Meslek alanları değiştikçe özgeçmiş çeşitleri de buna bağlı olarak değişmeye başladı. Dünyadaki meslekler artık eskisi gibi standart bir biçimde değil. Aksine çok farklı ve çok alanlı meslekler yeni yüzyıla damga vurdu. Mesleklerdeki değişiklik mesleğe bağlı pek çok kavramda da yenilikler ortaya çıkardı. İlk olarak çalışma yöntemleri ve mesleki gereklilikler değişmeye başladı. İnsanlar ayak uydurmakta ilk başta sorun yaşasa da zaman içerisinde bu durum normalleşti.

Bu değişimin zaman içerisinde etkilediği bir diğer konuda CV’ler yani özgeçmişler oldu. Çünkü özgeçmiş bir işe başlamadan önceki en önemli adımlardan biridir. Özgeçmiş insanları direkt olarak bir meslek sahibi yapabilecek bir potansiyele sahiptir. Kişinin mesleği ya da yeteneği ne olursa olsun özgeçmişler iş başvurularında dikkate alınır. Özgeçmiş ne kadar profesyonel ve başarılı ise işe girme olasılığı da o kadar yüksektir. Dünyanın her yerinde bu durum geçerlidir.

Baktığımız zaman büyük şirketler özgeçmişin ne kadar kritik bir konu olduğunu görürüz. Doğru hazırlanmamış CV’lerin pek çoğu incelenmeden ret yer. Özgeçmişler de bu yüzden bu değişim içerisinde farklı çeşitlere ayrıldı. Eskiden olduğu gibi tek düze özgeçmişler artık dikkat çekmiyor. Bunun yerine farklı çeşitlerde hazırlanmış CV’ler incelenmeye alınıyor. Çünkü özgeçmişleri farklı yapan nokta özgeçmişlerin yeni düzene göre aldığı farklı çeşitlerdir. Profesyonel şirketler özgeçmişlerin bu tarz hazırlanışlarına fazlası ile dikkat eder.

Özgeçmiş Çeşitleri Nasıl Sınıflandırılır?

CV çeşitleri aslında kişinin bilginin nasıl organize edildiğine ve kişinin hangi yetkinliklerini ön plana çıkarmak istediğine göre değişir. Nasıl ki bir işe başvuran tüm adaylar aynı değilse başvuru yöntemleri de aynı değildir. Renk ya da sunumu değiştirmek özgeçmişleri güzelleştirmez. Özgeçmişte vurgulanmak istenen yerlerin öne çıkarılması onu daha da güzel hale getirir. Doğru bir CV ve ön yazı hazırlamak ön görüşmenin temek noktalarındandır. Kişiler özgeçmiş türlerini inceleyerek bunlar arasından kendilerine en uygun olanı seçmelidir.

Özgeçmiş Çeşitleri Arasında Kronolojik Özgeçmiş

İsmi yabancı gelse de bu özgeçmiş en çok kullanılan özgeçmiş türüdür. Kronolojik özgeçmiş örnekleri internet üzerinde çok sayıda vardır. Ayrıca anlaşılması en kolay özgeçmiş türü de yine kronolojik özgeçmiştir. İş deneyimleri bu CV’lerde sırayla yer alır. Kolay ve yaygın olsa da bazı riskleri de vardır. Özellikle işsiz geçirilen çok zaman var ise bu durum CV’de hemen dikkat çeker. Bu CV’lerde mesleki deneyimler sıralanışı ile 2 şekilde bulunur:

  • Doğrudan Kronolojik CV: Deneyimler eskiden yeniye doğrudur
  • Ters Kronolojik CV: Eskiden yeniye doğru deneyimler yer alır.

Fonksiyonel (Tematik) Özgeçmiş Türü

Bu özgeçmiş türünde bilgiler bloklar halinde bulunur. Her bloğun altında kişinin başlık altındaki başarıları yazılır. Adayın bir alandaki başarıları direkt olarak vurgulandığı için iş verenin dikkati kolayca çekilir. Genellikle mesleki bir tecrübeye ve sektör içerisinde bulunan kişilere bu CV önerilmektedir. Çünkü işverenin istekleri bu CV’lerde hemen dikkat çeker. İstekler ve eldekilerin örtüşmesi de olumlu dönüşlere olanak sağlar.

Bileşik (Karışık) Özgeçmiş Türü

Karışık özgeçmiş türleri aslında birden fazla türün ortak kullanılması ile olur. Genel olarak da fonksiyonel özgeçmiş ve kronolojik özgeçmişler bunun için kullanılmaktadır. Bileşik özgeçmiş nedir sorusuna bu yüzden genellikle fonksiyonel ve kronolojik özgeçmiş cevapları da verilir. Özellikle meslek tecrübeler sırasında vurgulanmak istenen başarılar bu tür CV’lerde dikkat çeker.

Yetkinlik Odaklı Özgeçmiş Türü

Özgeçmiş çeşitleri arasında en çok tecrübe ve yetkinlik isteyen tür yetkinlik odaklı özgeçmişlerdir. Çünkü bu özgeçmiş türünde adayın başarıları ve yeteneklerini geliştirmesini sağlayan etkenler de vurgulanır. Şirketler artık adayların üniversitede ya da iş yerinde yaptıklarını bilmek istiyor. Eğer adaylar da bu çalışmalarını vurgulamak istiyor ise kesinlikle yetkinlik odaklı özgeçmiş türünü tercih etmelidir. Kanıt odaklı bir CV olması da bunu tecrübe isteyen bir CV yapıyor.

Videolu Özgeçmiş Türü

Teknolojinin özgeçmişlere tam olarak yansımış hali videolu özgeçmişlerdir. Türkiye de en az tercih edilen CV türü olsa da çok uluslu şirketlerin fazlası ile dikkatini çekiyor. Özgeçmiş çeşitleri arasına bu tür yeni yeni girmeye başladı. Sadece çok uluslu şirketler tarafından tercih edilmesinin ana sebeplerinden bir tanesi budur. Fakat yakın bir gelecekte en çok kullanılacak özgeçmiş türüne de adaydır. Bu özgeçmişlerde adaylar aynı yüz yüze konuşur gibi kendilerini anlatmalıdır. Giyimden iletişime kadar her nokta son derece önemlidir. Çünkü işveren bu başvurularda kişinin her noktasına dikkat eder.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden özgeçmişlerin önemi hakkında detaylı içerikler bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı İnternet sitesini ziyaret ederek de özgeçmiş çeşitleri hakkında detaylı içerikler okuyabilirsiniz.