İnovasyon İçin Eğitim Vakfı Olarak Sizlere Staj Konusunda Nasıl Destek Oluyoruz?

İnovasyon için Eğitim Vakfı bünyesinde, lisans ve lisansüstü öğrencilerimize, 50’nin üzerinde anlaşmalı şirket ve startuplar ile staj desteği veriyoruz. Amacımız; değişen ve gelişen dünyanın ihtiyaçlarına uygun olarak gençlerimizi iş ortamına hazırlamak ve doğru stratejiler ile yönlendirmeler yapmaktır.

İnovasyon İçin Eğitim Vakfı Olarak Neden Staj Konusunu Çok Önemsiyoruz?

Günümüzde hemen her alanda rekabet en üst düzeyde gerçekleşiyor. Rekabetin bu kadar çetrefilli  bir şekilde yaşanması, her alanda nitelikli olmayı adeta zorunlu kılıyor. 

İyi bir eğitim alarak başarılı bir kariyer girişimi yapmak mümkün. Ancak artık deneyimin de küresel markalarca dikkate alındığını göz ardı edemeyiz. Staj konusu, deneyim kazanmak adına kaçırılmaması gereken önemli bir fırsat. 

Üniversite öğrencileri için iş deneyimi teorik bilgiler kadar önemli. Bu nedenle, üniversite eğitimi süresince staj yaparak sektör hakkında tecrübe kazanmak gerekiyor. İyi bir staj programı, öğrencilerin iş dünyasına hazır olması için ihtiyaç duydukları deneyimi onlara kazandırabiliyor. 

Sektörde deneyim kazandıran bir staj programı, öğrencilerin iş başvurularındaki en önemli kabul gerekçeleri oluyor.  Büyük şirketlerde tamamlanmış olan stajlar, büyük markaların CV’lerde kesinlikle görmek istedikleri vasıflar arasında yer alıyor.

Şirketler Neden Stajyer Öğrenci Kabul Ediyor?

Şirketler için iş dünyasına yapılan katkılar sosyal sorumluluk görevi olarak kabul ediliyor. Bu nedenle, sektörün ihtiyaç duyduğu işgücünü yetiştirmek için şirket nezdinde uygulanan staj programları, sektörün can suyu konumunda. Büyük firmalar, uyguladıkları stajyer programları sayesinde faaliyet gösterdikleri sektörlere destek oluyor. 

Firmaların stajyer öğrenci kabulünün tek nedeni sektöre katkı sağlamak değil elbette. Pek çok firma stajyer öğrencilere işgücü karşılığında herhangi bir ödeme yapmıyor. Bu sayede temel becerilere sahip olan işgücünü ücretsiz istihdam etme imkanına sahip oluyor. Bununla birlikte; büyük markalar stajyer öğrencilere belirli bir düzeyde maaş da verilebiliyor. 

Büyük firmalar için staj konusunun başka boyutları da bulunuyor. Örneğin, sektöre yönelik eğitim alan öğrencilerden yetenekli olanlar, staj programları kapsamında belirleniyor. Yetenekli bir öğrencinin staj başarısı doğrultusunda belirlenerek firmaya dahil edilmesi, firmanın ihtiyaç duyduğu yetenekli işgücü ihtiyacının karşılanması anlamına geliyor. Yani staj konusu aslında hem stajyer kabul eden firmalar için hem de staj yapan öğrenciler için karşılıklı bir kazanma durumu (win-win) yaratıyor. 

Staj İçin Kabul Süreci Nasıl İşliyor?

Gerek lisans eğitimi alan gerekse lisansüstü eğitimine devam eden öğrenciler için çok sayıda staj programı mevcut. Öğrenciler büyük firmalara staj için başvuru yapabilirler. Başvurular, firmanın İnsan Kaynakları Birimi’nce değerlendirildikten sonra staj başvurusunda bulunan öğrenci ile bir ya da birden çok aşamalı görüşmeler yapılıyor. Görüşme sonucuna göre öğrencinin kabulü gerçekleşiyor. Her firmanın staj için uyguladığı farklı bir prosedür mevcut. Başvuru yapılacak olan firmanın kabul şartlarına göre öğrencinin hazırlık yapması gerekiyor. 

Staj Yapan Bir Öğrenci Hangi Avantajları Elde Ediyor?

Staj başvurusu yapıldıktan sonra firma ile başvuru yapan öğrenci arasında birkaç adımdan oluşan görüşmeler yapılıyor. Görüşme sonucunda başarılı olan öğrencilerin staj süreci başlıyor. Staj yapan bir öğrenci, staj programı sayesinde:

  • Sektörde pratik bir deneyim elde ediyor,
  • Üniversitede öğrendiği teorik bilgileri pekiştiriyor,
  • İş dünyasını yakından tanıyor,
  • İş süreçlerine doğrudan katılma imkanı elde ediyor,
  • Eğitim sonrasında nasıl bir iş ortamına hazır olması gerektiğini gözlemliyor,
  • CV’sinde büyük firmalarda yaptığı staj programına yer verebiliyor,
  • Sektörde önemli bir firmada deneyim kazanarak kariyer sürecine iyi bir başlangıç yapma imkanı elde ediyor.

Staj İçin En Uygun Zaman Hangisi?

Öğrenciler için doğru zaman tercihi son derece önemli. Çünkü staj süresince eğitime vakit ayırmak mümkün olmuyor. Bu nedenle, öğrenciler için Yaz Dönemi Stajları daha makul. Bunun dışında, üniversitelerin bir dönem süresince müsaade ettikleri staj programları da mevcut. 

Staj Sürecinde İnovasyon İçin Eğitim Vakfı Neler Sunuyor?

İnovasyon İçin Eğitim Vakfı, lisans ve lisansüstü eğitim alan öğrencilere anlaşmalı olduğu şirketlerde staj yapma imkanı tanıyor. 50’nin üzerinde anlaşması olan şirketler ve Startup’lar vakıf tarafından tavsiye edilen öğrencilerin sektör deneyimi kazanmalarını sağlıyor. 

Sürekli gelişen ve değişen iş dünyasına nitelikli işgücü sağlamak için vakıf tarafından sunulan önemli staj imkanları mevcut. Siz de kariyer sürecinize iyi bir staj deneyimi ile başlamak istiyorsanız İnovasyon İçin Eğitim Vakfı Staj Başvuru Formu’nu doldurabilirsiniz.

İnovasyon İçin Eğitim Vakfı Olarak

Bugüne kadar yapılan staj ve iş başvurularında %98 oranında öğrenciler için kabul aldık!

Staj Başvurusu
Kabul Alma
İş Bulma