21.yüzyıl içerisinde hayatımıza Maker Movement ya da Türkçesi ile Maker Hareketi adında yeni bir kavram girmiştir. Özellikle çocuklar için Maker Movement son derece önemli ve başarı adına kritik bir etkiye sahiptir. Buna ek olarak çocukların teknolojiye ayak uydurması, teknolojiyi tanıması ve teknolojiyi olumlu olarak kullanması için Maker hareketi kısa sürede ilgi görmeyi başarmıştır. Maker Atölyeleri ismi verilen atölyelerdeki gerçekleşen bu hareket ile ilgili merak edilen soruları İnovasyon İçin Eğitim Vakfı olarak sizler için cevapladık.

Maker Movement: Maker Hareketi Nedir?

Maker Movement genellikle çocukların kimi zaman da büyüklerin kendilerini geliştirmesi, teknolojik çalışmalar yapması ve en önemlisi de hazıra konmak yerine kendi kendilerine üretmelerini sağlayan kurslara verilen bir isim diyebiliriz. Maker ne demek sorusuna verilecek en iyi cevap hazır almayan üreten kişidir diyebiliriz. Avrupa ve Amerika ülkelerinde kısa zamanda popüler olan bu hareket ülkemizde de öncüleri sayesinde yavaş yavaş istediği seviyeye gelmektedir.

Maker Atölyesi Nedir?

Maker Movement ile birlikte Maker atölyesi nedir sorusu da çok fazla sorulmaktadır. Çünkü Makerlık bu atölyeler içerisinde hayta geçmektedir. İçerisinde çocukların üretim yapabilecekleri ürünler bulunan bu atölyeler sayesinde çocuklar yeni ürünleri kendileri üretebiliyor. Kurabiyeler için kalıplar atölyelerdeki 3 boyutlu yazıcılardan çocuklar tarafından üretiliyor. Ya da çocukların yapabildiği blok kodlamalar sayesinde çocuklar kendi robotlarını bu atölyelerde üretebiliyor. Maker etkinlikleri sayesinde çocuklar farklı kişilerin yaptığı ürünleri de görerek bakış açılarını genişletebiliyor.

Eğitimde Maker Movement

Maker hareketi ile çocuklara okullardan farklı olarak bir eğitim veriyor. Okullarda aldıkları teori eğitimin yanı sıra çocuklar bu atölyeler içerisinde pratik bilgi öğreniyor. Bu sayede çocuklar pratikte gördüklerini teoride çok daha kolay anlayabiliyor. Kimi zaman ise teoride görülen dersler pratiğe dönmesi ile çocukların daha iyi anlaması sağlanıyor. Ülkemizdeki eğitim sistemin en önemli eksiklerinden bir tanesi olan pratik eğitim Maker Atölyeleri ile ortadan kaldırılmış oluyor.

Maker Movement nedir sorusunun cevaplanması ve bu harekete olan katılımın artması ile çocuklarımız daha küçük yaşlarda teknolojik ürünler elde edebiliyor. Çocukların teknolojiyi tanıması ve teknolojinin nasıl kullanacağını öğrenmesi için Maker Atölyeleri ve Maker hareketi oldukça önemli bir rol oynuyor. Aynı şekilde okullardaki eğitimin de daha iyi anlaşılması için ve çocuklarımızın derslerinde daha başarılı olabilmesi için ülke olarak çocuklarımızı bu harekete daha fazla yönlendirmemiz gerekmektedir.

Doç. Dr. Gamze Sart’ın Youtube kanalından Maker ne demek ve benzeri soruların cevapları için uzman kişiler ile hazırlanmış videolara ulaşabilirsiniz. Ayrıca ülkemizde Maker Movement hareketinin öncülerinden olan İnovasyon İçin Eğitim Vakfı’nın internet sitesinden de benzer konularda hazırlanmış makalelere ulaşabilirsiniz. Maker hareketi ile ilgili videolar için İnovasyon İçin Eğitim Vakfı Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.