Son yıllarda ARGE projeleri önem kazanarak ilerlemeye devam ediyor. Hem kurumsal hem de bireysel anlamda Araştırma ve Geliştirme kavramı çok farklı kapıları kişilere açıyor. ARGE kavramı çok eskilere dayansa da gelişerek ve büyüyerek ilerlemeye devam ediyor. Her geçen dönem ARGE ile alakalı yeni bir konu ve güncelleme meydana geliyor. Bu yüzden de ARGE çalışmalarının eksikliği ve detayı gün geçtikçe artıyor. ARGE çalışmaları sayesinde ayrıca teknolojik ilerlemeler de büyük bir hız kazandı.

ARGE bir ürünün müşteri ile buluşmadan önceki en son aşamasıdır. Ürün ya da hizmetin bu aşamada göstereceği başarı aynı zamanda piyasada da alacağı başarının temelini oluşturur. ARGE proje fikirleri ve çalışmaları bu yüzden uzun süreli bir çalışma ister. Tahmin edildiği gibi kısa sürede ortaya çıkan ya da kısa sürede başarı sunan bir süreç değildir. Uzun soluklu bir araştırma süreci çalışmaların başarıya ulaşması için son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar ve gözlemler sonucu ise tespitlerin doğru belirlenmesi gerekir.

Tespitlerin ne kadar doğru olursa başarıya ulaşma süreci de o kadar kısa ve kesin olur. Bu yüzden araştırma yapacak ekibin profesyonel ve bu konuda uzman olması son derece önemli bir konudur. Aksi takdirde yapılan tüm çalışmalar ve araştırmalar beklenenden olumsuz bir şekilde sonuçlanır. Bu sürecin hatasız ilerlemesi için de ARGE çalışmalarının önemi uzmanlara detaylı bir şekilde anlatılmalıdır.

ARGE Projeleri Neden Bu Kadar Önemli?

Araştırma ve Geliştirme çalışmaları günümüzde her alan ve konu için yapılan bir çalışma modelidir. ARGE çalışmalarına imza atan her oluşumun amacı aslında birbirinden farklıdır. Fakat genel olarak AR-GE çalışma örnekleri incelendiği zaman şirketlerin karlarını arttırmak için yaptığı çalışmalar olarak ifade edilmektedir. Bir ARGE çalışmasının ilk ve en önemli amacı ise pazara yeni bir ürün ya da yeni bir proje sunmaktır. Şirketler ve kurumlar da karlarını pazara yeni bir hizmet çıkararak sağlar.

Bu nedenlerden dolayı da insanlar ARGE projeleri ve çalışmalarına bir şirket uygulaması olarak dile getirir. Fakat ARGE ve klasik şirket politikaları uygulama olarak farklıdır. ARGE projeleri uzun vadeli olarak yapılır ve kısa vadede kurumlara kar sağlamaz. ARGE sayesinde şirketler uzun vadede büyük karlar sağlar. Ayrıca ARGE sayesinde teknolojik gelişmeler büyük hız kazanır. Günümüzde teknolojinin bu kadar hızlı ilerlemesinin en büyük sebeplerinden birisi ARGE’dir. Ayrıca ARGE çalışmaları şirketlerin global anlamda büyümesini ve rekabete girmesini sağlar.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından AR-GE çalışma örnekleri hakkında detaylı videolar bulabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesinden de ARGE projeleri hakkında detaylı yazılara ulaşabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesinden de ARGE çalışmaları hakkında içerikler ve yazılar bulabilirsiniz.