Son zamanlarda geleceğin yazılım dilleri adı altında pek çok yeni dil ortaya çıktı. Yazılım, günümüzde ve gelecekteki teknolojilerinin temelini oluşturuyor. 21. Yüzyılda büyük bir yükselişe geçen yazılım sektörü sahip olduğu özellikler sayesinde büyük gelişim gösterdi. Her geçen gün büyümeye devam eden yazılım artık insanların bir parçası haline geldi. Buna ek olarak insanların ayrılmaz parçası olan pek çok teknolojinin de temelinde bulunuyor. Bu da aslında yazılımın geleceği hakkında insanlara bazı fikirler veriyor.

Baktığımız zaman telefonlar, bilgisayar ve internet başta olmak üzere insanların kopamadığı pek çok teknoloji bulunuyor. Bu teknolojilerin her birinde de farklı bir yazılım dili ürünün bu seviyeye ulaşmasına neden oluyor. Yazılım dillerinin her biri farklı bir seviyede insanlara hizmet ediyor. En kapsamlı yazılım dili ya da en basit yazılım dili bile olsa yapabileceklerinin sonunu kestirmek oldukça zor. Bu yüzden de yazılım dillerinin her biri büyük önem taşıyor. Fakat bazı yazılım dilleri var ki bu diller bazı açılardan kendini diğerlerinden ayırıyor.

Tüm programlama dilleri aynı amaçla kullanılmıyor. Dillerin kullanıcılara sundukları sınırlı iken kullanıcıların bunları kombin edip yapacakları sınırsız. Bu yüzden de yazılım dilleri piyasada kalabilmek ve kullanıcılarını kaybetmemek için sürekli güncelleme alıyor. Dünyada neredeyse her ay 1 – 2 kodlama dili piyasaya çıkıyor. Fakat her yeni çıkan dil gelişim sürecini tamamlamak için zamana ihtiyaç duyuyor. Yıllardır kendini diğer dillerden ayıran yazılım dilleri ise büyümeye devam ediyor.

Geleceğin Yazılım Dilleri Nasıl Belirlenir?

Yazılım hiçbir zaman kullanıcılara tam bir gösterim sunmaz. Kullanıcılar dilleri kullandıkça ve keşfettikçe dilin yeni bir özelliğini keşfeder. Ayrıca bu keşifleri de genellikle online forum sitelerinde paylaşarak insanlara aktarır. Yani bir dilin kullanıcısı arttıkça sundukları artar. Buna ek olarak dillerin sürekli geliştirilmesi ve kullanıcılardan gelen geri bildirimlere göre eksikliklerinin giderilmesi gerekir. Yani uzmanların gelecek için belirlediği geleceğin yazlım dili ya da dilleri listesi ilerleyen yıllarda değişebilmektedir. Fakat günümüzde en çok tercih edilen kodlama dilleri ve geleceğe damga vuracağı tahmin edilen diller ise şunlardır;

Geleceğin Yazılım Dilleri Arasında Java

Hangi programlama dili diğerlerinden farklıdır ya da daha çok tercih edilir diye sorulan sorulara genellikle ilk cevap Java olur. 1995 yılında ilk kez piyasaya çıkan Java geçtiğimiz 26 yıl içerisinde büyük bir gelişim gösterdi. Sık sık güncelleme alan Java kullanıcılarına sürekli yenilikler de sunuyor. Günümüzde yapılan bir araştırmaya göre Java dünyadaki en popüler 3 programdan bir tanesi. Milyonlara yakın kullanıcısı ayrıca forum sitelerinde de fazlası ile aktif. Bu yüzden de yeni kullanıcılar yaşadıkları sorunlara hemen çözüm buluyor.

Son derece güçlü ve güvenli bir altyapı sistemi sunan Java’nın arkasındaki isim de oldukça dikkat çekiyor. İlk kullanıcısının getirdiği seviye bile ileri seviyelerde olurken bu gelişimi dikkate alan Oracle zaman içerisinde Java’yı bünyesine kattı. 120 bin çalışana ve 140’tan fazla ülkeye ulaşan Oracle günümüzün en önemli ve en güçlü yazılım firmalarının başında geliyor. Ayrıca Java programlama dili telefonlardan bilgisayarlara kadar her yerde kullanılıyor.

Python Programlama Dilinin Geleceği

Geleceğin yazılım dilleri denilince akıllara gelen bir diğer dil ise Python kodlama dilidir. Python geleceği belki de en parlak kodlama dillerinden bir tanesi. Fakat Python ile alakalı bilinen bazı yanlışlar var. Python ülkemizde geçtiğimiz 5 yıl içerisinde aktif olmaya başladı. Özellikle savunma sanayi yazılım dilleri arasına Python yeni yeni katıldı. Ama Python dilinin tarihine baktığımız zaman bu dilin 1990’lı yıllara kadar uzandığını görürüz.

Python, geleceğin yazılım dilleri arasında olmasının sebebi ise bu dilin kullanım alanları ve kolay kullanımıdır. Yazılım dilleri genellikle karmaşık bir yapıya sahiptir. Fakat Python bu ezberci bilgiyi kırmayı başardı. Son derece basit bir kullanıma sahip olan Python yeni başlayanlar için bire bir program. Ayrıca telefon uygulamaları ve bilgisayar programlarına ek olarak savunma sanayi, yapay zeka ve derin öğrene gibi kodlamanın en uç noktalarında da kolay ve kapsamlı bir kullanım sunar.

C – C ++ Kodlama Dilleri

Dünyada C ve C++ diller belki de en duyulan kodlama dillerinden bir tanesidir. En bilinen yazılım dilleri sıralaması listesinde bu diller ilk sıralarda kendine yer bulur. Bu kadar bilinmesinin başlıca sebeplerinin bir tanesi de sunduğu geniş kullanım alanıdır. Pek çok alanda kullanılan bu kodlama dilleri büyük şirketlerinde radarında. C ve C++ dilleri genellikle Amazon, Google ve Netflix gibi firmalarında bünyesinde çalıştırdığı yazılımcıların bilmesi gereken dillerdendir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek yazılımın gelecekteki kullanım alanları hakkında detaylı videolar izleyebilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart web adresinden de kodlamanın eğitim ile ortak kullanımı hakkında detaylı içerikler bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de geleceğin yazılım dilleri hakkında blog yazıları okuyabilirsiniz.