Dünyada her geçe gün yazılım dili öğrenmek isteyen kişi sayısı artıyor. Bunun arkasında aslında onlarca farklı sebep var. Fakat bu sebeplerin hepsi mantıklı ve işe yarar sebepler değil. Örneğin bazı insanlar yazılımı sadece kolay bir alanda çalışmak için istiyor. Bu insanlar yazılımı tanıdıkça da aslında işin öyle olmadığını fark ediyor. Çünkü yazılım yazmak ve yazılım öğrenmek başlı başına oldukça zorlu ve uğraştırıcı bir süreç. İnsanlar bunun farkına vardıklarında çok geç olabiliyor.

Sıfırdan programlama öğrenmek aslında tahmin edildiği kadar kolay bir süreç değildir. Yoğun bir çaba ve bolca tekrar isteyen bir konudur. Pek çok insan sadece kodlamayı ezberlemenin onlara yardımcı olacağını düşünüyor. Ya da verilen örneği birkaç kere yaparak kodlama alanında gelişeceklerini düşünüyor. Yazılım öğrenmeden önce bu alana meraklı kişiler bazı noktaları tam anlamı ile öğrenmeli ve ona göre hareket etmelidir. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde çok büyük sorunlar yaşayabilir.

Yazılım Öğrenmek Gerekli Mi?

Yazılım popülerliği gün geçtikçe arttıkça bu konuyla alakalı başka sorular da gündeme geliyor. Örneğin bu dilleri öğrenmek gerçekten de gerekli mi? İlk programlama dili ortaya çıktığından bu yana bu soru soruluyor. Geçtiğimiz yıllarda yazılım öğrenmek aslında bir tercih meselesiydi. Yani bu alanda bilgi sahibi olmak tamamen insanların kendi isteklerine göre şekilleniyordu. Fakat bu durum geçen zaman içerisinde değişmeye başladı. Bu durum aynı İngilizce öğrenmek gibi değişti. Eskiden İngilizce öğrenmek bir tercih meselesiyken artık bir zorunluluk oldu. Yazılım dili öğrenme konusu da çok yakın bir zamanda insanlar için zorunluluk olacak.

Yazılım Dili Öğrenmek İçin Hangi Dilden Başlanmalı?

Başta gençler olmak üzere pek çok insan hangi dilden öğrenmeye başlayacağını bilmiyor. Bu yüzden de en çok kullanılan programlama dilleri üzerinden ilerlemeye çalışıyorlar. Fakat bu alanda çalışmak isteyen kişiler ilk olarak dilleri değil çalışmak istedikleri bölümleri belirlemelidir. Ayrıca her dil genelde aynı temel üzerine oturtulmuştur. Yani bir dilde ustalaşmak insanların diller hakkında da bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır. Her dilin güçlü olduğu en az bir alan olduğu için ilk olarak o alan belirlenip daha sonra o alandaki en iyi dil öğrenilmelidir.

Yazılım Nerelerden Öğrenilir?

Dünyada büyüyen bir yazılımcı ihtiyacı var. Özellikle bir alanda uzman olan yazılımcılar için şirketler fazlası ile araştırma yapıyor. Mobil sektörü, güvenlik, web tasarım ya da yapay zeka gibi daha onlarca alan için uzman yazılımcılar lazım. Artık tüm şirketler yazılımı şirketlerinin önemli bir parçası haline getiriyor. Bu yüzden de okullardan mezun olan kişiler artık yetmiyor. Bu durum da dışardan yazılım ihtiyacını kapatmak için olanaklar ortaya çıkarıyor. Üstelik insanlar kendilerini buralarda geliştirdikleri takdirde diplomalı yazılımcılardan pek fark kalmıyor.

Online Ortamda Yazılım Dili Öğrenmek

Yazılım çıkış yeri aslında online platformlardır. Yazılım dilleri nelerdir sorusu ilk olarak internet üzerinde kendine yer bulmuştur. Bu durum ilerleyen zamanlarda online yazılım eğitimi verilmesinde de önemli bir etken olmuştur. Artık internet üzerinde isteyen herkes istediği yazılım dilinin eğitimine ulaşabilir. Üstelik istenilen her dilde yazılım eğitimi bulmak mümkün. Bu eğitimlerin bir kısmı tamamen ücretsiz. Ücretsiz olan bazı kurslarda sertifika programları da var. Ücretli olan yazılım kurslarının ise neredeyse hepsinde sertifika öğrencilere veriliyor.

Yüz Yüze Yazılım Eğitimi Almak

Online eğitim her zaman öğrencilerde istenilen başarıyı sağlamıyor. Bazı öğrenciler eğitimi hocadan bizzat duyarak ve ona soru sorarak gerçekleştirmek istiyor. Yazılım dili öğrenmek isteyen gençlere de bu fırsat sunulmakta. Artık ülkemizin her yerinde yüz yüze yazılım eğitimi öğrencilere veriliyor. Üstelik bu eğitim programlarının da büyük çoğunluğu sertifikalı programlardır. Hatta bazı eğitimlerin sonunda dikkat çeken başarılı öğrencilere sertifikası ile iş imkanı da tanınıyor. Yazılım dili öğrenmek isteyen ve bu alanda iyi bir yerlere gelmek isteyen kişiler için bu sertifikalar hayati önem taşıyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden yazlım dili nedir ve nerelerde kullanılır gibi önemli sorulara cevaplar bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı İnternet sitesinden de yazılım dili öğrenmek ile alakalı detaylı içeriklere ulaşabilirsiniz.