Bağışıklık sistemi son dönemlerde gerek TV’lerde gerek ise internette oldukça gündeme gelmiş durumda. Bunun sebebi ise Covid – 19 salgınının tüm dünyayı etkisi altına alması ve bağışıklık sisteminin bu duruma bağlanması. Öyle ya da böyle bağışıklık sistemleri insanları pek çok hastalıktan korumaktadır. Bu yüzden insanların dirençlerini arttırması için dışardan bazı destekler alması gerekmektedir.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Vücudun direncini arttıran takviyelerden önce vücudumuzun savunma mekanizması olan bu sistemi iyi anlamamız gerekmektedir. Vücudun savunma mekanizması olan bu sistem vücudu her türlü zararlı virüs ve benzeri mikroplara karşı korumakla görevlidir. Ayrıca kanser potansiyelli hücreleri öldürmek için de mutasyona uğrar ve bu hücrelerden vücudu arındırır. Aynı zamanda bu sisteme İmmün sistemi de denmektedir.

Güçlü Bir İmmün Sistemi Yapılması Gerekenler

Sağlıklı bir hayat için insan vücudundaki her sistem güçlü olmalıdır. Dışardan alınacak takviyeler farklı şekillerde olabilir. Mineraller, yemekler, ilaçlar ve vitaminler gibi pek çok farklı şekilde İmmün sistemi güçlendirilebilir. Hayatımızda alacağımız bazı değişiklik kararları da aynı şekilde bu sistemin güçlenmesine yardımcı olabilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • Vücuda son derece zararlı olan ve vücuttaki her sistemi olumsuz etkileyen sigara, kullananlar için ilk adım olabilir. Sigarayı bırakmak kısa zamanda vücuttaki tüm sistemleri olumlu etkileyecektir.
  • Güçlü bir bağışıklık sistemi için egzersiz yapmak atılacak önemli adımlardan bir tanesi olacaktır. Spor yapmak tüm vücut sistemlerini güçlendirir ve sağlıklı bir hayat için son derece önemlidir.
  • Düzenli kilo kontrolü yapmak atılacak sonraki adımlar için oldukça önemli ve etkili olacaktır.
  • Yeterli uyku almak İmmün sistemi için atılacak hem kolay hem de büyük bir adım olacaktır.

Güçlü Bir Sistem İçin Tüketilmesi Gerekenler

Sağlık bir sistem için sadece yapılacak değişiklikler yeterli olmayabilir. Benzer şekilde tüketilen yemeklere dikkat etmek aynı şekilde savunma sistemini güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Bunları ise şöyle sıralayabiliriz;

  • Bol sebze ve meyve tüketilmesi sağlıklı bir vücut için son derece önemlidir. İnsan vücudu sebze ve meyve tüketimi ile birlikte hücrelerden başlayarak yenilenmeye başlıyor. Ayrıca sebze ve meyve içerisinde bolca bulunan lif sayesinde aynı zamanda sindirim sistemi de güçleniyor.
  • Uzun yaşam süren ülkeler arasında Japonya ve Akdeniz ülkeleri dikkat çekmektedir. Bol zeytinyağı ve balık ürünleri de bu bölgelerde bolca tüketilmektedir. Bu besinler incelendiği zaman bağışıklık sistemlerini oldukça güçlendirdiği ortaya çıkmıştır. Zeytinyağı diğer yağlara göre çok daha fazla tüketilmesi gereken bir besindir.
  • Fermente gıdalar tüketmek hem bağışıklık hem de sindirim sistemi için son derece yararlıdır. Yoğurt ve kefir gibi gıdaları tüketmek oldukça yararlı olacaktır.
  • Şekerli ürünleri azaltmak zaten herkesin söylediği ve önerdiği bir şeydir. Şeker kullanımı sadece aşırı kilo alımına değil aynı zamanda vücudun tüm sistemleri için son derece zararlıdır.
  • Zayıf bağışıklık sistemi için bol sıvı tüketmek atılacak hem güçlü hem basit hem de önemli bir adımdır. Vücudun ihtiyacı olan sıvıyı az almak vücudun tüm sistemlerine zarar vermektedir. Vücut değerleri ile doğru orantılı su kullanımı savunma ve diğer sistemler için oldukça önemlidir.
  • Vücudun ihtiyaçları doğrultusunda doğru vitaminler ile beslemek vücudun tüm sistemlerine son derece yararlı olacaktır.

Bağışıklık sistemi nedir, nasıl güçlendirilir konusunda daha detaylı bilgi almak için İnovasyon İçin Eğitim Vakfı resmi internet sitesini ve Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart resmi Youtube kanalı içerisinde bu ve benzeri konular ile alakalı videolara ulaşabilirsiniz.