İnovasyon nedir ve ne işe yarar gibi sorular son dönemlerde çokça sorulmaya başlandı. İnovasyon oldukça eski bir kavram olsa da popülerliği son 20 içerisinde arttı. Günümüzün ve geleceğin en önemli konularından bir tanesi haline geldi. Hem teknolojik hem de hizmet olarak son derece önemli bir konudur. İnovasyon genellikle tek bir başlık altında ifade edilmektedir. Fakat İnovasyon kavramı tam araştırıldığı zaman aslında birden çok alt başlık içerisinde yer alır.

Ayrıca bu başlıkların her biri de kendi içerisinde ayrı alt başlıklardan meydana geliyor. Bu yüzden de İnovasyon kavramı aslında bilinenden çok daha geniş kapsamına alıyor. İnovasyon odaklı üretim ya da çözüm artık bireysel olarak ilerlemiyor. Şirketler ya da kurumsal olarak da İnovasyon çalışmaları önemli bir hal alıyor. Bu yüzden şirketlerin stratejik ya da tersine İnovasyon çeşitlerini de bilmesi gerekiyor.

İnovasyon konusunda şirketlerin atacakları adımlar genellikle şirketleri her zaman bir adım ileri taşıyor. İnovasyon çalışmaları sadece üretim alanında olmak zorunda değil. Hizmet ya da destek olarak da İnovasyon çalışması yapılmaktadır. Bu yüzden inovasyonun kapsadığı kurumsal yapılar da geniş bir alanı içeriyor. Artık İnovasyon çalışmasının yapılmadığı bir kurum ya da şirket alanı yok. İnovasyon hakkında tüm bilgileri elde eden şirketler kolayca istedikleri İnovasyon uygulamasını bünyelerine dahil edebilmektedir.

Genel Olarak İnovasyon Nedir?

İnovasyon konusu oldukça detaylı ve araştırılması gereken bir konudur. Şirket düzeyinde bu işlemin yapılması için uzmanlar tarafından detaylı bir araştırma süreci ilerletilmelidir. Fakat en genel ile İnovasyon yeni yaratıcı fikir veya buluşları kapsayan bir konudur. İnovasyon ile yaratıcı fikir ve buluşlar ekonomik alanlara uygun hale gelir. Gözle görülebilen açık sorunlar İnovasyon ile çözüme ulaşır. Bu sayede toplumsal ve bölgesel sorunlar gibi durumlar ortadan kaldırılmak hedeflenir.

Şirketler İçin İnovasyon ve Önemi

Bir şirketin genellikle ilk amacı büyük ve kar marjını yükseltmektir. Fakat bu süreçte atılacak onlarca farklı adım ve yöntem vardır. Ar – Ge, Start-up ve İnovasyon bu alanda hemen dikkati çeken 3 başlıktır. İnovasyon ise son dönemlerde bu konuda çokça tercih edilmektedir. İnovasyon çalışmalarının doğru bir şekilde uygulanması şirketlere ekonomik olarak büyük katkı sağlar. Üretilen ya da verilen hizmetin maliyetleri bu sayede aşağılara çekilebilir. Fakat şirketlerin bu başarıya ulaşması için inovasyon kavramı tam olarak bilinmelidir.

Aksi takdirde yapılan inovasyon çalışmaları şirketlere olumsuz sonuçlar doğurur. İnovasyonun birbirinden farklı yöntemi olduğu şirketler kendilerine en uygun olanı belirlemelidir. Kapalı inovasyon ya da stratejik inovasyon nedir gibi tüm inovasyon modelleri belirlenmelidir. Bu süreç içerisinde de uzman ve bu konuda tecrübeli kişilerin yer alması gerekir. İnovasyonun ilgi alanı oldukça geniştir. Tüm şirketlerin ya da firmaların bünyelerinde uygulayabileceği onlarca farklı inovasyon modeli vardır. Ayrıca günümüzde inovasyonu şirketlerine yerleştiremeyen şirketler uzun vadede başarılı bir gelecek elde edemez.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve Web sitesinden inovasyon nedir ne işe yarar sorularınıza cevap bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de İnovasyon hakkında detaylı bilgilere göz atabilirsiniz.