İnovasyon İçin Eğitim Vakfı 2020 yılı ve sonrası için yeni bir dönemi açmayı hedeflemektedir. Bu hedefle, vakıf olarak iki ayrı alanda faaliyet gösterilmektedir. Bu alanlardan birincisi, 2020 yılı ve sonrasında gençlerin yapay zeka döneminde daha iyi bir eğitim alarak teknoloji alanında fark yaratmalarını sağlamaktır. Bunu yapabilmek için de süreç içerisinde inovasyonu tetikleyici hamleler yapılmalıdır.

Bu hedefi gerçekleştirebilmek için: 0-6 yaş, 6-12 yaş ve 12-18 yaş dönemlerini içerisine alan 18-25 yaş dönemi de dahil tüm eğitim süreçlerinin yeni teknolojilerle yapılanma aşamasına geçilmesi düşünülmektedir. Vakıf ile birlikte gençler, sahip oldukları yetenekleri ile daha da güçlenerek teknoloji ve inovasyon alanında fark yaratabilecekleri bir çalışma alanına sahip olmaktadır.

İnovasyon İçin Eğitim Vakfı Neler Yapıyor?

Vakıf, Silikon Vadisi başta olmak üzere pek çok üniversite ve şirket ile işbirliği yapmaktadır. Pek çok kurumla işbirliği içerisinde olan vakıf, bu dönemde gençlerin sahip oldukları becerileri artırarak ciddi anlamda stratejik ve kendilerine uygun olan geleceğin mesleklerinde fark oluşturmalarını sağlamak istemektedir.

Vakfın ikinci en önemli hedefi ise; inovasyon ve teknoloji odaklı start-up ve spin out’ları meydana getirmektir. Bu oluşumları elde ettikten sonra bunları olabildiğince farklı alanlarda iyi konumlara getirerek dünya çapında kurumlara ya da şirketlere dönüştürmek hedeflenmektedir. Genç yaşta başlayan inovasyon ve teknoloji eğitimi ve öğrenme metotları ile beraber inovasyon ve teknoloji üreten oluşumların sayısını artırmak vakfın en önemli hedefleri arasında yer almaktadır.

Vakfın Sunduğu İmkanlar Nelerdir?

İnovasyon İçin Eğitim Vakfı lise ve üniversitede okuyan öğrenciler için vakıf burs imkanı tanımaktadır. Vakıf tarafından sunulan burs imkanları, diğer vakıfların sundukları burs imkanlarından biraz daha farklı bir yapıya sahiptir. Burs verilmesindeki asıl amaç, öğrencilerin kendi alanlarında inovasyon ve teknoloji üretmeleri sonucunda burs kazanmalarına yani kendilerini fonlamalarına ortam hazırlamaktır.

Özellikle liseden başlayarak, üniversite döneminde ve sonrasında kendi start-up’larını oluşturmuş olan kişilere farklı bir şekilde “akıllı para”yı sunabilmek hedeflenmektedir. Bu oluşum altında ise start-up’ların daha hızlı bir şekilde büyüyebilmesine imkan tanıma düşüncesi bulunmaktadır. Vakıf, mentorluk vererek, belirli bir şekilde öğrenme metotları da kullanarak genç girişimcilerin ve yetenekli genç insanların iş dünyasına hızlı ve sağlam bir şekilde girmelerini hedeflemektedir. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı öğrencilerin hızlı bir şekilde gelişerek kalifiye olmaları için mücadele etmektedir.