Yaratıcılık ve Çocuklar Neden Önemli?

Yaratıcılık, özellikle sanatsal bir eser üretiminde hayal gücü veya özgün fikirler olarak tanımlanabilir. Bu geleneksel yaratıcılık düşüncesidir, ancak yaratıcılık bundan çok daha fazlasıdır. Başarılı olmak için yaptığımız her şey için bir noktaya kadar elzemdir diyebiliriz. Yaratıcılık değişimle başa çıkmamıza, problemleri çözmemize, sosyal ve duygusal zekâmızı geliştirmemize, matematik ve bilim anlayışımızı yönlendirmemize yardımcı olur. 

Herhangi bir yaratıcı eylemde önemli olan, kendini ifade etme sürecidir. Yaratıcı aktiviteler çocukların duygularını ifade etmelerine ve bunlarla baş etmelerine yardımcı olabilir. Bir çocuğun yaratıcı etkinliği, eğitmenlerin ve çocukla ilgili diğer kişilerin çocuğun ne düşündüğü veya hissettiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasına yardımcı olur. Yaratıcılık ayrıca yeni fikirleri denemek için yeni fırsatlar oluşturulmasına ve yeni düşünme yollarıyla beraber problem çözme teknikleri geliştirilmesine yardımcı olarak çocuklarda zihinsel büyümeyi teşvik eder. 

Yaratıcılık İçin Fırsatlar

Çocuklar yaratıcı oyun ve yaratıcı düşünme için bolca fırsata ihtiyaç duyarlar. Çocukların ilgi alanlarına ve fikirlerine dayalı faaliyetler, oyunlar veya aktiviteler sunarak işe başlayabilirsiniz. Çocuklara çeşitlilik içeren yaratıcı materyaller, deneyimler ve yaratıcı sorular sunduğunuzdan emin olun. Yaratıcı olmak, çizim veya resim yapmaktan daha fazla anlam ifade ettiğini unutmayın. Yaratıcı materyaller sunmak derken farklı renkler, dokular ve sesleri de dâhil etmeyi düşünebilirsiniz. Sunulabilecek imkânlar sonsuzdur. Ancak asıl önemli olan çocukları materyalleri araştırmaları ve fikirlerini takip etmeleri için yeteri kadar zaman vermektir. Bütün bunları yaparken çocukları bunaltmamak, aşırı uyarıcı bir ortamla onların dengesini bozmamak da oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı çocuğun istekleri, düşünceleri ve ilgi alanlarından yola çıkmak her zaman daha sağlıklı sonuçlar verir. Çocuklara fikirlerini keşfetme ve istediklerini yapma özgürlüğüne ve özerkliğine izin verin. Otoriter bir tutum sergilemek ya da çok baskıcı olmak da çocukları keşfetme motivasyonlarından alıkoyabilir. Çocukları yaratıcılıklarını sergiledikleri için ödüllendirmeyin. Diğer bir deyişle, teşviklerin yaratıcı sürece engel olmasına izin vermeyin. Sonuçtan çok süreci umursadığınızı çocuklara her zaman hissettirin. Bunu ödül için yapması gerektiği düşüncesinden oluşmasından ziyade bu süreçle nasıl baş ettiğini umursadığınızı vurgulayın.

Aba Innolab ile Genç Maker’lar.

Aba innolab’te genç beyinler hem teknolojinin detayları ile çalışıyor hem de akranlarıyla sosyalleşiyor. Ne mi yapıyor çocuklar? Çocuklar kod yazarak oyunlar yaratmak, kendi mobil uygulamalarını yapmak, artırılmış gerçekliğin dünyasında üretmek, ahşap atölyesinde yaptıkları çalışmaları elektronik devre ile birleştirmek gibi uygulamalar yapıyorlar. 

Referanslar

  • http://abainnolab.com/egitimler/maker-kis-okulu/
  • https://www.brighthorizons.com/family-resources/e-family-news/2014-nurturing-creativity-and-imagination-for-child-development
  • https://www.pbs.org/wholechild/providers/play.html