Gençler için en iyi yazılım dilleri her zaman çok merak edilen bir konu olmuştur. Yazılım artık insanların olmazsa olmaz ihtiyaçlarından bir tanesidir. İnsanların günümüzde kullandığı teknolojilerin yüzde 99’luk kısmı yazılım dilleri sayesinde ayakta kalıyor. Ayrıca gelecekte de insanların merak ettiği tüm teknolojiler yazılım sayesinde ortaya çıkacak. Henüz insanlar yazılıma rakip bir proje ortaya koyamadı. Uzun bir süre de yazılım dünyadaki tüm teknolojilerin temelini oluşturacak gibi duruyor.

Geleceğin yazılım dili belki günümüzdeki ile aynı olmayacak. Fakat çalışma prensibi kullanım alanı günümüz yazılım dilleri le aynı olacak. Bir diğer yandan yazılım sadece günümüzdeki teknolojiler etkilemiyor. Günümüzde kullanılan ve yazılım barındırmayan teknolojileri de etkiliyor. Artık büyük şirketler bu teknolojileri bir şekilde yazılım ile bağdaştırmak istiyor. Bu sayede de pazardaki paylarını da büyütmeyi hedefliyorlar. Ayrıca günümüzdeki Start up ve girişim çalışmaları da bu teknolojilere yazılımı entegre etmek üzere şekilleniyor.

Bu yüzden de birbirinden farklı yazılım dilleri her geçen gün ortaya çıkıyor. Ya da olan yazılım dilleri sürekli olarak güncellenerek yeni özellikler kazanıyor. Bu süreç içerisinde de özellikle gençler hangi dile yönleneceklerini şaşırıyor. Ortaya çıkan her yeni teknolojide yazılım dilinin farklı bir modeli kullanılıyor. Hangi programlama dili daha çok işe yarar sorusu her geçen gün dünyada artmaya devam ediyor. Fakat bu gelişim ve değişim aslında gençleri çok düşündürecek ve yoracak bir süreç değil.

En İyi Yazılım Dilleri Nasıl Belirlenir?

Hiçbir zaman aralığında “şu yazılım dili en iyisidir” diye kesin bir şey söylenemez. Hatta yazılım ilk kez ortaya çıktığı zamanlarda bile bu durum dile getirilmemiştir. 90’lı yıllara baktığımız zaman çok az sayıda yazılım dili olduğunu görürüz. Günümüze göre kat ve kat az olsa da insanların seçeceği yazılım dili her zaman belli olmuştur. Ülkemizde yazılım sektörü yeni yeni büyüdüğü için bu tarz sorular çok sorulmaktadır. Hangi yazılım diline yöneleceğini bilememek ayrıca bu konuda eğitim almamış ya da bu konuyu araştırmamış insanlarda oluyor.

En çok kullanılan yazılım dilleri 2021 yılında fazla bir değişime uğramamıştır. Yazılım dili seçilmeden önce insanlar hangi alanda çalışacaklarını belirlemelidir. Her yazılım dili her alanda en iyi sonuçlar vermez. Ama her alan için kullanılma kolaylığı verir. Bu yüzden de insanların seçtikleri alana göre yazılım dili belirlemesi gerekir. Örneğin Android telefonlar için çalışacak bir kişi için şüphesiz ki en iyi seçenek Android programlama dili olacaktır. Bu yüzden de inşaların çalışacakları alanlara göre en iyi yazılım dilleri kavramı değişiklik gösterir.

Makine Öğrenmesi Alanında Çalışmak İçin Python Programlama Dili

Python ismi geçtiğimiz son 10 yıl içerisinde hayatımızda yer edinmeye başladı. Fakat bu dil aslında 90’lı yıllardan beri kullanılıyor. Bu durum da insanlara 90’lı yıllardaki bir dilin nasıl günümüzde makine öğrenmesi için kullandığı sorusunu getiriyor. Aslında cevap çok basit. Python sahip olduğu potansiyel sayesinde sık sık güncelleme alarak kendini geliştirmiştir. Yaşadığı gelişimler yüzünden bu kadar geç popüler olmuştur. Günümüzde bu dil sadece makine öğrenmesi için tercih edilmiyor.

Python kullanarak insanların yapacakları şeylerin bir sınırı yok. Robotik kodlama, telefon uygulamaları ya da internet alt yapısı gibi alanlar için de Python tercih edilebilir. Fakat saydığımız bu alanlar için Python dilinden çok daha basit ve kullanışlı diller vardır. Ama işin ucunda makine öğrenmesi ve türevi bir çalışma var ise Python kullanıcılara en iyi sonuçları verecektir. Bu yüzden de Python öğrenmek gelecekte insanlara ayrıcalık ve öncelik katacaktır. En iyi yazılım dilleri arasında Python sürekli bulunur.

Birden Çok Alanda Ustalaşmak İçin Java

Java ismini dünyada bilgisayar ile uğraşıp duymayan yoktur. Çünkü Java 2021 yılı itibari ile dünyanın en popüler 3 programından bir tanesi. Yıllarca Kanada’da ortaya çıkan bu dil aslında birkaç programlama diline alternatif olarak geliştirilmiştir. Yazılımcılar C# ve C ++ dillerinde bazı eksiklikler görerek gidermek istemiştir. Zaman içerisinde hızlı bir gelişim ve büyüme gösteren Java dili bu şekilde ortaya çıkmış ve daha sonra Oracle tarafından satın alınmıştır. Java kullanmak bugün insanlara pek çok alanda çalışma fırsatı sunuyor. Bu alanlar genellikle mobil, internet ve güvenlik alanlarıdır.

Oyun Sektöründe Yer Almak İçin Kullanılacak Diller

Bilgisayar ya da mobil oyunlar her geçen gün gelişmeye ve büyüme devam ediyor. En iyi yazılım dilleri arasında da her zaman bu sektörden kodlama dilleri yer alıyor. Öyle ki en iyi mobil programlama dili nedir sorusu en çok merak edilen sorulardan olmuştur. Oyun sektörü bir zamanlar zaman kaybı olarak ifade ediliyordu. Fakat günümüzde milyonlarca dolar kazanılabilecek bir alan olarak dikkat çekiyor. Bu da büyük şirketlerin bu alana yönelmesine neden oluyor. Bugün oyun sektöründe kullanılabilecek onlarca farklı kodlama dili var.

Oyun Alanında En İyi Yazılım Dilleri Unity ve Unreal Engine

Hem Unity hem de Unreal Engine birbirine çok benzeyen programlardır. İki programlama dili de en iyi yazılım dilleri arasında sürekli kendine yer bulur. Ayrıca bu programlar kodlamadan çok farklı olarak çalışır. Ya da bir diğer deyiş ile kodlama bilmeden de bu programları kullanmak mümkündür. Çünkü bu iki program da tamamen yazılımın görselleşmiş halidir. Tamamen ücretsiz olan bu iki program kullanıcılarından herhangi bir şekilde para istemez. Sadece yapılan oyun belli bir kazanç sağlar ise kullanıcılar telif için bir miktar ödemelidir.

Mobil Oyun Yapmak İçin C#

C# yıllardır geleceğin yazılım dili olarak ifade ediliyor. Oldukça eski bir dil olan C# aslında Java gibi onlarca farklı kullanım amacına sahip. Özellikle güvenlik ve web tasarım gibi alanlar için çokça tercih edilir. Fakat kodlama ile mobil oyun yapmak isteyen kişiler için de en iyi tercih oluyor. Bir mobil oyunun her aşaması sadece kodlama ile bu dil sayesinde yapılabilir. Buna ek olarak bilgisayar oyunu yapmak isteyen yazılımcılar da bu dilden fazlası ile yararlanır. En yazılım dilleri arasında olan C# kesinlikle öğrenmeye değer bir dildir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden en iyi yazılım dilleri hakkında detaylı içerikler bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı web adresinden de dünyada yazılım dilleri sıralaması hakkında bilgiler okuyabilirsiniz.