Robot asistan günlük olarak tekrar eden işlerin, yapay zeka aracılığı ile robotlar vasıtasıyla yapılmasına imkan tanımaktadır. Asistan robot, çok sayıda ihtiyacın pratik ve sorunsuz bir şekilde çözüme ulaştırılmasına yardımcı olmaktadır. Asistan robotların farklı türleri mevcuttur. Bu robotlar sahip oldukları özellikleri ile kullanıcılarına günlük ve sürekli tekrar eden işlerde kolaylık sağlamaktadır. Elbette ki, bilim kurgu filmlerinde görülen robotlar ile günümüzdeki robotlar biraz farklıdır. Filmlerdeki robotlar kadar marifetle olmamalarına rağmen asistan robotların pek çok işi çözüme ulaştırabildikleri görülmektedir. Geliştirilmiş düzeyde kamera ve yapay zeka kullanımı ile robotların özellikleri oldukça gelişmiş durumdadır.

Robot Asistan Neler Yapabilir?

Robot asistan çok sayıda eylemin hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olmaktadır. Yapay zekaya sahip bazı robotlar, insanları izleyerek, yapması gereken eylemi öğrenebilmektedir. Ağır materyallerin taşınmasında kullanılan robotların güçlü bir yapıya sahip olmaları gerekmektedir. Güçlü robotlardan bazıları, insanları izleyerek eğitilebilmekte ve bu sayede pek çok işin tamamlanmasını sağlamaktadır. Asistan robotlar, görece daha basit işleri pratik bir şekilde tamamlayabilme özelliğine sahiptir.

1-      Olly Robot Assistant

Olly robot assistant rengarenk disko topuna benzer bir görünüme sahiptir. İngiliz şirketin ürünü olan Olly, spor sırasında kullanıcılara yardımcı olabilmektedir. Örneğin, kişi şınav çekerken Olly hem çekilen şınavları saymaktadır hem de kullanıcısı ile birlikte şınav çekebilmektedir. Sabah vaktinde kişiyi uyandırmakta ve bunun gibi pek çok özellik sunmaktadır. Olly, dünyanın ilk karakter sahibi robotu olma unvanına da sahiptir.

2-      Robot Asistan: Alpha 2

Robot asistanlar arasında Alpha 2 sevimli görünüşü ile beraber oldukça işlevsel özelliklere de sahiptir. İnsan hareketlerini takip ederek pek çok alanda insanlara yardımcı olmaktadır. Ön kısımda sahip olduğu kamerası ile insan hareketlerini algılayabilmekte ve aynısını tekrarlayabilmektedir. Alpha 2 ses tanıma özelliği ile de dikkat çekmektedir. Hava durumu tahmini yapabilmekte, nesneleri insanlara uzatabilmektedir. Alpha 2, yüz tanıma özelliğine sahiptir.

3-      Robot Asistan: Cozmo

Cozmo, sevimli ve ufak boyutuyla oldukça hoş bir görünüme sahiptir. Sahip olduğu sensörler ile yükseklik ve derinlik algısı oldukça gelişmiştir. Evde aile bireyleri ile oyunlar oynayabilmekte ve onları eğlendirebilmektedir. Diğer robotlar gibi işlevsel özellikleri biraz daha geri plandadır. Zaten boyutları da herhangi ağır bir eylemi yapabilecek kadar yeterli değildir.

4-      AIDO

AIDO, kişisel asistan olarak kullanıcısına çok sayıda fayda sağlamaktadır. Multimedya öğelerini yüksek çözünürlük kalitesinde herhangi bir platforma yansıtma özelliğine sahiptir. Herhangi bir ortamın aydınlatılmasında kullanıcısına destek olmaktadır. AIDO, yüz tanıma özelliğine de sahip bir robottur.

5-      JIBO

Robot asistan listesinde JIBO akıllı robot da yer almaktadır. JIBO, eğitici özellikleri ile küçük yaştaki kullanıcılarını eğitebilmektedir. Aynı zamanda onları eğlendirerek güzel vakit geçirmelerini sağlamaktadır. Yemek siparişi verme, mesajları alma ve mesaj gönderme gibi özellikler de sunmaktadır.