Son zamanlarda başarılı girişimciler arasında yer almak isteyen gençlerin sayısı her geçen gün artıyor. Girişim yapmak artık gençlerin en çok tercih ettiği para kazanma yöntemlerinden bir tanesi. Girişim yapmak ya da bir girişime dahil olmak artık çok kolay bir hal aldı. Üstelik girişimlerin başarısı da proje ekibine pek çok imkanı sunuyor. Gençlerin dahil oldukları girişimlerin başarılı olması onlara hem maddi hem de manevi kazanımları getiriyor.

Girişim sektörü özellikle 2000’li yıllardan sonra büyüme hızını arttırdı. Fakat geçmiş onlarca yıl öncesine baktığımız zaman başarılı girişimci hikayeleri hemen insanların dikkatini çekiyor. Yani aslında girişimcilik aslında geçtiğimiz yüzyıllar içerisinde de insanların hayatında yer ediniyordu. Son zamanlarda bu kadar popüler olmasının nedeni artık insanların girişime ihtiyacı olması. Eski dönemlerde yapılan girişimler sadece istek üzerine yapılıyordu. Günümüzde ise girişimcilik teknolojinin ilerlemesi ve dünyanın daha yaşanılabilir bir yer olması için zorunlu bir hal aldı.

Geçmişten Günümüze Girişimcilik

Girişimcilik kavramı değişen dünya sistemi ile bir değişime de girdi. Dünyada ilk yıllarda yapılan girişimcilik çalışmaları ile günümüzde yapılan çalışmalar birbirinden çok farklı. 90’lı yıllarda bir girişim yaparken insanların yeni bir fikir bulması yeterliydi. Fakat günümüzde fikrin yanına ek olarak ekip ve tasarım odaklı düşünme gibi etkenler de eklendi. Tüm bu etkenler birleştiği zaman başarılı girişimler ortaya çıkıyor. Dünyaca ünlü girişimciler de incelendiği zaman geçmişten bugüne izledikleri yolun ne kadar farklı olduğunu görürüz.

Başarılı Girişimciler Çalışmalarını Nasıl Geliştirir?

Bir girişimin başarıya ulaşmasında pek çok farklı etken devreye giriyor. Özellikle son dönemlerde bu etkenlerin sayısı gittikçe artıyor. Başarıya ulaşmak için girişimin yapıldığı alana göre de bu etkenler değişiklik gösteriyor. Sağlık alanında yapılan bir girişimin adımları ile tarım alanındaki bir girişim adımları birbirinden ayrılıyor. Fakat genel olarak ortak ilerleyen ve her girişimde dikkat edilmesi gereken noktalar da bulunuyor. Bu ortak noktalar sayesinde girişimin adına pek çok zorluk ortadan kalkar.

Dünyaca başarılı girişimciler farklı alanlardaki çalışmaları ile başarıya ulaşmıştır. Fakat alanları ne olursa olsun tüm girişimcilerin başarıya ulaşmak ve projelerini geliştirmek için attıkları ortak adımlar mevcuttur. Bu adımlardan bir tanesi ekip kurulumuna dikkat etmektir. Ekip bir girişimin en önemli ve en temel parçasıdır. Girişimciler genel olarak alanında uzman kişileri ekibe dahil eder. Bu önemli bir etken olsa da tek başına yeterli değildir. Çünkü ekibin tecrübesine ek olarak motivasyonu yüksek ve takım çalışmasına uygun olması da gerekir.

Bu sayede girişimlerin gelişim aşaması hızlanır ve başarıya daha kısa sürede ulaşır. Buna ek olarak bir girişimin geliştirilmesi için ön araştırmanın da doğru yapılması gerekir. Bu kısma da tasarım odaklı düşünme adı verilir. Girişime başlamadan önce girişimcilerin tasarım odaklı düşünmeyi tüm aşamaları ile yerine getirmesi gerekir. Bu aşamaların doğru uygulanması ile birlikte projelerin çok daha ileri seviyeye ulaşır. Başarılı girişimciler için tasarım odaklı düşünme fikrin karar aşamasındaki en önemli etkenlerin başında gelir.

Doğru Yatırımcıları Bulmak

Bir girişimi geliştirmek için en önem etkenlerden bir tanesi de maddi kısımlardır. Girişimler her zaman yüksek maddi destekler almaz. Projelerini geliştirmek için bu zamanlarda da parayı akıllı kullanmak gerekir. Ekstra harcamaların bir kenara bırakılması ve asıl önemli kısımların ödemelerini öne almak her zaman en iyi tercih olacaktır. Bunun yanı sıra girişimcilerin kapısını çaldığı yatırımcılar da son derece önemli bir konudur. Projenin kapsadığı alana hakim ve girişimcilere doğru yönlendirmeler yapan yatırımcılar her zaman projenin gelişmesinde etkili olur.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından başarılı girişimciler ve projeleri hakkında bilgiler alabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesinden de girişimcilik hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Tasarım odaklı düşünme ve girişimcilik ile alakalı diğer konularda bilgi almak için de İnovasyon İçin Eğitim Vakfı sitesini ziyaret edebilirsiniz.