Birlikte yap” kültürünü teknolojik gelişmeler ışığında sürdürülebilir ve yenilenebilir bir üretim modeline dönüştürmeyi planlayan Maker hareketi, tüm dünyada yaygınlık kazanmış durumda. Maker hareketinin üretim anlayışında yarattığı devrimin temelinde, kişilerin kendi hayal güçlerini teknolojik gelişmeler sayesinde üretime aktarması yatıyor. Bu alternatif üretim modelinin temel aygıtlarının başında üç boyutlu (3B) yazıcılar geliyor.

Yeni sanayi devrimi: 3B yazıcılar

3B yazıcıların sunduğu üretim modeli, dördüncü sanayi devriminin habercisi olarak yorumlanıyor. 3B yazıcıların devrimsel etkisi, kişilere uzmanlaşma gerektirmeden ve rekabete girmelerine gerek kalmadan dijital olarak tasarladıkları bir şablonu, modeli, materyali ya da aracı fiziksel dünyaya aktarabilme imkânı sağlamasından geliyor.

Bu imkânın teknik temeli aslında iki boyutlu yazıcıların kartuş mantığıyla ya da silikon tabancalarının püskürtme özelliğiyle benzerlik gösteriyor: Mikrometre kalınlığındaki plastik, metal, seramik, cam, hatta altın ve gümüş tozu katmanları 3B yazıcıların lazer veya ısıtma ünitesinde birleşiyor. Ardından 3B yazıcılar bu maddeyi bilgisayar programı ile tanımlanan tasarım uyarınca sertleştiriyor ve katmanlar halinde hedeflenen objenin üretimi gerçekleşiyor.

Maker kültürünün bir parçası

Yaratıcı gücünü üretime aktarmaya hevesli bir Maker’ın bu eklemeli ve aşamalı üretim metodu ile yapabileceklerinin sınırı yok: 3B yazıcı ile kendi gitarınızı üretebilir, mutfak kullanımı için özel tasarlanmış yazıcılarla kurabiye, çikolata ya da pizzanızı yaratabilir ya da farklı ana malzemeler kullanarak takı tasarlayabilirsiniz. Ya da 3B yazıcıyı çok daha gündelik ve pratik üretimler için, örneğin kumandanızın kırılan arka kapağını yenilemek için kullanabilir, sürdürülebilir üretime katkı sunabilirsiniz.

Bunun yanında tıp, uzay araştırmaları ve savunma sahalarında çalışanlar 3B üretim modeliyle çok daha gelişmiş sonuçlar almanın imkânlarını araştırıyorlar. Özellikle 3B yazıcıları tıp alanına entegre etmek isteyenler, bu teknolojiyi kişiye özel çene kemiği üretimi ya da diz kapağı değişikliği uygulamalarında kullanmanın yollarını bulmaya çalışıyorlar.

Erişim artık kolay

İlk geliştirilişlerinde yalnızca yüksek gelirli bir azınlığın sahip olabileceği bir lüks gibi duran 3B yazıcılara ulaşmak artık o kadar zor değil. Hem artan talep ve gelişen kullanım sahası 3B yazıcıların fiyatlarında önemli bir düşüş yarattı, hem de kendi hayal gücünü fiziksel üretime geçirmek isteyen insanların 3B yazıcılara erişim kanalları çoğullaştı.

Bireysel üretimin yanında kolektif düşünme ve yaratma pratiğini de önemseyen Maker hareketi, çocuğuna kendi tasarladığı oyuncağı hediye etmek ya da seri üretimden çıkmış gibi gözüken kurabiyeler üretmek isteyen Maker’lara 3B yazıcılarla çalışma olanağı sağlayan ağlar yaratmaya çaba sarf ediyor. Makerspace’lerde bir araya gelen Maker’lar hem fikir alışverişinde bulunma hem de 3B yazıcı dünyasını birlikte keşfetme şansı buluyorlar.

3B yazıcılar, yaratıcı, paylaşımcı ve üretken Maker’lara hayal ettikleri ve tasarladıkları üretim projelerini gerçeğe dönüştürmeleri için gerekli olan teknolojik altyapıyı sağlıyor. Siz de “yapmaya” başlamak istiyorsanız işe yeni endüstri devriminin oyuncağı 3B yazıcılarda tanışarak başlayabilirsiniz.