Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz drone nasıl yapılır? Drone kullanımı son zamanlarda oldukça yaygınlaştı. Mutlaka bir yerlerde drone’lardan bahsedildiğini duymuş olmalısınız. Hatta drone’lar ile çekim yapıldığına şahit olmuş olabilirsiniz. Peki; Drone nedir? Ne işe yarar? Kendi drone’umuzu yapmamız mümkün mü?

Drone Nedir?

Drone nedir?” sorusunu yanıtlayarak başlayalım. Drone sözcüğü aslında insansız hava araçlarını ve insansız uçak sistemlerini tanımlamak için kullanılıyor. Yani Drone’u kısaca; yerleşik sensörler ve GPS ile çalışan, yerleşik sistemlerindeki yazılım kontrollü uçuş planları aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilen ya da otonom olarak uçabilen bir tür robot olarak tanımlayabiliriz.

Drone Nasıl Yapılır? Drone Çeşitleri

Drone çeşitleri arasında en popüler olan hatta drone denildiğinde çoğu kişinin aklına gelen hiç şüphesiz ki; Multikopter drone’lar… Multikopter drone’lar birden fazla motora sahip… Motor sayılarına göre; tricopter, quadcopter, hexacopter, octacopter gibi farklı isimlerle adlandırılıyorlar. Motor sayısı arttıkça yük taşıma kapasitesi de artıyor.

Drone çeşitleri arasında yer alan bir başkası ise helikopter drone’lar… Yüksek manevra kabiliyetine sahip olma özelliğiyle biliniyorlar. Yüksek seviyede pilotaj ve kumanda hakimiyeti gerektiriyorlar. Bu yüzden herkesin kullanımına uygun değiller. Bu sebeple sıklıkla, helikopter drone’lar yerine multikopter drone’lar tercih ediliyor.

Uçak tipindeki drone’lar genellikle üzerinde bulunan bir kamera ve görüntü verici ile uzaktan kumanda ediliyorlar. Tek pervaneye ve motora sahip olan bu drone’lar genellikle uzun menzil uçuşlar için tercih ediliyorlar.

Evde Drone Yapmak Mümkün Mü?

Peki; drone nasıl yapılır? Evde kendi drone’unuzu yapmanız mümkün. Elbette bunun için bazı malzemelere ihtiyacınız var. Malzeme ihtiyacı yapmak istediğiniz drone’un türüne göre değişiklik gösterse de; bazı temel bileşenler mevcut. Bunları şöyle sıralayabiliriz; motorlar, hız kontrol cihazları, uçuş kontrolörü pervaneler, drone çerçevesi, piller, konektörler, kamera, gimbal, montaj pedi, RC alıcısı ve mikro SD kart… Tüm bu parçaları internet siteleri üzerinden satın almanız mümkün. Hatta ihtiyaç duyduğunuz tüm parçalara kit halinde ulaşabileceğiniz siteler de mevcut.

Drone Nasıl Yapılır? Yapım Aşamaları

Gelelim “Drone nasıl yapılır?” sorusunu yanıtlamaya… Öncelikle bir drone çerçevesi oluşturmanız gerekiyor. Çerçeve malzemesi olarak ahşap, metal ya da plastik kullanabilirsiniz. İkinci adımda motorlar için çerçevenizde delikler açmanız gerekiyor. Ardından motoru bir tornavida yardımıyla vidalar ile çerçevenize sabitlemelisiniz. Drone’unuz için ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri bir kit halinde satın aldıysanız montaj için gerekli parçaların kit içinde yer aldığını göreceksiniz.

Motorları sabitledikten sonra, hız kontrol cihazlarınızı çerçevenin altına yerleştirmeniz gerekiyor. Darbelerden korumak için Drone’unuza iniş takımları eklemelisiniz. Darbeyi emmesi ve hasar görmemesi için plastik gibi esnek ve güçlü bir malzeme kullanmanız yararınıza olacaktır. Bir diğer önemli malzeme ise uçuş kontrolörü… Uçuş kontrolörü, drone’unuzun uçuş esnasında sabit kalması ve rüzgarın yönünde gerçekleşen değişimleri algılamasını sağlar. Drone’un titreşimlerinden etkilenmemesi için kontrolörün altına bir parça sünger ekleyebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra drone’unuzu kontrol edebilmek için bir kontrol yazılımına ihtiyacınız olacak. Yazılım sayesinde adımları doğru uyguladığınızdan ve drone’unuzun çalışıp çalışmadığından emin olabilirsiniz. Tüm bu adımların ardından uçuşa geçebilirsiniz. Kazalardan kaçınmak için insanlardan ve binalardan uzak bir alan tercih etmenizi öneririz. Buna ek olarak; bir drone çantası ya da kılıfı edinmeniz sizin için faydalı olabilir.

Dron nedir? Drone nasıl yapılır? Yapım ve kullanım aşamaları, robotlar, yazılımlar, programlara dilleri ve teknolojiye dair daha fazla içerik için E4I web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Proje fikirleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Drone’lar hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız; Drone atölyemize kayıt yaptırabilir ya da aba Yayın tarafından basılan “Make: Drone Kullanmaya Başlarken” adlı kitabı edinebilirsiniz.