Scratch 3 kodlamaya yeni başlayanlar tarafından sıklıkla kullanılan bir yazılımdır. Scratch bu yapısı ile aslında tek başına monopol yapıda bir uygulama değildir. Scratch gibi pek çok yazılım, kodlamaya yeni başlayanlar tarafından tercih edilmektedir. Mevcut kodlama platformları arasında Scratch, en eski kodlama programı olma özelliğine sahiptir. Bu özelliğinin yanı sıra aynı zamanda da çok geniş kitlelere hitap etmektedir.

Blok mantığı ile kodlamayı kavramada kolaylık sağlayan yazılım, öğrencilerin işlerini oldukça kolaylaştırmaktadır. Scratch’in ilk sürümü 1.0’ten sonra Scratch 1.4 kullanılmıştır. Halen daha Scratch 1.4’ü kullananlar bulunmaktadır. Programın yaygın olarak kullanılan sürümü ise Scratch 2.0 sürümüdür. Uygulamanın yeni versiyonu olan Scratch 3 versiyonunun ilk önce Beta sürümü kullanıma açılmıştır. Ocak 2019 yılında kararlı sürümü kullanıma sunulan uygulamada, önceki sürümlere göre bazı yenilikler bulunmaktadır.

Scratch 3 Hangi Yenilikleri Sunmaktadır?

Scratch 3 sunduğu basit arayüzü ile kodlamayı öğrenmek isteyenlere büyük kolaylıklar sunmaktadır. Scratch 2003 yılında çıkan ilk sürümü ile pek çok kullanıcıyı kazanmayı başarmıştır. 2019 yılında kullanıma sunulan son versiyonu ile de farklı özellikleri kullanıcıları ile buluşturmaktadır. Yeni versiyonda, kod bloklarının sol taraftan sağ tarafa alınması ile sonucunda esnek bir kodlama alanına yer verilmiştir.

Bu sayede kullanıcıların deneyimleri daha da iyileştirilmiştir. Ayrıca telefon ve tablet için uyumlu hale gelerek, pek çok cihazda kullanıma imkan tanımıştır. Yeni eklenti ile Google Çeviri metinleri de desteklenmektedir. Google Çeviri tarafından desteklenen yazılım, pek çok yabancı dile metin tercümeleri yapmaktadır. Metinlerin sese dönüştürülmesi için eklentiye de yazılımda yer verilmiştir.

Yazılım Başka Neler Sunmaktadır?

Scratch 3 ile sunulan yeni eklentiler sayesinde çocukların yazılımı daha eğlenceli bir şekilde kullanmaları sağlanmaktadır. Lego EV3 eklentisi ile görsel anlamda daha eğlenceli programlama deneyimi sunulmaktadır. Ayrıca yazılım dili ile sunulan WeDo 2.0 eklentisi ile, ilkokulda eğitim gören öğrencilerin robotik kodlamayı kolay bir şekilde öğrenmelerine imkan tanınmaktadır. Yazılım diline, yeni sürümle birlikte eklenen arkaplan, karakter ve seslerle yazılım daha eğlenceli bir kullanıma kavuşmuştur. Scratch Türkçe sürümü internet üzerinden Türk kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde aranmaktadır. Yazılımın çok sayıda dil seçeneği sunması, her ülkeden kullanıcının işini kolaylaştırmaktadır. Yazılımı deneyimlemek isteyenler için İnternet üzerinden Scratch 3 indirmek mümkündür.