Şirketler her zaman geleceğin meslekleri konusuna önem vermiştir. Tarihin her döneminde gelecekte önemini arttıracak meslekler ve uluslararası şirketler ortak hareket etmiştir. Bir şirket eğer küresel anlamda büyümek istiyor ise bazı konulara hakim olmalıdır. Bu noktalar şirketin büyümesinde direkt olarak etkili bir konudur. Zaten dünyada yıllardır zirvede olan şirketleri incelediğimiz zaman bu ortak noktalar hemen kendini belli eder. Bir diğer yandan kısa vadede çok hızlı bir büyüme yaşayan şirketler de bu noktalara ağırlık ve önem vererek bugünlere gelmiştir.

Uluslararası Şirketlerin Büyümesindeki En Önemli Etkenler

İlk olarak uluslararası şirketlerin neden bu kadar ilgi duyduğunu açıklamak gerekir. Çünkü uluslararası olmayan pek çok şirket ile olan şirketlerin maaşları birbirine yakın olabilir. Maaş bu anlamda insanların ilk aklına geldiği etkendir. Şirketler arasında maaş farklılıkları çok fazla olmaz. Ama uluslararası şirketler çalışanlarına bu anlamda güven verir. Bir diğer yandan kariyer olarak da uluslararası şirketler diğer pek çok şirketten ayrılır. Çünkü bu şirketler başarılı olan çalışanlarını kaybetmemek için unvan ve maaş konusunda bonkör davranır.

Bunlara ek olarak uluslararası şirketler çalışma ortamı, sunduğu imkan ve daha pek çok konuda her şirketten çok daha iyidir. Peki, bu şirketler bu imkanlara nasıl ulaşıyor? Bu imkanları sunabilmek için şirketlerin güçlü bir dayanağı olmalıdır. Bu dayanak ise güncel teknolojileri ve geleceğin en iyi meslekleri konularıdır. Teknoloji ve meslekler şirketleri her zaman güçlü tutar. Çünkü bu iki kavram şirketlere zaten yüksek kazanımlar sunar. Şirketler de kazanımlarını daha da yukarılara çıkabilmek için çalışanları ile paylaşır.

Uluslararası Şirketler Geleceğin Meslekleri Konusunu Nasıl Takip Eder?

Bir şirketin rastgele bir mesleği geleceğin en önemli meslekleri arasında göstermesi olamaz. Bu yüzden şirketler dünyada meydana gelen gelişmeleri yakından takip etmelidir. Günümüzde pek çok uluslararası firma önümüzdeki 10 – 20 yılın mesleklerini bile belirlemiştir. Çalışmalarını bile o yöne doğru çevirmiştir. Bu mesleklerde uzman kişilere sahip olmak aynı zamanda rakiplerinin de önüne geçmek demektir.

Şirketler İçin Geleceğin Meslekleri Arasında En Önemlilerinden Veri Analizi Uzmanı

Bugün bir şirketin internet üzerinde her zaman bir ayağı olmalıdır. Zaten internet ortamına kendini atamayan şirketler kısa sürede iflas bayrağı çekmeye doğru gidiyor. Hem ülkemizde hem de dünyada bu durumun onlarca örneği var. İnternet ortamında güçlü olabilmek için de verileri iyi analiz etmek gerekiyor. Veri analizi uzmanları Oxford geleceğin meslekleri listesinde de kendine yer buldu. Peki, veri analizi uzmanı ne yapar?

Aslında bu mesleğin adı tam olarak işi de tanımlıyor. İnsanların internet ortamındaki her adımı bir veriyi arkada bırakır. Dinlenen müzik, izlenen film ya da alışveriş sitelerinde bakılan ürünler hep birer veridir. Şirketler de veri uzmanları sayesinde bu veri analiz ederek müşterinin gerçekte ne istediğini öğrenebiliyor. İlk başta çok basit gibi görünse de tüm verileri analiz ederek ortaya en doğru seçenekleri çıkarmak son derece zorlu bir iştir. Çünkü çıkan sonuç farklı olur ise bu durum şirketi büyük zarara uğratır.

Uluslararası Şirketlerin En Büyük İhtiyaçlarından Siber Güvenlik Uzmanlığı

Şirketlerin internet ortamında olmasının önemini daha önce söylemiştik. Şirketler tüm verilerini artık sanal ortamda tutuyor. Sanal ortam sadece internet değil. Aynı zamanda şirketlerin sahip olduğu serverlarda birer sanal ortamdır. Buralardaki bilgiler şirketlerin geleceği için son derece önemlidir. Bir diğer yandan şirketler sürekli olarak siber saldırı altında kalarak bu bilgilerini tehlikeye sokar. Bu tehlikelerden korunmak için de şirketler siber güvenlik uzmanlarına ihtiyaç duyar.

Şirketlerde Risk Yönetim Uzmanları

Bir şirket gerek büyürken gerek kurulduğunda gerek ise işlem alanını genişletirken pek çok risk ile karşılaşır. Şirketin Pazar alanı ne olursa olsun risk her zaman vardır. Bu risklerin her zaman sonuçları da en alt seviyede olmaz. Ayrıca risklerin azaltılması ve risk doğrultusunda en iyi hareket kararının alınması gerekmektedir. Şirketlerde bu işi ise artık risk yönetim uzmanları yapacak. Forbes geleceğin meslekleri listesinde de kendine yer bulan risk analizi uzmanlarına olan ihtiyaç her geçen gün artıyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube ve web adreslerinden geleceğin meslekleri ve maaşları hakkında detaylı içerikler bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesinden de meslekler ve teknoloji ilişkisi hakkında makaleler okuyabilirsiniz.