Üniversitelerden mezun olan öğrenciler için özgeçmiş hazırlama süreçleri oldukça önemlidir. Özgeçmiş bir kişinin iş başvurusundaki en önemli aşamalarından bir tanesidir. Özgeçmiş sadece yeni mezun öğrencilerin üzerinde durduğu bir konu değildir. Aynı zamanda profesyonel alanda ilerlemek isteyen herkesin üzerinde durması gereken bir konudur. Buna rağmen insanlar özgeçmiş konusuna fazla önem vermez. Genellikle tek düze eve özensiz bir şekilde özgeçmişler hazırlanır. Bu durum beraberinde pek çok sorunu da getirir.

Örneğin bir pozisyon için en ideal kişiler bir anda başvurularının olumsuz sonuçlandığını görür. Akabinde de farklı düşünceler ya da fikirler insanların aklına gelir. Bu tarz olumsuz sonuçlarda sorunu çok uzakta aramaya aslında gerek yok. İnsanlar ilk olarak kendi adımlarından yola çıkarak sorunların bazılarını çözebilir. Özellikle de tecrübe ve alandaki yeterliliği tam olan kişiler için aslında sorunun çözümü oldukça basit. Pek çok insan özgeçmiş nasıl yazılır bilmiyor.

Yanlış olan özgeçmişler de insanları başvurularında yardımcı olmuyor. Sanılanın aksine özgeçmiş klasik bir şekilde yazılmaz. Özenerek ve üzerine gidilerek özgeçmişin yazılması gerekir. Aksi takdirde en basit başvurulardan bile insanlar olumsuz dönüşler yaşar. Özgeçmişlerin bu olumsuz yönü kadar olumlu tarafları da bulunuyor. Doğru bir başvuru ile insanlar hiç ummadıkları yerlerden onay alarak kariyerlerine başlayabilir.

Özgeçmiş ve Özgeçmiş Hazırlama Nedir?

İlk olarak insanların özgeçmişin tam olarak ne olduğunu öğrenmesi gerekir. Bunu öğrendikten sora özgeçmiş hazırlarken dikkat edilecek adımlar daha anlaşılır olacaktır. Özgeçmiş, en genel tabiri ile iş başvurularında kişinin yetkinlik ve yeterliliklerini özetleyen bir başvuru formudur. Firmalar hiç tanımadıkları kişilerin bu formlarını inceleyerek onlar hakkında bilgi sahibi olur. İnsanların hem şirkete hem de başvurulan alan yeterliliğini özgeçmişler gösterir. Hal böyle olunca da özgeçmişin önemi daha da dikkat çekiyor.

Çünkü insanlar sadece bir form ile kendilerini tanıtmalıdır. Üstelik bunu kendileri hakkında en ufak fikri olmayan bir şirkete yapmalıdır. Bu aslında son derece zor bir süreçtir. Kimi insanlar yüz yüze bile kendilerini anlatırken sorun yaşar. Bunu bir form ile yapmak ve buna ek olarak karşı tarafı etkilemek oldukça zor bir hal alabilir. Kısacası özgeçmiş iş başvurularının ilk basamağıdır. Kimilerine göre de özgeçmiş başvuruların son basamağı olur. Ne kadar doğru bir özgeçmiş hazırlanır ise başvurularda dikkat çekmek o kadar kolay olur.

Özgeçmiş Hazırlama Her Alanda Aynı Mıdır?

Bugün dünyada özgeçmiş ile başvuru yapılan binlerce alan var. Staj, iş başvurusu ya da benzeri pek çok alan öz geçmiş formunu insanlardan ister. Genellikle insanlar tek bir öz geçmiş ile tüm bu alanlara başvuru yapar. Bu durum aslında çok da yanlış değildir. Doğru bir özgeçmiş her alanda insanları doğru temsil eder. Fakat bir diğer yandan her meslek grubu için de aynı şekilde özgeçmiş hazırlanmaz. Yani bir öğrenci ve mühendisin özgeçmişleri birbirinden farklı olmalıdır. Bir öğrenci üniversite döneminde hazırladığı bir özgeçmişin üzerine yeni yetkinliklerini ekleyerek formunu tamamlamamalıdır.

Özgeçmiş hazırlama işlemlerinde en çok karşılaşılan sorunlardan biri budur. Buna ek olarak bazı kişiler yanlış örnekleri inceleyerek kendi özgeçmişlerini şekillendiriyor. Yani bir İşletme mezunu internetteki hazır mühendislik özgeçmişini indiriyor. Daha sonra ise üzerindeki bilgileri silerek oraya kendi bilgilerini ekliyor. Bu durum son derece yanlıştır. Yapılan bu hataların da şirketler tarafından dönüşü olumsuz olacaktır. Hazır özgeçmişler tam olarak incelenmeden ve denetlenmeden kullanılmamalıdır.

Adım Adım Özgeçmiş Hazırlamak

Özgeçmiş hazırlama sürecinde ilk adım özgeçmişi aşamalara ayırmaktır. Bu aşamalar iş doğrultusunda olduğu takdirde insanlara daha kolaylıklar sağlayacaktır. Ayrıca bu aşama çalışma özgeçmişteki hata payını da en aza indirecektir. Aşamalar sırasında atılacak ilk adım ise resim eklemek olmalıdır. Resim olabildiğince düzgün ve mümkün ise takım elbiseli olmalıdır. Kaliteli bir fotoğraf basit görünse de son derece önemlidir. Fotoğraf işi halledildikten sonra deneyim ve özgeçmiş kısmı olmalıdır.

Bu kısım olabildiğince kısa olmalıdır ama kelimelerin hepsi doğru seçilmelidir. Doğru kelimeler ile insanlar kapsamlı bir yazıyı buraya eklemelidir. Ayrıca imla kurallarına tamamen dikkat edilmesi burada son derece önemlidir. Gereksiz fazla sözcük kullanımını da bu anlamda yapmamak gerekir. Tabi buradaki bilgilerin doğru olması da ayrı önemli bir konu. Abartılı ve yalan bilgiler kısa vadede olumsuz sonuçları da doğurur. Aşamanın son kısmında ise eğitim bilgileri, referans ve hobi kısmının yazılması gerekir. Ortalama bir özgeçmiş içerisinde bu aşamalar olmalıdır.

Özgeçmiş hazırlama süreçleri hakkında bilgi almak için İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden de özgeçmişin kullanım alanları hakkında içerikler bulabilirsiniz.