkete uygun model belirlenmelidir. Eğer şirket bu alanlardan birden fazlasını kapsıyor ise analiz süreci başlamalıdır. Şirketler hangi inovasyonun kendilerine daha büyük katkı sağlayacağını analiz etmelidir. Yapılan analizler göz önüne alarak lider kadro inovasyonu modeline karar vermelidir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden başarılı inovasyon çalışmaları için yapılacaklar hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de hizmet inovasyonu nedir ve nasıl yapılır gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.