Özgeçmiş hazırlamak rekabetin oldukça yoğun olduğu iş dünyasında sizleri bir adım öteye taşıyacak olan dikkat edilmesi gereken etmenlerden bir tanesidir. Başvuracağınız alan ve mesleklere göre bir özgeçmiş hazırlamanız sizin diğer adaylardan sıyrılarak göze çarpmanızda büyük rol oynamaktadır. Pek çok yeni üniversite mezunu genç okudukları üniversite ve bölümler ne kadar iyi olursa olsun bunları özgeçmişlerinde düzgün ve akılda kalıcı bir şekilde hazırlamadıkları için iş bulamamaktadırlar. Bu noktada kişinin potansiyelini ortaya koyan bir özgeçmiş çok daha akılda kalıcı olacak olup iş bulmasını da kolaylaştırır.

Teknolojik gelişmeler sayesinde özgeçmişiniz koyabileceğiniz internet sayfaları giderek artış göstermektedir. Hem bu sitelerde verilen formları doldururken hem de kendiniz özgeçmiş hazırlarken dikkat edilmesi gereken başlıca püf noktaları bulunmaktadır. Bu kurallara uyulduğu takdirde iş verenlerin akıllarında kalmak ve sizi özel kılan bir özgeçmişe sahip olmak oldukça kolay bir hale geliyor. Özgeçmişin anlaşılır, bilgi verici, doğru ve kısa olması dikkat edilmesi gereken ilk kurallardan bir tanesidir. Bu iş hakkındaki görüşlerinizin ve daha önceki iş tecrübelerinizden bahsetmek de özgeçmişinizi ayrıcalıklı kılan detaylardandır.

Akılda Kalıcı Özgeçmiş Hazırlamak İçin Tüyolar

Özgeçmişinizi hazırlarken öncelikle kendinizi iş veren kişilerin yerine koyun. Onların okumak isteyeceği ve akıllarında kalacağı bir metin hazırlamak büyük önem taşımakta. Özgeçmişinizi ön yazı ile başlatmak sizin için doğru bir seçenek olabilir. Ön yazı, iş veren kişilerin sizin hakkında az çok fikir sahibi olabileceği en önemli bölümdür. Bu bölümde kendinizden bahsedebilirsiniz. Bu ön yazıyı en etkili biçimde kullanmak için tecrübelerinizi tekrar eden cümleler yerine iş verenin sizin hakkında bilmesini isteyeceğiniz ilgi çekici başlıkları yazabilirsiniz. Bu işi neden istediğiniz ya da neden başvuruda bulunduğunuz hakkında kısa ama öz bir yazı hazırlayabilirsiniz.

İş verenlerin gözünde olumlu ve başarılı gözükmek istiyorsanız abartılı anlatımlardan ve öznel cümlelerden olabildiğince uzak durmanız gerekir. Bu meslek pozisyonuna uygunluğunuzla tecrübelerinizle aktarırken sade ve anlaşılır bir dil benimsediğinizden emin olmalısınız. İkinci olarak dikkat etmeniz gereken püf noktası özgeçmişinizin başvurduğunuz pozisyonlara uygun olması. İş ilanı ile örtüşmeyen ya da fazla bilgi bulunduran bir özgeçmiş hazırlamak her ne kadar olumlu gibi görünse de bazı durumlarda dezavantaja dönüşebilir. Her iş başvurusundan önce iş ilanına uygun olacak şekilde özgeçmişinizi düzenlemek gerekirse fazla ya da pozisyona uygun olmayan bilgileri çıkartmak sizin avantajınıza olacaktır.

Özgeçmişinize referans olarak ekleyeceğiniz kişi ya da kurumları da iyi belirlemeniz gerekmektedir. Özgeçmiş bilgilerinde referans istenmesinin nedeni sizin hakkınızda objektif detay alabilmek ve tecrübeleriniz hakkında daha çok bilgiye ulaşmaktır. Bu nedenle referans bölümüne akrabanız olan kişileri yazmaktan kaçının. Sizi kişisel olarak iyi tanıyan ve iş tecrübeleriniz hakkında başvurduğunuz pozisyona yönelik geri bildirim verebilecek birilerini seçmeye özen gösterin.

İyi Bir Özgeçmiş Hazırlamak Neden Önem Taşıyor?

Teknolojinin ve internetin her gün gelişmesi ve kullanımının her gün daha da yayılması sebebiyle iş verenler de bu araçlar sayesinde çalışan alımı yapıyor. Yüz yüze mülakatların azalması özgeçmişte kişinin kendini iyi ve etkili anlatmasının önemini de arttırmış oluyor. Tüm bu sebepler ile özgeçmişinizde yer alan bilgiler, tecrübeler hatta pek çok insanın yazarken önemsemediği hobiler bölümü bile büyük bir önem taşıyor.

Doğru ve etkili hazırlanan özgeçmişler kolaylıkla diğer kişilerin arasından sıyrılıyor. Bu nedenler ile özgeçmiş hazırlarken en sık karşılaşılan hatalardan uzak durmak gerekiyor. Bunlar yanlış iletişim bilgisi vermek, yazım hatası yapmak, hiç fotoğraf kullanmamak ve en önemlisi yanlış ya da abartılmış bilgilere yer vermek. Özgeçmiş hazırlamak bazı püf noktalar dikkate alındığında son derece etkili ve akılda kalıcı hale gelebilmektedir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek şirketlerin başvurularda dikkat ettiği diğer etkenler hakkında içerikler bulabilirsiniz. Benzer konularda detaylı makaleler bulmak için ise Doç. Dr. Gamze Sart resmi internet adresindeki blog yazılara göz atabilirsiniz. Özgeçmiş hazırlamak sanıldığı kadar basit bir süreç değildir. Özgeçmiş kendi içerisinde bazı ekstra alt başlıklardan meydana gelir. Özgeçmişler hakkında çok daha detaylı içeriklere ulaşmak için ise İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.