Yapay zeka teknolojisi son 20 yıla damgasını vurmayı başardı. 2000’li yıllarda yapay zeka geleceği hakkında insanlara fikir veriyordu. Fakat hiç kimse yapay zekanın bu kadar ileri bir seviyeye geleceğini tahmin etmemişti. Yapay zeka ile alakalı bazı öngörüler olsa da hem günümüz hem de gelecek için bu kadar etkileyici olacağı bilinmiyordu. Yapay zeka biraz incelendiği zaman aslında bu bilinmezliği zaten insanlara gösteriyordu. Yani yapay zeka ilk çıktığı zamanlar aslında büyük bir bilinmezlik taşıyordu.

Bu bilinmezliği anlamak için yapay zeka nasıl çalışır sorusunu bilmek gerekir. Çünkü yapay zeka sahip olduğu ve barındırdığı her şeyi bu soruyla cevaplıyor. Yapay zekanın çalışmasındaki temel nokta kodlamadır. Kodlama olmadan yapay zeka hiçbir işe yaramaz. Bu durum geçmiş yıllarda da günümüzde de aynı şekildedir. Kodlamanın yapabileceklerinin sınırı da tamamen kullanıcı ile alakalı. Kodlama insanlara uçsuz bucaksız bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Bu yüzden kodlama temelli teknolojilerin de geleceği hakkında fikir sahibi olmak oldukça zor oluyor. Kodlama bugün yapay zeka başta olmak üzere pek çok teknolojinin atası konumunda. Yapay zeka tarihçesi de aslında kodlama ile başlar. Zaman içerisinde gelişen ve farklı bir boyut ulaşan yapay zeka artık sadece teknolojileri etkilemiyor. İlk çıktığı zamanlarda yapay zekanın direkt olarak etkiledikleri teknolojilerdi. Fakat bu durum günümüzde iş alanlarının değişmesine kadar ilerledi. Bazı meslekler yapay zeka ile kaybolurken pek çok da yeni meslek bu süreçte devreye girdi.

Yapay Zeka Teknolojisi Bankacılık Sektörünü Nasıl Etkiledi?

Yapay zeka nedir, ne değildir sorusu cevaplandıkça iş alanlarındaki kullanım alanları da ortaya çıktı. Yüzlerce iş alanı yapay zeka örnekleri ile değişmeye başladı. Fakat bunların arasında en çok etkileneni bankacılık ve benzeri alanlar oldu. Çok değil sadece 10 – 15 yıl önce bankacılık iş garantisi olan nadir bölümlerden bir tanesiydi. Her yıl on binlerce öğrenci bankacılık okuyup bu alanda yer edinmek için çabalıyordu.

Fakat yapay zekanın bankacılık alanına sunduğu imkanlar keşfedildikten sonra durumlar tam tersine döndü. Çünkü yapay zeka teknolojisi bankacılık işlerini hem daha hızlı hem de çok daha ucuza yapıyordu. Onlarca çalışanın yaptığı bir yapay zeka sayesinde yapılıyordu. Bu durum da şirketlerin fazlası ile ilgisini çekti. Başta bankaların çağrı merkezleri olmak üzere yapay zeka bankalarda yer buldu. Zaman içerisinde de çalışanlarının yerini yavaş yavaş almaya başladı. Uzmanlar gelecek 20 – 30 yıl içerisinde bankaların tamamen yapay zekalı robotlardan oluşacağını tahmin ediyor.

Yapay Zeka İle Fabrikalarda Üretim

Artificial intelligence yani yapay zeka tarihte ilk olarak fabrikalarda yer buldu. Geliştiriciler yapay zekayı fabrika ortamlarından alarak dünya geneline yaymaya başladı. Bugün yapay zeka her sektörü etkisi almış olsa da ilk çıktığı yer olan fabrikaları hiç unutmadı. Hatta en geniş kullanım alanlarını da fabrikalara göre uyarladı. Bugün bir fabrika hiç insan olmadan sadece yapay zeka ile çalışabiliyor. Yapay zeka teknolojisi üstelik bu süreçte çok da karlı bir adım olarak dikkat çekiyor.

İnsanlar yaratılışları gereği yorulur ve yoruldukça da performansları düşer. Buna ek olarak hastalıklar, tecrübeli kişilerin işten ayrılması ya da benzer durumlardan üretim süreci sürekli etkilenir. Fakat bu işi yapay zeka destekli makinelere bırakırsak bunların hiçbiri olmaz. Firmalar da bu düşünce tarzı ile hareket ederek yapay zekayı fabrikalarına entegre ediyor. Üstelik bu entegre çok küçük bir seviyede bile olsa etkisini fazlası ile gösteriyor. İnsansız fabrikaların geleceği hiç de uzak durmuyor.

Yapay Zeka ve Akıllı Sağlık Dönemi

Sağlık insanların en çok önem verdiği alanlardan bir tanesidir. Bu yüzden de sağlık alanı için yapılan çalışmalar son derece detaylı ve özenlidir. Yapay zeka teknolojisi de sağlık alanında titizlik ile ilerliyor. Bugün yapay zeka sağlık sektörünün “akıllı” ifadesini kazanmasına neden oldu. Çünkü yapay zeka her sağlık sorunu ile bir üst kademeye kendini geçiriyor. Verileri işleyen yapay zeka bilgisayarları doktorlara sonraki adım için bilgi veriyor. Ayrıca hastaların kilometrelerce uzaktan bile doktor gözetiminde olmasına olanak sağlıyor.

Mikro düzeye inen yapay zeka robotları hastaların damarlarında bile geziyor. Buna ek olarak deri altı çipler doktorları sürekli olarak bilgilendiriyor. Bu bilgilendirmenin sonucunda da doktorlar olabilecek sorunlar için önceden önlem alıyor. Bu durum doğal olarak insan ömrünü uzatıyor ve insanların çok daha sağlık bir hayat sürmesini sağlıyor. Tüm bunlara ek olarak bazı yapay zekalar ameliyat sırasında doktorları operasyon boyunca bilgilendiriyor. Bu bilgilendirmeler sayesinde başarılı operasyonların sayısı da artıyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ve web sitesini ziyaret ederek yapay zeka çalışmaları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Yapay zeka teknolojisi hakkında çok daha detaylı bilgilere ulaşmak için ise İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.