Maker alanlarının sayısı sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada büyük bir hızla artıyor. Bu artış, her Maker alanının gerçekten Maker alanı olup olmadığının sorgulanmasına neden oluyor. Bu nedenle, Maker alanı nedir ve bir yerin Maker alanı olması için hangi özelliklere sahip olması gerekir, sorularına yanıt veren bir yazı hazırlama gereği hissettik.

Maker alanlarının diğer alanlara göre genel kullanıma daha açık olması gerektiği ve yalnızca içerdiği aletlere göre tanımlanabileceğine dair yaygın bir görüş var. Diğer taraftan bir marangoz atölyesinin de Maker alanı olarak görülmesi gerektiğini düşünenlerin sayısı hiç az değil.

Maker alanlarında hangi aletlerin olması gerekiyor?

Marangoz atölyesi örneğinden gidecek olursak, bu yerleri Maker atölyesi olarak görenlerin büyük çoğunluğu buralarda bulunan aletleri göz önünde bulundurarak bu kanıya varıyor. Peki, o zaman bu aletlerin bulunmadığı Maker atölyelerinin gerçekliğini sorgulamak gerekir mi? Bu pek düz mantıkla cevaplanabilecek bir soru değil.

Örneğin, her Maker atölyesinin en az bir tane 3B yazıcısı olması gerekiyor mu? Yoksa sadece günlük hayatta kullanılan gereçlerin yer aldığı, fikirlerin gerçek ürünlere dönüşmesine imkan veren alanlar da Maker alanı sayılabilir mi?

Maker alanı nedir?

Yazının bu kısmına kadar elimizde pek çok soru birikti bile. Şimdi bu sorulara cevap aramaya başlayalım. Öncelikle kendi Maker alanı tanımımızı yapalım:

Maker alanı, çeşitli araçlar ve malzemeler kullanarak yaratmak, icat etmek, kurcalamak, keşfetmek ve bulmak için Makerların ve öğrencilerin bir araya geldiği yerdir.

Bu tanımdan da gördüğümüz gibi, Maker alanlarında olması gereken aletler gibi bir soru söz konusu değil. Maker alanını “gerçekten” Maker alanı yapan temel özellik, kişisel ilgi ve becerilere alan sağlaması. Çünkü ancak bu şekilde bu alanlara gelen kişilerden yaratıcı ve üretken bir süreç bekleyebiliriz.

Bu güne kadar pek çok Maker hareketi ürünü, günlük hayatta sık sık karşımıza çıkan karton, paket lastiği, pil, su gibi malzemeler kullanılarak üretildi. Elbette çok sayıda makinenin ve teknolojinin yer aldığı alanlardan çıkacak ürünler daha farklı olacaktır. Ancak farklılık her zaman daha iyi ya da daha kötü anlamına gelmez.

Bu nedenle, tekrar marangoz atölyesine dönecek olursak, asla yenilikçi ve yaratıcı bir ürüne imkan tanımayan bir yerin Maker atölyesi olamayacağı çok açık.