İş başvurularında doğru özgeçmişler en önemli etkenlerden biridir. Hatta şirketler özgeçmiş konusuna ayrı bir parantez açar. İnsanlar özgeçmişlerin üzerinde fazla durmaz. Gerekli olduğunu ya da bu kadar incelendiğini bile insanların çoğu bilmez. Özgeçmiş şirketler tarafından incelenir. İnsanlar da bunun farkındadır. Fakat şirketler sadece özgeçmişin şekline bakmaz. İçeriğinden özgeçmiş çeşidine kadar her şey detaylı bir şekilde incelenir ve karar verilir. Özgeçmiş sanılanın aksine çok fazla şey barındıran bir etkendir.

Özellikle çok uluslu şirketler için özgeçmişler üzerinde durulan bir konudur. Bu şirketler kişilerin özgeçmişlerini bu alanda uzman kişilerin deneyimine sunar. Bu kişiler de başvuranların kapasitesinden çalışma şekillerine kadar pek çok şeyi çözümlemeye çalışır. Çünkü özgeçmiş artık bir başvuru formu değil. Kendi içerisinde pek çok alt başlıktan modelden oluşan bir kişi özeti. Özgeçmişler insanları iş verenlere karşı en iyi şekilde açıklamak zorundadır. Başvuru yapan kişiler eğer şirketlerin ilk başta dikkatini çekmek istiyor ise özgeçmişlerini doğru bir şekilde hazırlamalıdır.

Özgeçmiş İşe Alım Sürecinde Ne Kadar Önemli?

Bir kişi işe başvurduğu zaman başvurular özgeçmiş aracılığı ile şirkete gider. Özgeçmişlerin incelenmesi sonucu da kişiler mülakat için davet alır. Mülakatlar zaten direkt olarak kişinin kendini ifade etmesi ile alakalı bir süreçtir. Başvuran kişiler tüm yetkinliklerini ve becerilerini burada yüz yüze iş verenlere anlatır. Eksik ya da hatalı anlatılan kısımlar yüz yüze kolay bir şekilde geçiştirilir. Fakat aynı durum özgeçmişlerde mümkün değildir. Yazılan ya da anlatılan bir yanlış bilginin ger dönüşü çok zor olur.

Doğru özgeçmişler başvuruların son derece dikkatli bir adımıdır. Pek çok insan hatalı özgeçmiş sorununu yaşamıştır. Örneğin bir iş için tüm tecrübe ve yetkinliklere sahip bir kişi başvurusundan olumsuz dönüş alıyor ise olay özgeçmiştedir. Böylesine durumlar pek çok kişinin başına gelmiştir. Bu durumla karşılaşan kişiler genellikle hatanın özgeçmişte olduğunu bile düşünmez. Hatayı başka bir yerde ararlar. Fakat normal şartlarda bu tarz olumsuz dönüşlerin ilk ve en önemli sebebi direkt olarak özgeçmişlerdir.

Doğru Özgeçmişler Nelere Sahip Olmalıdır?

Her özgeçmiş aslında hazırlayan kişi temsil etmelidir. Bugün hazırlanabilecek onlarca farklı özgeçmiş modeli var. Bunlar arasından insanlar kendilerini en doğru anlatan modeli belirlemelidir. Özgeçmiş modelinden son cümlesine kadar detaylı bir şekilde hazırlanmalıdır. En ufak bir noktası bile göz ardı edilmemelidir. Çünkü bazen çok küçük detaylar bile şirketlerin ilgisini ve alakasını çekebilir. Bu yüzden hazırlanış sürecinde profesyonel destek almaktan insanlar çekilmemelidir. Bunun yanı sıra internet üzerindeki başarılı özgeçmiş modelleri de atlanmamalıdır. Bunlara ek olarak her özgeçmişte olması gereken başlıca bilgiler şunlardır:

  • Fotoğraf ve iletişim bilgileri her zaman bir özgeçmişte olmalıdır. Eğer özgeçmiş çeşidi videolu değilse fotoğraf olmazsa olmaz bir şeydir. Çünkü başvuruyu inceleyen kişilerin gözünde başvuranların canlanmasını sağlar. İletişim bilgileri de zaten süreç sonunda dönüş yapmak için gereklidir.
  • Hangi özgeçmiş modeline insanlar karar verdiyse düzen bozulmamalıdır. Genellikle şirketlerin İnsan Kaynakları departmanı başvuruları inceler. Bu kişiler de özgeçmiş düzeni ve çeşidine fazlası ile yatkın kişilerdir. Bu yüzden de özgeçmişin teknik özelliklerine dikkat ederler.
  • Elde edilen sertifikalar ve belgeler kesinlikle bulunmalıdır. Doğru özgeçmişler içerisinde her zaman kişiler kendi başarılarını etkiler. Çünkü şirketler bu kişilerin kendilerini geliştirmeye açık olduğunu anlar.
  • Mesleki bilgiler yani tecrübeler ve benzer bilgiler kronolojik olarak yer almalıdır. Bu kronoloji ise tamamen kişiye bağlıdır. Yani isteyen kişiler yeniden eskiye isteyen kişiler ise eskiden yeniye sıralama yapabilir.
  • Yapılan işlerdeki görev açılımı da özgeçmiş içerisinde yer almalıdır. Tabi bunun yaparken gereksiz ve kalabalık kelimelerden kaçınmak gerekir. Örneğin bir makine mühendisi iş tanımını yaparken “Ağır Bakım Mühendisi” yazarak iş tanımını genel olarak yapmış olur. Şirketler teknik terimlere alışık olduğu için bu tarz tanımları hemen anlar.
  • Yabancı dil bilgisi de insanların kesinlikle özgeçmişlerine eklemesi gereken bir unsurdur. Artık şirketler ne olursa olsun yabancı dil bilgisine dikkat ediyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube ve web adreslerinden doğru özgeçmişler hakkında içerikler bulabilirsiniz. Özgeçmiş nedir ve özgeçmiş türleri nelerdir gibi sorularınız için de İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.