Maker hareketini artık duymayan pek kalmadı. “Kendin yap” mottosunu bir adım ileri götürerek “birlikte yapmayı” ön plana çıkaran maker hareketi, tüm dünyada git gide yayılıyor. Fikir paylaşımının, üretmenin, kurcalamanın en öğretici olduğu, toplumun ilerlemesinin önünü açan maker hareketinde herkes için yapacak bir şeyler mutlaka var.

Teknolojiye de geniş yer veren bu harekette en önemli olan nokta kendini “maker” olarak tanımlamak. Sonrası sizin bilgi, beceri ve merakınızın sınırlarına kalıyor. Genellikle çocukların yönlendirildiği bir hareket olsa da her yaştan maker, harekette aktif olarak yer alabiliyor.

Peki, neden maker hareketine katılmalısınız? Maker ruhunun bir parçası olmak için beş nedeni derledik. Sizin harekete ilgi duymanızın sebebi hangisi?

Maker hareketi özgüveni ve yaratıcılığı geliştirir.

Bir maker olarak üretim yapan insan, üretiyor olmaktan şevk duyar. Yapabildiğini gördüğünde daha fazlasını yapmak için heveslenir. Başarılı olabilmek, ortaya kendinden bir şey çıkarabilmek için mücadele eden insanın özgüveni tazelenir.

Tekdüzeliğin bir eleştiri odağı olduğu çağımızda maker hareketi, yaratıcılık değerini ön plana çıkarır. Maker hareketinin öncülerinden Dale Dougherty de hareketin temeline para yerine yeteneği koyar. Bir maker olmayı deneyerek yeni yeteneklerinizi keşfedebilirsiniz.

Maker hareketi paylaşımı ön plana çıkarır.

Özellikle okullarda ve profesyonel hayatta hüküm süren rekabetin içinde yaşamak çoğumuz için çok yorucu. Ancak maker hareketi içinde diğer makerlarla beraber düşünebilmek, koordine olabilmek gerekiyor. Bu koordinasyon paylaşmanın verdiği tatmin hissini yaşatır. Maker hareketi durup dinlenebilmek, günlük hayatımızdaki rekabete mola verebilmek için harika bir fırsat.

Maker hareketi ile pratik ürünler elde edersiniz.

Maker hareketi; yemek, ev eşyası ve oyuncak yapmaktan 3B yazıcılarla elektronik buluşlar yapmaya kadar her şeyi kapsar. Böyle geniş yelpazede ürünlerin ortaya çıkmasına vesile olan hareket, günlük hayatımıza somut ürünlerle katkı sağlar.

Günlük hayatı kolaylaştıran pratik ürünlerin üretimine, fikir aşamasından üretime varana kadar katkıda bulunabilirsiniz. Bu pratik ürünlerle hayatınızı kolaylaştırmaktan keyif alacağınıza şüphe yok!

Maker hareketi ekonomik randıman sağlar

Eskiden çok detaylı çizimler ve kompleks planlar gerektiren tasarımlar, maker hareketi sayesinde bugün basit yazılımlar ve 3B yazıcılarla basılabiliyor. Yapmak istediğiniz ürünü internette arattığınızda hangi yoldan gitmeniz gerektiğini bulabiliyorsunuz. İnternet ücretsiz projelerini diğer makerlarla paylaşan makerlarla dolup taşıyor.

Maker hareketi bu süreci hızlandırarak ürünlerin üretim maliyetini düşürür. Verimlilik ekseninden bakınca maker hareketi Endüstri 4.0 için altın değerinde. Çünkü dünyanın en yenilikçi trendlerinden.

Maker hareketi çevreye karşı duyarlılığı geliştirir.

Üretim, tüketim, çevre, sürdürülebilirlik gibi kavramlar üzerine pek düşünmüyoruz. Oysa maker hareketi çevre ve ekonominin sürdürülebilirliği ile ilgili bir farkındalık kazandırır.

Maker hareketinin temel noktalarından biri de içinde bulunduğumuz tüketim kültürünün biraz dışına çıkmak. Bu nedenle kullanılmış materyallerin yeniden değerlendirilebiliyor olması da maker kültürünün önde gelen özelliklerinden biri.