Son zamanlarda Araştırma ve Geliştirme projelerinde yer almak önemli bir hal aldı. Hem çalışanlar için hem de firmalar için AR – Ge alanı büyük imkanlar sunmaya başladı. Artık şirketler büyümek için başarılı Ar – Ge çalışanı arıyor. Bu durum da insanlara yeni bir istihdam alanı oluşturuyor. Üstelik Ar – Ge sektörü son 20 yıl içerisinde fazlası ile büyümeye başladı. Bu büyüme süreci de fazla maaş imkanları sundu.

Ayrıca sektör ile birlikte firmalar da Ar – Ge ile büyüdü. Ar – Ge çalışmalarına önem veren ve bu çalışmaları doğru uygulayan firmalar rakiplerine oranla daha hızlı büyüyor. Ar – Ge günümüzde şirketlerin bölgesel alandan büyüyerek küreselleşmesini sağlıyor. Ar – Ge aslında sadece bu özelliği ile bile şirketler açısından ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Doğru Ar – Ge çalışmaları sayesinde pek çok firma hızlı bir büyüme yaşadı.

Fakat şirketlerin ArGe çalışmaları içinde başarılı olması için bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Çünkü Ar-Ge baştan sona kadar her adımı ile titizlikle sürdürülmesi gereken bir süreçtir. Aksi takdirde şirketleri başarıya ve büyümeye götüren bu süreç tersi bir etki yaratabilir. Bu yüzden de Ar – Ge içerisinde görev alacak kişiler son derece önemlidir. Ar – Ge çalışmalarında süreci başarıya götürecek bazı mühendislik alanları oldukça dikkat çekiyor.

Araştırma ve Geliştirme Sürecinde Görev Alan Başlıca Mühendislik Alanları

Ar-Ge de kimler çalışır sorusuna verilen ilk cevap genellikle makine mühendisleridir. Makine mühendisleri küresel anlamda Ar – Ge alanında en çok tercih edilen mühendislik alanıdır. Bu durum şans eseri oluşan bir durum değildir. Makine mühendisliğinde üniversite eğitimlerinde Ar-Ge alanında kullanacakları pek çok eğitimi alır. Özellikle Ar – Ge süreci sonunda ortaya çıkacak şey bir imalat ürünü ise makine mühendisleri en iyi tercih oluyor. Makine mühendisleri elektrik, malzeme ve mekanik konularda eğitim alıyor olması onları bu süreçte ilk tercih haline getiriyor.

Metalürji Mühendisliği ise bu süreçte en çok dikkat çeken ikinci isim. Üretim sürecinde en uygun fiyata en doğru seçimler için genellikle metalürji alanı mezunları fazlası ile uygun oluyor. Ayrıca son dönemlerde Mekatronik mühendisliği de Araştırma ve Geliştirme süreçlerinde çokça tercih ediliyor. Elektrik, bilgisayar ve mekanik alanın birleşimi olarak ortaya çıkan bu mühendislik bu yüzden Ar – Ge sürecinde pek çok konuda sürecin ilerlemesini sağlıyor.

Ar – Ge Yapılacak Alanda Uzman Kişilerin Ekipte Yer Alması

Hiçbir şirket Ar – Ge sürecini tek bir kişi ya da bölüm üzerinden sürdürmez. Ar – Ge çalışmalarında her zaman kalabalık bir ekip yer alır. Makine, mekanik, malzeme ya da benzer tüm mühendislik ya da başka lisans mezunları sürece dahil olur. Fakat bundan da önemlisi çalışmaların içerisinde o alanda uzman bir kişi her zaman yer almalıdır. Örneğin tarım ile alakalı yapılacak bir Ar – Ge için tarım alanında uzman ve tecrübeli bir kişinin proje içerisinde yer alması gerekir. Bu sayede proje sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlara erkenden önlem alınmış olunur.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek Arge nedir, ne için yapılır gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesini ziyaret ederek Araştırma ve Geliştirme hakkında detaylı yazılar okuyabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesinden de Ar – Ge hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.