OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, son dönemde en çok ilgi gören yapay zekaya sahip sohbet robotu. Chat GPT, sıradan bir sohbet robotunun yeteneklerinden çok daha fazlasına sahip. İnternette yer alan bilgileri kullanarak kendisini sürekli olarak eğitebiliyor. Bu sayede sohbet robotunun verileri güncel.

Chat GPT’ye yöneltilen sorulara verilen cevaplar gerçek bir insanın verebileceği cevaplardan da farksız. Bu nedenle, Chat GPT ile ilgili iş süreçlerine yönelik neler yapılabileceği tartışılanlar arasında yer alıyor. Yapay zekaya dayalı dijital ürünlerin bu denli gelişmiş olmaları, iş süreçlerine ne yönde katkı sağlayabilir?

Kariyer Sürecinde ChatGPT Faydalı Olur mu?

Kariyer süreci ile ilgili olarak Chat GPT üzerine yapılan bazı araştırmalar mevcut. Yapılan araştırmalara göre yapay zekaya sahip sohbet robotu aracılığıyla iş başvurusu metinleri hazırlanabiliyor. Üstelik hazırlanan iş başvuru metinlerinin gerçeğe oldukça yakın olduğu görülüyor.

Yapay zekanın kariyer süreçlerine bu şekilde dahil olması beraberinde firmalardaki İnsan Kaynakları biriminin durumunu da sorgulamaya açık hale getiriyor. Pek çok tartışmaya göre artık Chat GPT gibi yapay zekayı etkili bir şekilde kullanabilen sohbet robotları ile herhangi bir pozisyon için en doğru adayı belirlemek daha kolay hale gelecek.

Zaten yapay zekanın İnsan Kaynakları birimi ile olan birlikteliği halihazırda devam ediyor. Şöyle ki; yapay zeka sayesinde iş başvurusu yapmış olan adayların, başvuru yapılan pozisyona en uygun olanları bir liste halinde İnsan Kaynaklarına sunuluyor. Bu sayede birimin en doğru adayı belirlemek için mesai harcaması gerekmiyor.

ChatGPT Kariyer Sürecinde Faydalı Çözümler Sunabilir mi?

Chat GPT, mevcut verilerle en iyi sonuçları sağlamaya programlanmış bir sohbet robotu olma özelliğine sahip. En iyi sonuçları sağlamak için internetteki verileri yapay zekası ile işliyor. Kariyer sürecinde Chat GPT’ye sunulan veriler ışığında işe yarar çıktılar almak mümkün. Bu nedenle sohbet robotunun iş süreçlerine doğrudan katkı yapabileceğini söyleyebiliriz.

Chat GPT, her çalışanın günün her anında erişebileceği bir insan kaynakları sorumlusu olarak hizmet verebilir. Bu sayede her personelin birimle olan istekleri kısa sürede yanıt bulabilir.

Gelecekteki Mesleklerle İlgili Chat GPT Hangi Bilgileri Veriyor?

Gelecekteki meslekler, hepimizin ilgisini çeken bir konu. Gelecekte hangi mesleklerin ilgi göreceğini doğru kestirebilirsek popüler olacak alanlarda kendimizi geliştirebiliriz. Kariyer konusunda ChatGPT ile sohbet ettiğinizde geleceğin mesleklerine yönelik önemli bilgiler edinebiliyorsunuz. Chat GPT’ye göre geleceğin mesleklerinin:

  • Teknoloji,
  • Sağlık,
  • Yenilenebilir Enerji,
  • E-Ticaret,
  • Veri Analizi ve Yönetimi,
  • Siber Güvenlik alanıyla ilişkili meslekler olacağını söylüyor.

Türkiye bazında bakıldığında yukarıdakilere ek olarak; otomasyon, mühendislik, dijital imalat ve robotik alanlarının da ilgi göreceği söyleniyor.

Chat GPT İle Neler Yapılabilir?

Yapay zekaya sahip gelişmiş sohbet robotunu günümüzde pek çok alanda kullanabiliriz. Sohbet robotu, metin kullanılan her yerde işe yarar sonuçlar sunuyor. Herhangi bir konuda fikir üretmek istiyorsanız geliştirilmiş sohbet robotu size yardımcı olabilir.

Günlük işler hakkında bilgi almak ya da iş süreçlerinin nasıl yönetilmesi gerektiği hakkında tavsiyeler almak isterseniz de Chat GPT’yi kullanabilirsiniz. Sohbet robotu, uzmanlık alanları dahil, kendine sorulan hiçbir soruyu yanıtsız bırakmıyor. İnternetten derlediği verileri kapsamlı bir biçimde kullanıcılara sunuyor.

Chat GPT, sahip olduğu özellikleri ile şimdiden ilgi odağı olmayı başarmış bir sohbet robotu. Sürekli olarak kendini geliştirmesi sayesinde daha uzun yıllar boyunca ilgi odağı olmayı başaracak gibi görünüyor. ChatGPT ile yapılabileceklerin aslında bir sınırı bulunmuyor. Kariyer alanı başta olmak üzere pek çok alanda işe yarar çıktılar sağlama yeteneği bulunan Chat GPT, her sektöre bir çözüm sunabilecek potansiyele sahip.