Pek çok kişi kariyer planlaması hakkında bir şeyler duymuştur. Özellikle son dönemlerde bu kavramı duyan kişi sayısı oldukça arttı. Hatta kariyer planlamak artık hiç olmadığı kadar önemli bir hal de aldı. Fakat popüler olmasına ve önemli olmasına karşın pek çok kişi kariyer planlamanın ne olduğunu tam olarak bilmiyor. Bu durum beraberinde bazı sorunları da getiriyor. Bu sorunların bir tanesi de planlamanın yanlış yapılması oluyor.

Kariyer planı örnek olarak uygulanacak bir şey değildir. Çünkü insanlar bu planlama sayesinde sonraki adımlarını hesaplar. Yani kariyer planı yapmak bir yol haritası çizmektir. Bu yolda atılacak yanlış adımlar beraberinde insanları yanlış yollara götürecektir. Yanlış yollar ise insanların zaman içerisinde kaybolmasına neden olur. Kaybedilen şey ise zaman olduğu için geri dönüşü oldukça zor olur. Zaman günümüzde telafisi olmayan tek şeydir. İnsanları planlamalarını yaparken bu durumu kesinlikle göz önüne almalıdır.

Kariyer planlama nedir ve neden yapılır gibi soruları insanlar kendilerine defalarca sormalıdır. Bu sorulardan sonra ise detaylı bir planlama yapmalıdır. İlk başlarda kariyer planı yaparken insanlar zorlanacaktır. Fakat başta zorlanmak öğrenciler için en basit yol olacaktır. Çünkü ilerleyen süreçlerde yapılan yanlış planlamalardan dönmek insanları çok daha fazla zorlar. Genellikle yapılan hata basit araştırma sürecidir. Bu hataya düşmeyen insanlar planlamalarında çok daha başarılı olacaktır.

Kariyer Planlaması Nedir ve Neden Yapılmalıdır?

Bir insanın doğumundan ölümüne kadar olan süreç aslında bir kariyerdir. Okul öncesi kariyer adımlarını insanlar kendi istekleri ile atamaz. Fakat okula başladıktan sonra ise ipler tamamen kişinin eline geçer. İlkokuldan başlayarak eğitim hayatının sonuna kadar insanlar kariyer planı yapar. Bu planlar lise dönemine kadar basit adımlar ile gider. Fakat lise ve sonrasında kariyer hedefleri sayesinde planlamalar şekillenmeye başlar. Lise ve sonrası kariyerin genellikle kendini yavaşça gösterdiği dönemdir.

Yani kariyer planı insanın eğitim hayatında geleceği yerden mesleki olarak alacağı konumun tamamını kapsar. Genel olarak üniversitede kariyer planlama adımları atılır. Bu durum dünyanın her yerinde böyledir. En azından çoğunluk açısından durum bu şekilde ilerler. Fakat kariyerin istenilen şekilde ilerlemesi için insanların önceden alt yapı oluşturması gerekir. Temeli sağlam olan planla hedeflerine çok daha kolay ve hızlı varır. Çünkü insanlar temeli oluşturdukça ileriyi çok daha iyi görerek planlarında değişimler yapar. Değişimleri ve dünyanın gidişatını erkenden tespit etmek bu anlamda son derece etkili sonuçlar doğuracaktır.

Kariyer Planlaması Neden Yapılmalıdır?

Öğrenciler için kariyer planı keyfi yapılan bir şey değildir. Ya da amaçsızca uğraşılan bir durum değildir. Çünkü kariyer planı yapmanın bir amacı ve ilkesi vardır. Gençlerin ilerleyen yıllarda istediklerini elde etmesi için bu planlama yapılmalıdır. İstek sadece üniversite bölümü ya da benzeri bir şey olmaz. Genel olarak kariyer planı insanların bitmeyen hedefleridir. Yani planlama sonucunda istenilen pozisyona gelmek sonuç değildir. İnsanlar buradan da yeni bir planlama yaparak daha da ileri gider. Hayat boyu öğrenme ve kişisel gelişim için bu planlamalar hayat felsefesidir. Başarının da en önemli anahtarı planlama yapmaktır.

Kariyer Planı Yapmadan Başarılı Olmak Mümkün Mü?

Toplum tarafından örnek gösterilen onlarca insan var. Sanatçısından siyasetçisine kadar her alanda örnek teşkil eden insanları bulmak mümkün. Peki, bu insanların hepsi gerçekten de bir plan içerisinde mi hayatlarını sürdürdü? Cevap kesinlikle evet. Bireysel kariyer planlaması sayesinde bu insanlar hedeflerine ulaşmıştır. Zaten kendilerini anlattıkları programlarda ya da kitaplarında bu durumu zaten dile getiriyor. Hatta yaptıkları yanlış planlamalardan da nasıl döndüklerini bu kişiler zaten dile getiriyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden doğru kariyer planlaması hakkında içerikler bulabilirsiniz. Ayrıca İnovasyon İçin Eğitim Vakfı İnternet sitesini ziyaret ederek de kariyer planlama hakkında içerikler okuyabilirsiniz.