4.Sanayi Devrimi insanların hayatına akıllı şehir sistemleri diye yeni bir kavramı da getirdi. Akıllı şehirlerin alt yapıları aslında uzunca bir süredir gündemdeydi. Hatta 4. Sanayi Devrimi’nden önce de akıllı şehirler ile alakalı çalışmalar yapılıyordu. İlk dönemlerde sadece ismi akıllı şehirler olarak ifade edilmiyordu. Fakat sanayi devriminin gerçeklemesi ile insanlar hayal ettiği pek çok teknolojinin artık ulaşılabilir olduğunu gördü. Sanayi devrimi ile ortaya çıkan teknolojiler bu hayallerin hepsi için bir olanak sunuyordu.

Bu durum kısa sürede akıllı kentler ya da şehirler adı altındaki çalışmaların hızlanmasına neden oldu. Akıllı şehirlerin sanayi devrimindeki önemi oldukça büyük. Çünkü bu endüstriyel devrim ile ortaya çıkan neredeyse tüm teknolojiler akıllı şehirler içerisinde kendine yer buluyor. Bu sayede de şehirler sanayi devriminin direkt olarak bir yansıması olarak insanların karşısına çıkıyor. Akıllı şehirler kısa sürede dünya genelinde beklenilen etkilere de ulaşmayı başardı.

Dünyada akıllı-şehir uygulamaları hız kesmeden uygulanmaya başladı. Fakat bu uygulamalar arasında bazı farklılıklar meydana geldi. Çünkü her şehir ya da her ülke kendi imkanlarınca akıllı şehir uygulamalarını şehirlerine entegre etti. Ayrıca şehirler bu süre zarfında ilk olarak ihtiyaç duydukları uygulamaları şehirlerine adapte ederek sürece başladı. Akıllı şehirler binlerce uygulama için bir uygulama sağlıyor. Bu binlerce uygulamadan da şehirler ilk olarak ihtiyaç ve imkanlarına göre teknolojileri seçiyor.

Ülkeler İçin Akıllı Şehir Sistemleri Önemli Mi?

Bugün baktığımız zaman her ülkenin ya da her şehrin akıllı şehir çalışmalarına önem vermediğini görürüz. Dünyadaki akıllı şehirler hızla gelişse de hala istenilen düzeyde ülkelere yayılmadı. Hatta bu teknolojileri şehirlerine uygulamayı reddeden ülkeler bile var. Bu durum insanların aklına “Acaba akıllı şehirler gerçekten önemli mi?” sorusunu getiriyor. Hatta zaman zaman akıllı-şehirler makale ve yazılar ile de insanlara kötüleniyor. Bu şehirlerin getireceği yararlardan çok zararları olduğu ifade ediliyor.

Fakat bu durum son derece yanlış bir düşünce. Çünkü bugün baktığımız zaman teknolojiden kaçmak her zaman insanların ve ülkelerin zararına sonuçlar doğurmuştur. Çok yakın zamanlarda ülkelerin başına gelen sıkıntılar bu durumu zaten destekliyor. Aynı durum akıllı şehir sistemleri için de geçerli. Çünkü akıllı şehirlerin amacı insanların daha rahat ve daha güvenli bir şehir hayatı sürmesi. Binlerce yıl boyunca şehirler her zaman insanların hayatlarına ve teknolojilerine göre şekillenmiştir. Binaların yapısından sosyal hayatına kadar insanların ihtiyaç duyduğu her şey şehirler de kendine yer bulmuştur.

Bugün teknoloji gelişirken bu teknolojiyi şehirlere entegre edebilmek son derece önemli bir konu. Örneğin telefonlar insanların bu yüzyıldaki en büyük destekçileri. Telefonların şehirlerde daha kolay kullanılması için 5G ya da şehir aplikasyonları akıllı şehirlerin en önemli çalışmaları arasında. Bu yüzden akıllı şehirlerin yararları insanlara sunduğu zararlardan kat ve kat fazla. Pek çok akıllı şehir uygulamasının zaten zararı bulunmuyor. Olanların da zararları insanlara etki etmeyecek düzeyde. Uzmanlar hala bu zararları bile ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Akıllı Şehirler İnsanlara Neler Sunuyor?

Dünyadaki akıllı şehir sistemleri tamamen insanların hayatlarını daha da kolaylaştırmak üzere kurulmuş durumda. Artık dünyadaki tüm teknolojiler “akıllı” sıfatını almayı başardı. Aynı durum artık şehirler için de geçerli. Akıllı şehir uygulamaları ilk olarak insanların nasıl daha kolay, rahat, güvenli ve eşit yaşayacaklarına cevap buluyor. Bunun için de dünyadaki son teknolojilerden destek alıyor. Örneğin akıllı şehirler eşit bir eğitim anlayışını da kapsıyor. Eğitimde eşitlik bugün küresel sorunlardan bir tanesi.

Akıllı şehir sistemleri ise bu eşitliğin olması için insanların elindeki en büyük silah. Buna ek olarak bir diğer taraftan şeffaf adalet konusu da akıllı şehirlerin üzerinde durduğu en önemli konulardan bir tanesi. İnsanları olabilecek en şeffaf adalet sistemiyle yargılamak için akıllı şehirlerin içerisindeki teknolojiler rol alıyor. Tüm bu çalışmaların hepsi şehirlerde parça parça kendine yer bulmaya başladı bile. Üstelik bu çalışmaları uygulayan şehirlerdeki geri dönüşlerin de neredeyse hepsi olumlu.

Akıllı Şehir Sistemleri ve Küresel Sorunlara Çözümü

Adalet ve eğitim eşitliğinin yanı sıra küresel sorunlar da akıllı şehirlerin en önemli çalışmalarından bir tanesi. Örneğin göç sorununun giderilmesi için de akıllı şehirler devreye giriyor. Bunun yanı sıra dünyayı yıllardır etkisi altına alan sorunlardan iklim problemi de akıllı şehirler ile çözüm buluyor. Çünkü akıllı şehirler yenilenebilir enerji ve çevre temizliği konularını çalışmalarında ilk sıraya koyuyor. Küresel olarak tüm ülkelerin bu çalışmalara bir şekilde yer vermesi daha güvenli, daha adaletli ve daha yeşil bir dünyayı insanlara sunuyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden Türkiye’de akıllı şehirler ve uygulamaları hakkınca çok daha detaylı yazılara ve videolara ulaşabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesinden de akıllı şehir sistemleri içerisindeki teknolojiler hakkında makaleler okuyabilirsiniz.