Maker hareketi en kısa şekliyle teknolojiyi de işin içine dahil etmiş ‘kendin yap’ kültürü olarak tanımlanabilir. Maker hareketi yeni endüstri devriminin önemli parçalarından biri olarak tüm dünyada hızla yaygınlaşıyor. Son yıllarda gelişen maker hareketi tüm teknolojilerde ve hayatın neredeyse tamamında etkili bir akım haline geldi.

Dale Dougherty’ye göre, “Maker ruhunun” temelinde rekabet yerine paylaşım, para yerine yetenek, yoğun ezber bilgi yerine deneyim yer alıyor. Maker hareket başkasının yaptığıyla yetinmek değil, üretmeyi teşvik eder. Klasik üretim süreçlerinde rekabet her şeydir. Hatta bazen rekabet o ürünün ya da hizmetin ortaya çıkma sebebidir. Yine bir yandan maddiyatın endüstride bir üretim girdisi olarak kabul edildiği çağımızda yetenek maker hareketi ile parlamaya başlamıştır.

Maker hareketi yaratıcı ruhunu ezbere karşı yetenekler ile var edebiliyor. Bu yaratıcılık sayesinde hızlıca yayılıyor ve insanların kendi yeteneklerini keşfetmeleri ve harekete geçmelerini kolaylaştırıyor.

Maker olmak zor değil. Yapmanız gereken harekete geçerek üretim yapmaya girişmektir. Maker manifestosunda “Yap, paylaş, ver, öğren, donan, oyna, katıl, destekle ve değiştir”[1] der. Bu felsefeyi içselleştirdiğiniz an makersınız demektir.

Maker hareketi herkes için!

Maker hareket yetişkinler ya da çocuklar özelinde bir hareket değildir. Maker hareketi yaş olarak geniş bir yelpazeyi kapsar. Küçük büyük herkes harekete geçerek kendi ihtiyaçları noktasında yaratıcı tasarımlar üretebiliyor. Teknoloji kullanım yaşı düştükçe maker hareket de yaş ortalamasını düşürecek gibi görünüyor. Tüm seviyede okullar eğitim sistemlerini maker hareketinden etkilenerek şekillendiriyor.

Maker hareket ,endüstri devriminden sonra gelişen ‘tüketim’ endüstrisine karşı ‘üretim’ başkaldırısıdır. Maker hareket felsefesine göre herkes bir şeyler üretmelidir. Tüketim toplumu yerine yaratıcı, üreten bir toplum insanlık için hem konforlu hem de refah bir geleceği kurgulamamıza yardımcı olur.

Maker hareti aynaya bakar, kendini kontrol eder ve örgütlenir. Maker hareketin bir parçası olan Makerlar birbirini takip ederek beraber hareket etmeye ve kolektif üretim çabasında bulunmaya özen gösterirler. Birlikte üretmeye verilen önemle bilgi, deneyim ve fikirlerini birbirleriyle paylaşan makerlar, inovasyona teşvik eden çağın önemli birer parçasıdır.

Maker Hareketi Nedir, Ne Değildir?