Artırılmış gerçeklik oyunu için yapılan çalışmalar her geçen gün artmakta. Özellikle hem oyun sektörünün hem de teknolojinin bu kadar ilerlediği yıllarda bu 2 unsurun birleşimi ile ortaya çıkan ürünlere olan istek de son dönemlerde zirve yapmış durumda. Kısaca AR oyunları denen bu oyunlar mobil sektörü içerisinde hız kesmeden çıkmaya ve oynanmaya devam ediyor.

Bizde İnovasyon için Eğitim Vakfı olarak sizlere mobil sektöründe çıkan en iyi AR oyunlarını seçtik. Ayrıca bu oyunların hakkında artı ve eksi yönlerini görebilmek adına oyunları sizler için denedik. Eğer sizde klasik mobil oyunlardan sıkıldıysanız ve yeni oyunlara göz atmak istiyorsanız bu listemize kesinlikle bakmalısınız.

Artırılmış Gerçeklik Oyunu Nedir?

AR gerçek olan bir şeyin üzerine gerçek olmayan ek materyaller eklenmesidir. AR sadece oyun sektörü içerisinde yok. Artırılmış gerçeklik programları veya artırılmış gerçeklik uygulamaları da son dönemlerde oldukça popülerdir. Oyunlar dışında bir örnek vermek gerekirse Instagram ya da Snapchat gibi uygulamalardaki yüze yapılan efektler bir AR örneğidir.

1 – Artırılmış Gerçeklik Oyunu: ARDRAGON

Sizler için inceleyeceğimiz ilk gerçeklik oyunu ARDRAGON. Bu oyunu telefonlara indirmek tamamen ücretsiz. Ama isterseniz oyun sırasında mağaza içerisinde ek paketler alabilirsiniz. Oyunun amacı ise yavru ejderhanızı eğiterek ve besleyerek büyütmek. Bunun yanında ek olarak istersek yavru ejderhamız ile oyun oynayarak hem onun hem de kendimizin eğlenmesini sağlayabiliyoruz.

Oldukça eğlenceli bir oyun olan ARDRAGON oyunu boş zamanların değerlendirilmesi için bire bir. Ayrıca zamanında beslenme ve oyun oynama ile çevrede çıkan paraları toplayarak ejderhamız için yeni oyunları ve yeni yemekleri açabiliyoruz.

2 – AR Sports Basketball

AR Sports Basketball sporseverlerin başından kalkamayacağı oldukça eğlenceli ve zevkli bir oyun. İsminden de anlayacağınız gibi bir basket oyunu olan AR Sports Basketball içerisinde farklı modlar bulunan bir basket atma oyunu. Oldukça basit görünebilir. Ama oynamaya başlandıktan sonra kesinlikle bağımlısı olacağınız bir AR oyunu.

3 – Ghosts AR

Ghost AR oyunu mobil oyunlar arasında oldukça popüler ve bir o kadar da zevkli bir oyun. Artırılmış gerçeklik oyunu denince pek çok kişinin aklına gelen ilk oyun olan Ghost AR eğlenceli bir savaş oyunu. Portaldan çıkan hayaletleri öldürdüğümüz bir oyun olan Ghost AR hem bölüm geçtikçe daha eğlenceli hem de daha da zorlaşmaya başlaya bir oyun. Bu oyun hem Android hem de IOS mağazaları içerisinde ücretsiz olarak bulunmaktadır.

4 – Leo AR

Listemizdeki son oyun Leo AR aslında tam bir oyun değil. Artırılmış gerçeklik uygulamaları arasında kendisine daha iyi yer bulabilecek bir yapım. Bu uygulamada oyun oynamak yerine fotoğraf ya da video çekiyoruz. Programın içerisinde yer alan 3 boyutlu hayvanları ya da nesneleri çektiğimiz fotoğraflara ekleyerek farklı bir resim ya da video elde etmiş oluyoruz. Ayrıca dünyanın her yerinden insanların bu program ile çektiği resim veya videolara da bakmamız uygulama içerisinde mümkün.

Artırılmış gerçeklik oyunu ya da benzer konularda çok daha ayrıntılı ve bir o kadar da bilgilendirici videolar için İnovasyon İçin Eğitim Vakfı resmi Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Ya ada İnovasyon için Eğitim Vakfı resmi internet sitesini ziyaret ederek de hem bu konular hem de vakfımız hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.