Her proje iyi sunum yapmak insanlara pozitif sonuçlar doğurur. Bugün hayatın her alanında sunum konusu var. Okullarda, iş yerlerinde ve projelerde insanlar her zaman bir sunum ile karşı karşıya kalır. Bu sunumların büyük bir çoğunluğu da sadece zorunluluktan yapılan sunumlardır. Sunum kalitesi ve anlatım şekli zaten insanları bu konu da fazlası ile bilgi sahibi yapar. Bir insan herhangi bir sunumu izlerken üzerinde ne kadar düşünüldüğünü hemen anlar.

Hele ki sunum yapılan kişi o konuda uzman ise anlaması 5 dakikadan çok daha az sürer. İnsanların aslında yaptıkları sunum sonrası karşıdaki kişiden beklentisine göre değişir. Örneğin bir kişi sunum sonrası karşıdaki kişiden maddi beklenti içerisinde düşecek ise sunumun hazırlanması ve sunulması ona göre değişir. Fakat pek çok kişi bu durumun farkında değil. Pek çok insan sadece bir sunum hazırlamanın bile karşıya yeterli olacağını düşünüyor. Dünyadaki sunum örnekleri arasında pek çok bu konuya örnek var.

Sunum konusuna aslında öğrencilerden çalışanlara kadar herkesin ayrı bir önem göstermesi gerekir. Fakat girişimciler için sunum yapmak hayati önem taşır. Çünkü girişimin geleceği ile alakalı tüm konular direkt olarak bu sunuma bağlıdır. Bu yüzden sunum işine yabancı kişiler sunum nedir sorusundan başlayarak süreci ilerletmelidir. Aksi takdirde girişimin başarısız olması sürpriz olmaz. İyi ve kaliteli bir sunumun girişimcilere neredeyse açmayacağı kapı yok!

Girişimciler İçin İyi Sunum Yapmak

Bir girişim başladığı andan bitene kadar sürekli sunumlar ile geçer. Girişim her aşamasında girişim sahipleri onlarca farklı kişiye sunum yapmak zorundadır. Her sunum ayrı bir konuya ve ayrı kişilere yapılır. Kimi zaman yatırımcıya kimi zaman ise sunumlar ekip arkadaşlarına yapılarak karşılık beklenir. Her başarılı sunum başarılı bir sonuç ile girişim sahibine geri döner. Bugün dünyada başarısız olan pek çok girişimin bu noktada sorun yaşadığı görülüyor. Girişimciler kendilerini sunumları ile iyi yansıtamadığı için pek çok yerden sorun yaşıyor.

Yatırımcılara İyi Sunum Yapmak

Girişimin olmazsa olmaz konularından bir tanesi yatırımcılardır. Yatırımcılar girişimin adına ya da yapanına bakara destek sağlamaz. Tabi girişimi yapan kişi küresel olarak tanınan ve girişim konusunda nam salmış kişiler değil ise! Girişim sahibinin bu tarz unvanları yok ise yatırımcıyı direkt olarak sunum ile etkilemek zorundadır. Sunum içerisinde olması ya da olmaması gerekene direkt olarak girişimci karar verir. Yatırımcılar girişimcileri hiçbir konuda yönlendirmez. Yatırımcılar duymak istediklerini o sunumdan duymak ister.

İyi sunum yapmak her zaman tüm bilgileri vermek değildir. Yatırımcı profilinin ilk olarak bilinmesi gerekir. Girişimciler yatırımcıyı analiz ettikten sonra sunum içerisindeki bilgileri de şekillendirmelidir. Zaten bu tarz bir çalışma yatırımcının ilgisini projeye çeker. Yatırımcı zaten proje için ön yargılı değil ise iş sunum aşamasına kadar gelmiştir. Yapılacak başarılı bir sunum girişimcilere maddi destek olarak gelir. Bazı durumlarda yatırımcılar sunumdan etkilenerek diğer yatırımcıları girişimcilerin projesine çekmeye çalışır.

Ekibe İyi Bir Sunum Yapmak

Girişimciler her zaman ekip arkadaşları ile iç içe hareket eder. Projenin başarılı olmasında ekip çalışması son derece önemlidir. Buna ek olarak ekibin sürece hakim olması projeyi iyi bilmeleri gerekir. Bu yüzden girişimciler zaman zaman ekip arkadaşlarını sunumlar ile bilgilendirerek onlara fikir verir. Ekip sunumdan ne kadar etkilenirse projeye de o kadar odaklanır. Çünkü bu kişilerin aklında projenin her detaylı canlanmalıdır. Sunum ne kadar özensiz olursa ekibin çalışması da o kadar özensiz olur.

Bir diğer yandan ekip kurarken de ön bir sunum gerekir. Girişim yapmak büyük bir sorumluluk ister. İnsanlar bunun farkında olduğu için her girişime evet demez. Bu yüzden de girişimciler ekibine iyi kişileri almak için onları sunum ile etkilemelidir. Yani iyi sunum yapmak bir girişimin kuruluşundan satışına kadar her aşamada olan bir süreçtir. Hatta süreç içerisinde sunum yok olmaz denilecek projeleri bile hayata geçirir. Dünyada bunun pek çok örneği mevcut. Sunum aslında kişinin projeyi karşı tarafa ön satışıdır diyebiliriz.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden iyi sunum yapmak ile alakalı içerikler bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesinden de sunum teknikleri hakkında içerikler bulabilirsiniz.