Şirketler açısından inovasyon türleri son derece kritik etkiye sahiptir. İnovasyon yapmak artık dünyada büyüyen trendlerden bir tanesi olmayı başardı. Pek çok şirket yaptığı inovasyon çalışmaları sayesinde günümüzdeki konumuna gelmeyi başardı. Bir diğer yandan da inovasyon çağına ayak uyduramayan şirketler kötü sonuçlar ile karşılaşıyor. Bu kötü sonuçların bir kısmı şirketi küçülmeye götürürken bir diğer kısmı ise şirketin batmasına bile neden oluyor.

Aslında bu sonuçlar da bizlere inovasyonun ne kadar önemli bir konu olduğunu açık açık gösteriyor. İnovasyon artık şirketlerin kaçamayacağı kavramlardan bir tanesi konumunda. Girişimcilikte inovasyon çeşitleri de bir o kadar önemli bir kavram oluyor. İnovasyon çalışmaları artık girişimcilerin de bir çıkış yolu ya da büyüme konusu olmayı başardı. Yakın zamanda baktığımız zaman inovasyon odaklı girişimler pazarda çok daha başarılı oluyor. Bu da girişimcilerin inovasyon çalışmalarına çok daha fazla önem vermesine sebep olan olayların başında geliyor.

Kısacası inovasyon artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Özellikle 21. yüzyıl içerisinde karşımıza çıkan tüm teknoloji ürünleri inovasyon odaklı çalışmalar. Bu durum da girişimciler ve şirket sahiplerini her geçen gün çok daha fazla inovasyona sürüklüyor. Fakat bu durumda şirketler için inovasyonun alt başlıkları yani türleri çok önemli alt başlıklar olarak ifade ediliyor. Baktığımız zaman inovasyon tek bir başlık gibi gözükse de alt başlıklarında onlarca farklı inovasyon çeşitleri bulunuyor.

İnovasyon Türleri Nelerdir ve Ne İşe Yarar?

Pek çok kişi için inovasyon kavramı son derece yeni bir kavramdır. Ama işin biraz derinliğine indiğimiz zaman aslında inovasyonun çok daha eskiye dayandığını görürüz. Ayrıca inovasyonun ilk yıllarında da sadece inovasyon olarak kalmadığı da dikkat çeker. İnovasyon ilk yıllarından beri hep alt başlıklara sahip olmuştur. Bunun nedeni ise aslında çok basittir. Amaç insanları bir alana odaklayarak daha başarılı işler ortaya çıkarmasını sağlamaktır. Radikal inovasyon türleri ve hizmet inovasyonu türlerine kadar onlarca inovasyon modeli vardır. En dikkat çeken inovasyon modelleri ise şunlardır:

  • Hizmet İnovasyonu: En çok kullanılan inovasyon modellerinden bir tanesi bu inovasyondur. Şirketler ya da girişimciler bir hizmette yaptıkları yenilikçi çalışmaların her biri bu başlık altında toplanır.
  • Pazar İnovasyonu: Bir ürünün pazarda başarılı olması o ürünün asıl hedefidir. Fakat bazen üründeki harika yenilikler bile onun pazarda başarılı olmasını sağlayamaz. Bu süreçlerde de pazarda başarılı olmak için yeni pazarlama stratejileri geliştirilir. Tüm bu çalışmalar da inovasyon türleri arasında pazar ya da Pazarlama inovasyonu olarak ifade edilmektedir.
  • Ürün İnovasyonu: Belki de dünyada inovasyon çeşitleri arasında en çok tercih edilen tür ürün inovasyonudur. Baktığımız zaman en çok maddi gelir sağlayan inovasyon modellerinin de içerisinde ürün inovasyonu hemen dikkat çeker. Çünkü bu inovasyonda asıl hedef yeni ürünler ortaya çıkarmaktır. Aynı zamanda olan ürünlerde yapılan büyük ve yenilikçi düzenlemeler de bu inovasyon içerisinde kendine yer bulur.

İnovasyon Çeşitlerinin Şirketlere Katkısı

Şirket bazında yenilikçi çalışmalar yapmak ve müşterileri memnun etmek son derece önemlidir. Çünkü sadece bu şekilde şirketler geleceğini garanti altına alarak devamlılığını korur. Baktığımız zaman şirketlerin de bu çalışmaları yapması için ayrı bir departmanı olduğu görülmektedir. Farklı isimler ile nitelendirilse de bu departmanların ana görevi bir inovasyon yapmaktır. İnsan kayakları, üretim departmanları ya da pazarlama müdürleri hep bir çalışma içerisindedir. Tüm bu departmanların her biri de kendi alanındaki inovasyon çalışmalarını şirkete dahil eder.

Örneğin ürün inovasyonu ile geliştirilen bir ürün için şirketin mühendisleri çalışmalar yapar. Ürün inovasyonu bu süreçte devreye girer. Daha sonra ise şirketin pazarlama departmanları ürünün pazarda başarılı olması için pazarlama inovasyonu çalışmaları yaparak ürünün pazarda başarıya ulaşması için çalışmalar yapar. İnovasyon türleri bu yüzden birbiri ile sürekli bağlantı içerisindedir. İnovasyonlar birbirlerini tamamlayacak şekilde ilerler. Ya da isteğe göre şirketler inovasyonun sadece bir tanesini de şirketlerine uyarlayabilir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ya da web sitesinden inovasyon türleri hakkında çok daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de radikal inovasyon nedir gibi inovasyonun alt başlıkları hakkında içeriklere ulaşabilirsiniz.