Erasmus Başvuru Şartları Nedir?

Üniversite eğitim hayatı boyunca yurt dışını deneyimlemek isteyen öğrenciler için Erasmus başvuru şartları önemli konulardan biri. Yurt dışındaki hayatı ve eğitim sürecini merak edenler için Erasmus programının kesinlikle deneyimlenmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü, program kapsamında pek çok Avrupa ülkesine gidebilmek mümkün. 

Erasmus Nedir?

Erasmus Programı, bir Avrupa Birliği programı statüsüne sahip olan, öğrencilerin Avrupa’daki ülkelerde belirli bir dönem eğitim almalarını sağlayan bir program. Öğrenci değişimini ve ülkeler arası işbirliğini hedefleyen bu program sayesinde her yıl çok sayıda öğrenci farklı ülkeleri deneyimleyebilmekte. 

Programın eğitim süreleri ise değişiklik gösteriyor. 3 ay ila 12 ay arasındaki eğitim programlarına dahil olunabilmekte. Erasmus başvuru sürecinde öğrencilerin belirli şartları sağlamaları bekleniyor. Şartları sağlayan öğrenciler, kabul edildikleri program kapsamında yurt dışına gönderiliyor. 

Erasmus Başvuru Şartları Neler?

Programı, bir destek projesi olarak düşünebilirsiniz. Programa kabul edilmek için bazı şartların sağlanmış olması gerekiyor. Öncelikle yabancı dil konusunda B1 seviyesi yeterliliğiniz bulunmalı. Bunu da program çerçevesinde mevcut olan dil sınavı ile ortaya koymanız bekleniyor. 

Dil sınavı sonucuna göre yeterli dil puanına sahipseniz dil konusundaki şartı sağlamış oluyorsunuz. Ancak kabul sürecinde dil puanı kadar, mevcut ortalama düzeyiniz de oldukça önemli. Yani tamamladığınız dönem süresince oluşan not ortalamanız değerlendirmeye alınan bir diğer değişken. Öğrencilerin başvuru yapabilmeleri için hazırlık sınıfı haricinde en az bir yılını tamamlamış olmaları da bekleniyor.

Sonuç olarak Erasmus şartları için yapılan değerlendirme sırasında;

  1. Dil puanınızın yarısı,
  2. Not ortalamanızın da yarısı alınarak genel puanınız belirleniyor. 

Kabul sürecinde öğrencilerin, talep edilen belgeleri eksiksiz tamamlamaları da önemli bir konu. Pek çok başvuru, evrak eksikliğinden dolayı kabul edilmiyor. Erasmus başvuru sürecinde online platform üzerinden takvime uygun olarak başvurular yapılabiliyor. Online başvuru sırasında doldurulan formun bir örneğinin ıslak imzalı olarak Erasmus Ofislerine teslimi gerekiyor. 

Erasmus Sürecinde Birden Fazla Kere Kabul Almak Mümkün mü?

Evet, daha önce Erasmus başvurusunda bulunarak yurt dışında eğitim aldıysanız sürece yeniden dahil olabilirsiniz. Yalnızca toplam katılım sürenizin 12 aydan fazla olmamış olması gerekiyor. Örneğin, ilk Erasmus deneyiminizde 3 aylık bir eğitim aldıysanız daha 9 aylık bir eğitim sürecine daha katılma şansınız bulunuyor. Burada tek bir handikap olarak şu hususa dikkat edilmeli:

  • Daha önce Erasmus programından yararlanmış öğrencilerin toplam puanlarından 10 puan azaltma yapılarak öğrenciler bu şekilde genel değerlendirmeye dahil ediliyor.

Yani mevcut not ortalamanız ve dil puanınız 10 puan azaltma sonucunda da genel sıralamada yer almak için yeterli ise yurt dışına gitmek için hazırlıklarınıza başlayabilirsiniz. 

Erasmus Başvuru Sürecinde Yaş Sınırı Var mı?

Erasmus sürecinde öğrenciler için herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor. Yani okulda en az iki dönemi tamamlamış tüm öğrenciler Erasmus ile yurt dışını deneyimleyebilir. Eğitim aldığınız düzey ön lisans, lisans ya da lisansüstü de olabiliyor. Programa uzaktan eğitim alanlar ve açıköğretim öğrencileri kabul edilmemekte. 

Başvuru İçin Minimum Not Ortalaması Kaç Olmalı?

Eğitim aldığınız lisans düzeyine göre talep edilen not ortalamaları farklılık arz ediyor. Önlisans ya da lisans eğitiminiz sırasında başvuru yapıyorsanız en az 2.20 not ortalamasına sahip olmalısınız. Bu sınır yüksek lisans için 2.50 iken, doktora öğrencileri için 3.00. 

Erasmus Başvuru Sürecime Nasıl Başlayabilirim?

Erasmus Programı kapsamında belirli dönemlerde online başvurular açılıyor. Sistem üzerinden online başvuru yaparak sürece dahil olabilirsiniz. Ancak sürecin büyük bir kısmını hazırlık ve evrak aşamaları oluşturuyor. Sürece eksiksiz bir şekilde ve kısa sürede hazır olmak isterseniz de profesyonel bir destek almanızı öneririz. 

İnovasyon İçin Eğitim Vakfı, öğrencilerin Erasmus sürecini kolaylaştıran destek programları sunuyor. Siz de Erasmus başvuru ve kabul süreçleri hakkında detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz İnovasyon İçin Eğitim Vakfı ile iletişime geçebilirsiniz. 

Erasmus Başvurusu
Kabul Alma
İş Bulma