Makine öğrenmesi ne işe yarar sorusu son dönemlerin en popüler sorularından bir tanesi olmuştur. Makine öğrenmesi nedir sorusunun cevabının insanlar tarafından daha fazla araştırılması ile bu teknoloji hakkında daha çok şey duymaya başladık. Çünkü insanlar öğrenebilen makinelerin tam olarak nerelerde kullanılacağını tahmin edememektedir. Temeli 1950 yılına dayanan bu teknoloji günümüzdeki hali ile aslında pek çok alan içerisinde zaten kendisine yer bulabilmektedir. İlk etapta bu teknolojinin kullanım alanları oldukça kısıtlıydı.

Fakat Endüstri 4.0 ile hayatımıza giren yapay zeka, nesnelerin interneti ve gelişen sensörler bu teknolojinin kullanım şeklini ve alanlarını oldukça değişmiştir. Ayrıca makine öğrenmesi sadece bu alanlara dahil olmamış aynı zamanda da bu alanlardaki iş modellerini de değiştirmeyi başarmıştır. Makine öğrenmesi ile pek çok yeni iş ortaya çıkarken pek çok iş de eski önemini kaybetmiştir. Biz de İnovasyon İçin Eğitim Vakfı olarak makine öğrenmesinin kullanım alanlarını sizler için yazdık.

Makine Öğrenmesi Ne İşe Yarar?

Makine öğrenmesinin ne işe yaradığı konusunda ilk dikkat çeken nokta gelişen teknolojilerden tam olarak yararlanabilmesidir. Yani makine öğrenmesi insanların makinelere ya da bilgisayarlara herhangi bir işlem yapmadan bu makinelerin kendilerini geliştirmesidir diyebiliriz. Makine öğrenmesi için kullanılan programlar ilk etapta makinelerin ihtiyacı olan tüm kodları giriyor ve gerisi tamamen makinelere kalıyor. Ayrıca makine öğrenmesi genel olarak yapay zeka ve nesnelerin interneti ile ortak olarak kullanılmaktadır.

Makine öğrenmesi ne işe yarar sorusunun günümüzde geniş bir yelpazeden cevaplanması için bu teknolojiler ile birlikte kullanılması oldukça önemlidir. Bu sayede makine öğrenmesi mühendislik alanlarından kendisini kurtararak hayatımızın her alanına girebiliyor. Sosyal medya uygulamaları ya da iş başvuruları gibi birbirinden çok uzak alanları bu sayede makine öğrenmesinin ilgi alanlarının içerisine girmektedir. Geliştirilen algoritmalar ile biz farkında olmasak bile makine öğrenmesi bizim pek çok işimizi kolaylaştırmaktadır. Makine öğrenmesi girilen veriler doğrultusunda kesin olmasa da büyük oranda doğru tahminler ile kullanıcıları bilgilendirmektedir.

Makine Öğrenmesinin Başlıca Kullanım Alanları

  • Sosyal Medya: Sosyal medya uygulamalarında makine öğrenmesi fazlası ile kullanılmaktadır. Facebook uygulaması içerisindeki haber akışı buna verilebilecek örneklerden bir tanesidir. Ayrıca Netflix kullandığı yapay zeka sayesinde listenizdeki filmleri baz alarak sizlere yeni filmler önermektedir. Instagram ve Twitter gibi pek çok uygulama bu teknolojiden yararlanmaktadır.
  • Lojistik ve Üretim: Hem lojistik hem de üretim makine öğrenmesinin ilk kullanım alanlarından bir tanesidir. Günümüzde robot kollarının ya da üretim bandının kullanımında fazlası ile makine öğrenmesinden yararlanmaktadır.
  • Finans: Yatırım yapmak isteyen pek çok kişi yapay zeka destekli makine öğrenmesi araçlarından yararlanmaktadır. Yapay zeka girilen veriler doğrultusunda yatırım yapılacak en mantıklı yöntemleri kullanıcıya bildirmektedir.
  • Sağlık: Sağlık insanların geliştirmesi gereken ve üzerinde en çok durması gereken bir alandır. Çünkü teknolojik adımlar sadece sağlıklı insanlar ile atılabilir. Bunun bilincinde olan araştırmacılar da makine öğrenmesi teknolojisini sağlık alanına entegre etmiştir. Bu sayede hem hastalık teşhisi konusu geliştirilmiş hem de ilaç üretim süreci oldukça kısalmıştır.
  • İnsan Kaynakları: Şirketlerin insan kaynakları bölümü makine öğrenmesi ne işe yarar sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan bir tanesidir. İnsan kaynakları hem iş başvurularının daha iyi değerlendirilmesi hem de çalışanların performansını arttırması konusundaki verileri işlemektedir. Bu sayede insan kaynakları çalışanların verimli olduğu zamanları ya da verimsiz olduğu zamanları daha iyi görebilmektedir.
  • Pazarlama: Online alışveriş sitelerinin son dönemlerde bu kadar kar elde etmesinin ve artmasının sebebi makine öğrenmesi ve yapay zeka destekli çalışmalardır. Geliştirilen algoritmalar ile uygulamalar sizin hangi ürüne ne kadar süre baktığınızı ve site içerisinde araştırmalarınızı analiz ederek ana sayfanıza bu ürünleri çıkarmaktadır. Aynı zamanda baktığınız ya da sepetinize attığınız ürünler ya da benzer ürünler kampanyalar ile daha fazla indirime girmektedir.

Doç. Dr. Gamze Sart’ın Youtube kanalından makine öğrenmesi nedir ve benzer konular ile alakalı videolara ulaşabilirsiniz. Aba Innolab resmi internet sitesinden makine öğrenmesi ne işe yarar ve yapay zeka nerelerde kullanılır ve benzeri konular ile alakalı makalelere ulaşabilirsiniz. Makine öğrenmesi için kullanılan programlar konusunda bilgi almak için ise İnovasyon İçin Eğitim Vakfı resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.