Dünyada girişimcilik hayatı adı altında yepyeni bir kavram ortaya çıktı. Girişim yapmak artık insanların en çok istediği iş imkanlarından bir tanesi. İnsanlar genel olarak kendi girişim fikirlerini hayata geçirmek istiyor. Fakat bu durum her zaman mümkün olmuyor. Gerek maddi gerek ise manevi sıkıntılar insanların önüne engel çıkarıyor. Fakat bu insanları engelleyen bir durum değil. Çünkü bu tarz durumlarda insanlar başka bir girişimcinin yanında çalışmak için hayatına yön veriyor.

Girişimcilik artık bu derece dikkat çeken bir konu oldu. Bir diğer yandan girişimciliği asıl ilgi duyan kesim de Z kuşağı oluyor. Z kuşağının sahip olduğu özellikler pek çok iş ortamını reddediyor. Onlara en uygun iş imkanı da direkt olarak girişimler oluyor. Zaten girişimcilik konusu başlı başına dikkat çeken ve ilgi duyulan bir konu. Çünkü bir hayali gerçeğe dönüştürmek pek kolay bir süreç değil. Bu zorluk da insanları girişim yapmaya ya da girişim içerisinde bulunmaya itiyor.

Bir insan öyle ya da böyle bir girişim içerisine girdiği zaman da hayatında büyük değişikler meydana geliyor. Bildiğimiz klasik yaşam tarzı artık o insanlara hitap etmiyor. Zaten girişimciler istese de bu hayatın içerisine giremiyor. Kendi dünyalarında kurdukları projeler onları bambaşka bir sürece götürüyor. Bu süreç içerisinde de başarılı olabilmek isteyen girişimcilerin dikkat etmesi gereken önemli adımlar yer alıyor. Aksi takdirde bu hayat içerisinde kaybolmak girişimcilerin en büyük sorunlarından birisi oluyor.

Girişim Fikirlerini Büyütmek

Girişimcilik bu kadar önemli bir konuysa bunun nedeni girişimcilik fikirleridir. Bir fikir ne kadar büyük olursa ortaya çıkardığı dünyada o derece büyük olur. Dünyanın yan fikrin büyük olması da insanlara pek çok avantajla beraber gelir. Özellikle ne kadar çok kişinin projeye destek olacağı ya da projede yer alacağı direkt olarak fikrin büyüklüğü ile alakalıdır. Dünyada bunun onlarca örneği var. Girişimcilik hikayeleri Türk ya da yabancı olsun her zaman başarılı hikayelerde büyük bir fikir vardır.

Fikrin büyüklüğü sadece olumlu yanları ile gelmez. Aynı zamanda sorumluluğu ve sorunları ile de gelir. Zaten bir girişimci başarılı olmak istiyor ise küçük düşünmemelidir. Aksi takdirde daha büyük sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunların en büyüğü de projenin ilgi görmemesidir. Projenin ilgi görmemesi gerçekleşmemesinden bile daha büyük bir sorundur. Çünkü bir ekibin hayalini kuran projenin toplumdan kabuk görmemesi insanların heveslerini kırar ve sonraki çalışmaların önünü keser.

Girişimcilik Hayatı İçerisinde Yatırımcıların Dikkatini Çekmek

Bir girişimcilik hayatı içerisinde yatırımcılar her zaman büyük rol oynar. Onlardan gelecek her dönüş girişimcilerin bir sonraki adımlarını etkiler. Gerek olumlu gerek ise olumsuz tüm dönüşler girişimciler için önemlidir. Eğer dönüş olumlu ise zaten üzerine fazla düşünmeye gerek yok. Projenin maddi olarak eksik kısımları bu sayede ortadan kalkar. Fakat geri dönüş olumsuz ise durumlar farklı olur. Girişimcilerin oturup ağlayacak vakitleri olmaz.

Bu yüzden olumsuz dönüşlerin nedenlerine inmelidir. Projenin neden bu kişinin ilgisini çekmediği insanlar sorgulamalıdır. Her proje herkesin ilgisini çekecek diye bir kural zaten yok. Ama alan ile alakalı kişilerin dikkatini çekmiyor ise o zaman girişimcinin kendini sorgulaması gerekir. Bu durum özellikle maddi olarak sorun yaşayan girişimcilerin üzerinde fazlası ile durması gereken bir süreçtir. Maddi kaynak her zaman girişimi bir sonraki seviyeye taşır. Üstelik girişim maddi imkana ihtiyacı olmasa bile!

Girişimcilerin Ekip Kurması ve Yönetmesi

Ekip girişimcilik hayatı içerisindeki önemli etkenlerden bir tanesidir. Çünkü bir proje hiçbir zaman tek başına hayata geçmez. Yatırımcılar bile kişilerin tek başına oldukları projeler fazla ilgi duymaz. Onun yerine kalabalık grupları tercih eder. Çünkü girişim yapmak tek kişinin altından kalkacağı bir süreç değildir. Ortaya çıkacak zorluklara birlikte göğüs germek gerekir. Ekip ruhu ne kadar iyi olursa alınacak sonuçlar o kadar kaliteli ve sağlam olur. Bu süreçte de girişim sahibi için ekip kurmak ve yönetmek öne çıkar.

Girişimcilik hayatı içerisinde ekipler her zaman alanında en iyi kişilerden oluşmaz. Ekip kurarken ekip çalışmasına yatkın kişilere dikkat etmek gerekir. Buna ek olarak ekibi bir lider gibi yönetmek de son derece önemlidir. Herkes iyi bir lider olarak doğmaz. Fakat girişimcilik içerisinde herkes iyi bir lider gibi rol yapabilir. Ortaya çıkan sorunlara birlikte çözüm bulmak ve ekibi doğru yönlendirmek gibi basit adımlar iyi bir liderin ilk dikkat edeceği davranışlardır. Bu tarz pek çok davranış ekibin daha fazla birlikte olmasını sağlar. Tabi buna ek olarak adaletli davranmak ve süreci doğru idare etmek de gerekir.

Girişimcilik hayatı ile alakalı detaylı bilgiler için İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesinden ve Youtube kanalından da girişim ile alakalı çok daha detaylı içerikler bulabilirsiniz.