İnovasyon fikirleri herkesin aklına gelen üzerinde pek çalışılmayan konulardır. İnsanlar genel olarak fikirlerine kimin destek olacağını ya da kimin büyük paraları bu projeye yatırım yapacağını düşünür. Bu yüzden de inovasyon sadece fikir aşamasında kalır. Fakat bir inovasyon fikrini hayata geçirmek tahmin edilen kadar zor bir süreç değildir. Özellikle fikrin maddi olarak getireceğine kesin gözü ile bakılıyorsa bu süreç daha da kolaylaşır. Bundan sonra ise fikrinize en uygun yatırımcıyı bularak onun ile iletişime geçmek süreci hızlandıracaktır.

İnovasyon örnekleri 2020 yılında tüm dünyada iyice yayılmaya başladı. Bu yayılma beraberinde insanların kazandığı paraları da fazlası ile arttırdı. Bu artışta ve maddi kazançta başrol ise Amerika’daki Silikon Vadisi’ne ait. Silikon Vadisi kuruluşundan bu yana kadar inovasyon çalışmalarını ve fikirlerini kendilerine bir felsefe olarak belirlemiştir. Geçmişte ve gümümüzde başarılı onlarca inovasyon çalışması Silikon Vadisi içerisinde hayat buldu. Gelecekte de bu durum devam edecek gibi duruyor.

İnovasyon ve Silikon Vadisi İçerisindeki İlerleme Süreci

Silikon Vadisi sadece inovasyon çalışmalarını benimsemiyor. Yenilikçi olan her türlü çalışmalar Silikon Vadisi içerisinde yer buluyor. Başarılı inovasyon örnekleri olarak baktığımız zaman Silikon Vadisi binlerce örneği gözler önüne seriyor. Şirketler inovasyon sayesinde hem teknolojiyi hem de kendilerini geliştirip ve büyütüyor. Tüm dünyayı kasıp kavuran akıllı telefon inovasyonu aslında bu durumun en iyi örneği. Akıllı telefon inovasyon süreci tüm Silikon Vadisi şirketleri tarafından desteklenen bir süreç olmuştur.

İnovasyon fikirleri Silikon Vadisi içerisinde 4 farklı alan içerisinde inceleniyor. Hizmet, pazar Organizasyonel ve ürün inovasyon çalışmaları bölgede özel olarak değerlendiriliyor. Tüm bu inovasyonlar Silikon Vadisi içerisindeki yatırımcılar tarafından baştan sona araştırılarak yatırım modeli belirleniyor. Yatırımcıların dikkatini çeken fikirler dünyanın en iyi yatırımcıları tarafından baştan sona kadar destekleniyor. Ayrıca yatırımcılar sadece destek sağlayarak onların hayata geçmesini sağlamıyor. Aynı zamanda bölgede yeni şirket olarak kurulmasını da sağlıyor. Apple ya da Facebook gibi hizmet inovasyonu sunan firmalar bu duruma örnektir.

İnovasyon Fikirleri ve Silikon Vadisi

Silikon Vadisi şirketleri inovasyon çalışmalarına sadece maddiyat olarak bakmıyor. Aynı zamanda şirketlerini büyütmek için bir araç olarak bakıyor. Yazılım ve kodlamanın gelişmesi şirketlere bu konuda büyük kolaylıklar sağlıyor. Bunun yanı sıra mimari inovasyon örnekleri de gelişen teknoloji ile birlikte şirketlerin inovasyon çalışmalarına farklı bir bakış açısı katıyor. Fakat şirketler tüm inovasyon ve yenilik çalışmalarını herkesten önce bulmak için çaba sarf etmiyor. Çalışanlarının da kendi işlerini bırakarak yeni fikirlere yönelmesi için zorlamıyor. Şirketler bunun kendilerine zarar vereceğini düşünüyor.

Bu yüzden de şirketler halihazırda inovasyon çalışması yapan girişimcileri takip ediyor. Şirketlerin çalışma alanı ile alakalı inovasyona imza atan girişimciler şirket bünyesine dahil ediliyor. Ya da şirketler direk olarak girişimcilerin projesini satın alarak kendi bünyelerine katıyor. Silikon Vadisi içerisindeki pazarlama inovasyon örnekleri genel olarak bu şekilde ilerliyor. İnovasyon fikirleri bu şekilde ilerleyerek hem şirketlere kolaylık sağlıyor hem de gençlere yeni kapılar açıyor. Hatta şirketlerin pek çoğu sadece bu iş için eleman barındırıyor. Bu kişiler piyasadaki başarılı girişimcileri tespit ederek üste kademeye bildiriyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek hizmet inovasyonu örnekleri hakkında detaylı videolar izleyebilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesini ziyaret ederek de Türkiye’de inovasyon örnekleri hakkında detaylı blog yazıları okuyabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de inovasyon fikirleri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.