Son zamanlarda genç girişimci desteği konusu merak edilen noktalardan bir tanesi haline geldi. Gençler açısından girişim yapmak oldukça popüler bir tercih oldu. Pek çok genç fırsat buldukça girişim yapmaya çalışıyor. Gençlerin girişim konusuna bu kadar meraklı olmasının arkasında pek çok sebep var. Ayrıca bu sebepler sadece belli bölgedeki gençleri girişime yönlendirmiyor. Girişim alanına yönelen gençle genellikle dünyanın her yerinde aynı.

Girişimcilik dünyanın her noktasına büyük ilgiyle karşılaşıyor. Ülkemizde de girişim alanına olan ilgi ve alaka gün geçtikçe artıyor. Ülkemizde genç girişimcilere destek 2021 yılında büyük bir artış gösterdi. Fakat bir girişimi hayata geçirmek tahmin edildiği kadar kolay bir süreç değildir. Girişimciler bu süreçte büyük zorluklar ile karşılaşır. Özellikle de genç girişimcilerin karşılaştığı zorluklar çok daha fazladır. Yapılan her yeni girişimde girişiciler farklı bir zorluk ile karşı karşıya kalır. Bu da girişimciliğin acı tatlı yanlarından bir tanesidir.

Genç Girişimcileri Zorlayan Unsurlar

Bir girişimin başarılı olmasını etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörler fikir aşamasından başlayarak Pazar sürecine kadar ilerler. Bu süre zarfında girişimcilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar genel olarak her girişimde aynı şekilde ilerler. Girişimcilerin karşılaştığı ya da karşılaşacağı durumlar bu sayede ortadan kalkabilir. Genç girişimcilerin projelerini zorlayan başlıca unsurlar ise şunlardır:

Genç Girişimci Desteği Bulamamak

Destek her zaman maddi alanda olmaz. Çevresel olarak da girişimcilerin bir desteğe ihtiyacı vardır. Özellikle yakın çevreden gelen destekler girişimcilerin projelerini etkiler. Bir diğer yandan yakın çevreden her zaman olumlu dönüş beklemek de yanlıştır. Girişimciler kendilerine yapılan dönüşlerin her birini tartarak karar vermelidir. Yapılan her eleştiri onların yararınadır. Fakat özellikle ülkemizde gençler yapılan sert eleştiriler yüzünden projelerine daha başlamadan vazgeçiyor.

Maddi Destek Bulamamak

Projelerin başarıya ulaşmasında maddi destek şüphesiz ki çok önemlidir. Yapılan yardımlar bir projeyi sıfırdan başarıya ulaştırabilmektedir. Ya da proje içerisindeki bazı sorunların büyümeden ortadan kalkmasına neden olabilmektedir. Bu alanda uzman kişiler bu konuda fazla sorun yaşamaz. Fakat genç girişimciler için maddi destek her zaman zorlu bir süreç olmuştur. Ülkemizde Maliye Bakanlığı genç girişimciler için destek sunsa da şartları oldukça ağır. Pek çok proje maddi yetersizlikler yüzünden yarıda kalarak hayata geçemiyor.

Yanlış Planlama Süreçleri

Genç girişimci desteği ya da diğer destekler projelerde önemlidir. Fakat bundan da öte olarak girişimcilerin planlama süreçlerini doğru yapması gerekir. Bu planlama sırasında yapılan hatalar ilk başta göz ardı edilir. Fakat ilerleyen süreçlerde bu hatalar girişimlerin iptaline kadar ilerler. Girişimciler her zaman en kötü senaryoya göre plan yapmalıdır. Çünkü girişim süreci her zaman zorlayıcı ve kötü şartlarda geçer. Ancak planlamalar doğru bir şekilde ilerler ise senaryo düzelmeye başlar.

Genç Girişimci Desteği Nedir ve Nasıl Bulunur?

Gençlerin projelerini başarıya götürmesi için paraya ihtiyaçları olur. Genç girişimcilere sağlanan destekler ile de girişimciler projelerinin maddi sorunlarını ortadan kaldırır. Bu desteklere genellikle başlangıçta, büyüme sürecinde ve projenin son dönemlerinde ihtiyaç olur. Her bir aşama için gençlerin kapısını çalacağı farklı destekçiler vardır. Bu desteklerin şartları zaman zaman zorlu bir hal alabilir.

Aile ve Çevreden Maddi Destek Almak

Yabancılar genellikle 3F kuralı ile ilk aşamada destek alınacak kişileri açıklar. Bu 3F yakın çevreyi, aileyi ve aptalları ifade eder. Yakın çevre ve aileden alınacak maddi destek her zaman projelerin temelini oluşturur. Pek çok başarılı girişim çalışması ilk aşamayı bu sayede aşar. Aptallar ise girişimcilere maddi destek sunacak ve paralarının bu süreçte peşine düşmeyecek kişiler olarak açıklanabilir. Her girişimci bu üç yoldan en az ikisini denemelidir.

Genç Girişimci Desteği İçin Melek Yatırımcılar

Melek yatırımcılar girişimlerin ilk aşamasında destek sunmaz. Çünkü bu yatırımcılar ilk olarak proje hakkında bir şeyler görmek ister. Bu yüzden de somut olarak ilerleme kaydeden girişimciler için melek yatırımcılar en iyi tercihlerden birisidir. Melek yatırımcılar için dünyada her geçen gün büyüyen bir ağ vardır. Bu ağ ülkemizde de önemli melek yatırımcılar ile ilerliyor. Melek yatırıcılar sayesinde ülkemizde her yıl onlarca proje hayata geçiyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden genç girişimci desteği ile alakalı detaylı içerikler bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı sitesinden de genç girişimciler için bilgilendirici yazılar bulabilirsiniz.