İnovasyon türleri arasında pazarlama inovasyonu çokça merak edilen bir konudur. Son yıllarda hayatımıza giren inovasyon kelime olarak yenilik anlamına gelir. İnovasyon özellikle şirketler için büyümek için farklı kapıları açıyor. Özellikle de pazar inovasyonu bu anlamda şirketlere büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu inovasyon modelini uygulamakta sorun yaşayan şirketler de sadece büyümekte sorun yaşamıyor. Aynı zamanda hem pazarda başarısız oluyor hem de kısa sürede batıyor.

İnovasyon Nedir ve Neden Bu Kadar Önemli Bir Konudur?

En genel tabiri ile inovasyon yenilikçi ve yeni yaratıcı fikirler olarak ifade edilir. Bunlara ek olarak inovasyon sorunlara yenilikçi ve kolay çözümler üretmek için de kullanılır. İnovasyon sayesinde insanların sorunları ortadan kaldırılır. Bu çözümler şirketler tarafından ya da kişiler tarafından yapılabilir. İnovasyon yaparken en önemli nokta sorunun yenilikçi bir şekilde ortadan kaldırılmasıdır. Bunun için illa yeni bir ürün ortaya çıkarmak gerekmez. Ya da sadece ürün olarak bir inovasyon yapılmaz.

Ürün inovasyonu ya da Organizasyonel gibi farklı alanlarda da inovasyon yapmak mümkündür. Sadece inovasyon kavramı ilk ortaya çıktığı zaman yeni ürünler ortaya çıkararak yapılıyordu. Fakat zaman içerisindeki gelişimi ile birlikte inovasyon pazarlama, hizmet ya da Organizasyonel gibi alanlara yayıldı. Ayrıca inovasyon artık tim şirketlerde ve tüm alanlarda yapılıyor. Sağlık, yaşam bilimleri ya da küresel sorunlar gibi her alanda bir inovasyon çalışması yapmak mümkün. Gelecekte de inovasyon hayatımızın en önemli ajandalarından birisi olacak gibi duruyor.

Pazarlama İnovasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Şirketler için pazarlama ayakta durmak için son derece önemli ve kritik konulardan birisidir. Müşterilerin memnuniyeti arttırmak için yapılan yenilikçi çalışmaların hepsine pazarlama ya da pazar inovasyonu adı verilmektedir. Ayrıca yeni müşteriler kazanmak için yapılan stratejik çalışmalar da bu başlık altında toplanır. Bu inovasyon çeşidi ile pazarlama alanında yapılan metotlarında büyük farklılıklar ve değişiklikler yapılmaktadır. Günümüzde şirketlerin durumu incelendiği zaman bu inovasyonun önemi hemen dikkat çeker.

Çünkü şirketlerin ayakta durması gittikçe zorlaşıyor. Bunun arkasında pek çok neden var. Pandemi süreci ilk akla gelen etkenlerden birisi olabilir. Fakat bundan da farklı olarak rekabetin artması ve küresel boyuta ulaşması da büyük bir etkendir. Pazarlama inovasyonu örnek çalışmalarından farklı çalışmalar artık sonuç vermiyor. Yani klasik pazarlama modelleri hem çok pahalı hem de artık müşterileri memnun etmiyor. Bu durum da şirketleri yeni çalışmalar yapmaya zorluyor. Karı azalan şirketler de yeni pazarlara açılma isteği duyuyor.

Büyük ve Küçük Şirketlerde Pazarlama İnovasyonunun Başarılı Şekilde Uygulanması

Dünyada küçük ölçekli olan şirketler genel olarak rekabet ortamında pek olmaz. Rekabetten uzak kalmaları da bu şirketleri inovasyon çalışmalarından uzaklaştırır. İnovasyon yerine bu şirketler genellikle satış odaklı çalışmalar yapar. Fakat bu şirketler arasında pazarlama inovasyonu gibi inovasyon çalışmalarına imza atanlar hemen dikkat çekiyor. Çünkü bu şirketler genellikle inovasyon çalışmaları sayesinde markalaşma yolunda büyük adımlar atmaya başlar. Yakın zamanda bu şekilde kısa sürede büyüyen pek çok yerli ve yabancı şirket bulunuyor.

Büyük firmalar da ise durum çok daha farklı. Çünkü piyasadaki sürekliliği devam etmesi için büyük şirketler inovasyon çalışması yapmak zorunda. Büyük şirketlerin özellikle pazarlama ve ürün inovasyonu gibi inovasyon çalışmalarına fazlası ile önem vermesi gerekiyor. Aksi takdirde ise şirketlerin yavaş yavaş küçülmesi ve batması kaçınılmaz bir gerçektir. Özellikle son dönemlerde bu şekilde batan pek çok büyük firma var. Nokia gibi bir döneme damga vuran telefon markası inovasyon konusunda geri kaldığı için zamanla iflas etmeye başladı.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden Organizasyonel inovasyon ya da diğer inovasyon türleri hakkında içerikler bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet adresini ziyaret ederek de pazarlama inovasyonu hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.