Tasarım alanına meraklı kişiler son zamanlarda 3d modelleme kavramını fazlası ile duymaya başladı. Hatta bu konularla alakası olmayan kişiler bile artık 3d tasarım ya da modelleme kavramını duyuyor. Çünkü günümüzde 3d tasarım oldukça popüler bir konu. Bu popülerliğinin arkasında ise şüphesiz ki geniş kullanım alanı yer alıyor. Bugün 3D pek çok alana etki ediyor. İnsanların imkan aklına bile gelmeyecek konularda artık 3d kavramı var.

Sinema, oyun ve tasarım alanları gibi onlarca daha alanda 3 boyut kullanılmaya başlandı. 3 boyut son zamanlarda ortaya çıkan bir teknoloji. Buna rağmen kısa zamanda büyük bir ilgi topladı. Bu da her geçen gün 3d tasarım nedir sorusunun daha fazla duyulmasına neden oldu. 2000’li yıllardan sonra bilgisayarların gücü artmaya başladı. Günümüze geldiğimizde ise bilgisayarlar insanların vazgeçilmez bir parçası oldu. Bununla beraber de bilgisayarın insanlara sundukları arttı.

3 boyut kavramı da tam olarak bu süreçte devreye girmeye başladı. İnsanlar bilgisayarlarla beraber diğer teknolojileri de geliştirdi. Sonuç olarak ise iç içe entegre olmuş kavramlar gelişti. 3D konusu da bugün tarihteki zirvesini yaşamaya başladı. Üstelik günümüzde 3d tasarım konusu çok yeni. Buna rağmen etkilediği gelişimler insanları gelecek için meraklandırıyor. Özellikle gençler 3d konusunun sonraki adımını büyük meraklılık ile takip ediyor.

3D Modelleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

3 boyutlu modelleme sanal ortamda yapılan tasarımlardır. Bu tasarımlar en, boy ve yükseklik olarak çizilir. Bilgisayarın ilk kullanıldığı yıllarda modellemeler genellikle 2 boyutluydu. İlk başlarda ilgi çekici olsa da insanlar zaman içerisinde bundan sıkılmaya başladı. Yapılan çalışmalar ile ortaya 3 boyutlu modellemeler çıktı. 3 boyutlu modellemeler bilgisayar, tablet ve telefondan aracı programlar ile yapılabilir. Yani modelleme yapmak günümüzde oldukça basit bir hal aldı.

Buna ek olarak 3d tasarım programı ücretsiz olarak da insanlara sunulmaya başlandı. Bazı programlar ücretli olsa da tercih ağı oldukça fazla. Modellemeler bugün mühendislik öğrencilerinin bir numaralı silahı oldu. Öğrenciler çizimlerine 3. Boyutu kattığından bu yana eğitimleri bir üst seviyeye taşındı. Binalardan makine parçalarına kadar her şey artık 3 boyutlu olarak hayat buluyor. Okullarda modellemenin temeli öğretiliyor ve geri kalan her şey öğrencilerin hayal gücüne kalıyor. Bu da 3d tasarımın etki alanını genişletiyor.

3D Modelleme İle Karakter Tasarlama

Bugün animasyonlar, çizgi filmler ve oyunlar dünyada milyonlara hitap ediyor. Küçük büyük herkesin beğendiği bir sanal karakter artık var. Pek çok insan bu karaktere olan sevgisi ile kalıyor. Fakat bundan da öte olarak bu karakterlerin bir tasarım süreci bulunuyor. 3D karakter modelleme programları bu karakterlerin hayata geçmesini sağlıyor. Alınacak online eğitimler ile bile bu karakterleri yapmak mümkün. Önemli olan nokta karakterin tamamen orijinal bir şekilde tasarlanmış olması.

Bugün 3d tasarım ile yapılan karakterler ekstra bir gelir kapısı bile oluyor. Freelancer 3d modelleme sayesinde bugün binlerce kişi para kazanıyor. Tasarlanan karakterlerin satılması için onlarca farklı internet sitesi var. Tasarımı yapan kişiler eserlerini bu sitelerde milyonların önüne koyarak gelir kazanıyor. Animasyondan oyuna kadar her şeyin karakterini tasarlamak bugün mümkün. Ayrıca bu durum yurt dışı iş kapılarını da insanlara açıyor.

3D Tasarım İle 3D Printerdan Baskı Almak

3 boyut denilince akla gelen ilk teknolojilerden bir tanesi 3D yazıcılar. Dünyayı kasıp kavuran bu makineler için tasarım yapmak oldukça önemli. 3D printerlar belki de 3d modelleme nasıl yapılır ve neden yapılır sorusunun en büyük cevabıdır. Çünkü bu iki teknoloji birbirini destekleyerek büyümüştür. İnsanlar modelleme yaptıkça 3d baskı almıştır. Aynı zamanda 3d baskı aldıkça da daha fazla 3d tasarım yapmak istemiştir.

3 Boyutlu Modelleme İle Ev Tasarlamak

Bir ev yapılmadan önce her detayı ile düşünülmelidir. Daha sonra ise her detayı eksiksiz yapılmalıdır. Fakat kağıt üzerindeki planlar her zaman tozpembe olmaz. Atlanan ufak bir pürüz bile evin tüm estetiğini bozar. Bu durumun yaşanmaması için de evleri önce 3d tasarım ile sanala dökmek gerekir. Bugün 3d tasarımı sanala dökülen evler daha yapılmadan alıcı buluyor. Hatta yurt dışında bu durum büyük bir pazarlama stratejisi. İnsanlar evleri ilk olarak sanal ortamda görüyor. Daha sonra ise beğendikleri evleri direkt olarak satın alıyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden 3d tasarımın geleceği hakkında içerikler okuyabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de 3d modelleme nedir sorusuna daha detaylı cevaplar bulabilirsiniz.