C++ kodlama dili yazılımcılar tarafından çokça tercih edilen bir dildir. Kodlama dilleri 2010’lu yıllardan sonra fazlası ile gündeme gelmeye başlamıştı. Fakat bu konuya az da olsa hakim olan insanlar bu dillerin çok daha eskilere dayandığını biliyordur. Yazılım dilleri sadece 21. Yüzyılda yükselişe geçtiği için gündeme gelmeye başladı. Genel olarak yazılım dilleri 1990 ve öncesi yıllarda ilk olarak ortaya çıktı.

C++ dili de diğer diller gibi aslında çok daha eskilere dayanan bir dildir. Yıllardır gelişimini sürdüren bu dil günümüzün en çok kullanılan dillerinden biri olmuştur. Özellikle yazılımcılar bu dil ile istedikleri çoğu çalışmaları yapabiliyor. Pek çok alanda kullanım imkanı sunan C++ dili ile diğer programlama dilleri karıştırılmamalıdır. Özellikle C++ ve C  dili fazlası ile karıştırılan iki dildir. Hatta belli bir kesim bu iki dilin aynı dil olduğunu bile savunmaktadır.

Bu iki dilin karıştırılmasının tek sebebi sadece isim benzerlikleri değil. Birbirine çok fazla benzese de C++, C diline göre çok daha kapsamlıdır. Yazılım öğrencileri genellikle C ders notları ile C++ dilinin belli bir kısmını halledebilir. Ama C++ ders notları ile öğrenciler C dilinin pek çok kullanımını öğrenebilir. Bu durum aslında C++ dilinin C diline göre kadar kapsamlı bir dil olduğunu gözler önüne seriyor.

C++ Kodlama Dili ve Tarihçesi

Takvimler 1979 yılını gösterdiğinde C++ dili ile alakalı çalışmaların temeli atılmaya başlandı. 4 yıl süren geliştirme süreci sonrası ise 1983 yılında ilk çıkışını gerçekleştirdi. 1972 yılında piyasaya çıkan C dili oldukça benzeyen bu dil ilk başlarda tepkiler ile karşılaştı. Hatta C dili kullananlar ilk yıllarda bu dili kullanmayı reddetti. Fakat insanlar C++ dilinin avantajlarını gördükçe bu dile daha fazla yönelmeye başladı. Bell Labs tarafından geliştirilen bu dil sayesinde C dilinin yapamadığı pek çok çalışma için imkanlar ortaya çıktı.

C Dili ve C++ Programlama Dili Farklılıkları

Oluşum olarak bu iki dil birbiri ile oldukça benzerdir. Zaten C++ dilinin geliştiricisi olan Bjame Stroustrup C dilinin eksikliklerini giderecek bir dil geliştirmeyi hedeflemiştir. Çünkü dönemin C programlama dili kitabı içerisinde bile eksiklikler bulunuyordu. Bu durum yazılımcıların belli yerlerde sıkışmasına neden oluyordu. Fakat C++ programlama dili sayesinde yazılımcıların çalışma alanları genişlemeye başladı. Teknik olarak her C dili ile yapılan her çalışma bir C++ programıdır. Fakat her C++ uygulaması bir C dili uygulaması olamaz.

C++ Dili Nedir ve Ne İşe Yarar?

En genel tabiri ile C++ bir kodlama dilidir. Çıktığı yıldan bu yana sürekli geliştirilen C++ sayesinde günümüzdeki pek çok teknolojinin temeli atılmıştır. C++ tamamen nesne yönetimi olan bir programlama dilidir. Eğer C++ ile Windows işletim sisteminde bir uygulama yazdıysanız uygulama sadece Windows içerisinde çalışır. Aynı şekilde Linux işletim sisteminde yazılan bir C++ uygulaması sadece o programda çalışır. Bu örnekler çoğaltılarak ilerler. Yani C++ kodlama dili hangi sistemde yazıldıysa sadece orada çalışır. Ancak fazladan bazı emülatörler ile program farklı sistemler de çalışabilir.

C++ Programlama Dili İle Neler Yapılabilir?

Yazılımcılar için bir programın kullanılabilirliği tamamen dilin sundukları ile alakalıdır. Eğer bir dil sınırlı bir alanda kullanım sunuyorsa çok özel durumlar olmadıkça kullanılmaz. C++ dili ile yazılımcıların çokça tercih ettiği bir dildir. Çünkü kullanım alanı hem oldukça geniş hem de son derece önemli alanlardır. Nesne tabanlı bir dil olması ile genellikle görsel alanlarda C++ kodlama dili tercih edilir. Buna ek olarak günümüzün ve geleceğin önemli teknoloji alanlarında da bu dil çokça kullanılmaktadır.

C++ Dili Görsel Uygulama Geliştirme

Bilgisayar ve mobil oyunlar günümüzün en önemli pazarlarından bir tanesi. Şirketler bu sektör içerisinde yer almak için birbirileri ile yarışıyor. C++ kodları da yazılımcılar bu tarz çalışmalar yapmanın kapısını açıyor. C++ kodlama dili günümüzün oyun geliştirmek için en çok tercih edilen dillerinden bir tanesi. Oyunlara ek olarak grafik programları da yine bu dil ile kolayca yazılabilir. Bu yüzden yazılımcılar programlarının görsel olan kısımlarında genellikle C++ dilini tercih eder.

Anti Virüs ve Uygulamalar İçin C++ Dili

C++ kodlama dili sadece görsel çalışmalarda en iyi performansı vermez. Aynı zamanda bir anti virüs programı geliştirmek için de yine bu dil tercih edilir. Bugün baktığımız zaman C++ dersleri alan ve başarılı olan kişilerin genellikle anti virüs alanına yöneldiğini görürüz. Ayrıca günümüzde kullandığımız pek çok başarılı anti virüs programının yine bu dil ile yazıldığını görürüz. Bunlara ek olarak Windows ya da Linux işletim sistemlerinde tam performanslı bir uygulama geliştirmek için de bu dil tercih edilmektedir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden Programlama dilleri hakkında detaylı bilgiler bulabilişiniz. C++ kodlama dili gibi diğer diller hakkında da bilgi almak için İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret edebilirisiniz.