Son yıllarda ülkemizde Startup projeleri büyük bir artış yakaladı. Gençler için Startup çalışmaları yeni bir iş alanı oluşturdu. Ayrıca yakın zamanda dünya çapında başarıya ulaşan Startup çalışmalarının sahiplerine kazandırdığı maddi kazançlar da gençleri bu alan yöneltti. Startup adı ilk olarak yıllar önce Amerika’da ortaya çıktı. Zamanla dünyanın dört bir yanına yayılsa da Amerika bu alanda liderliğini hala koruyor. Özellikle Silikon Vadisi Startup alanında dünyanın en kaliteli ve başarılı bölgesi konumunda.

Dünyada Startup örnekleri de bu yüzden Amerika’da yoğunlaşıyor. Farklı ülkelerden pek çok başarılı Startup çalışması Amerika’ya taşınarak bölgedeki başarı oranını arttırıyor. Silikon Vadisi’nde oturmuş bir Startup kültürü olduğu için de projeler burada çok daha hızlı yükselişe geçiyor. Silikon Vadisi’ne rakip olarak pek çok bölge kurulsa da hiçbiri istediği başarıya ulaşamadı. Bu yüzden de hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde Startup kültürü tam anlamı ile gelişemedi.

Fakat son yıllarda ülkemizde Startup çalışmalarının hızlanması ve başarılı olması için çalışmalar ortaya çıktı. Hem ülkemizde hem de ülkemizde kurulup Silikon Vadisi’ne taşınan pek çok başarılı çalışma mevcut. Ülkemizde Startup çalışmaları için devlet ve özel kurumların hepsi farklı çalışmalara imza atıyor. Gençleri bu alana yönlendirmek için yapılan bu çalışmalar zamanla meyvesini de vermeye başladı. Ülkemizde bu alana ilgi duyan ve yeni çalışmalara imza atan kişiler geçmiş yıllara göre çok daha fazla.

Startup Projeleri İçin Ülkemizdeki Melek Yatırımcılar

Dünyada Startup kültürü ile birlikte melek yatırımcı gibi yeni kavramlar da ortaya çıktı. Girişimcilik ve Startup örnekleri incelendiği zaman melek yatırımcıların ne kadar önemli etkiye sahip olduğunu görebiliriz. Çünkü bir Startup çalışmasının büyümesi için maddi destek ve onlara mentorluk yapacak kişiler son derece önemlidir. Melek yatırımcılar da Startup çalışmalarında bu iki önemli görevi üstleniyor. Startup konusunda tecrübeli olan bu kişiler sayesinde Startup’lar hızlı ve güvenli bir şekilde büyüyor.

Ülkemizde de melek yatırımcı sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Çünkü melek yatırımcılar için Startup projeleri aynı zamanda bir kazanç kapısı. Melek yatırımcılar desteklediği ve maddi destek verdiği bu projelerden gelirler elde ediyor. Ülkemizde hem küresel olarak hem de bölgesel olarak hizmet veren melek yatırımcılar var. Galata Angels ve Keiretsu Forum gibi yatırımcı ağları belli aşamaya gelmiş çoğu projeye destek veriyor. Ayrıca Startup çalışmasının kapsadığı alana göre melek yatırımcılar projeye destek oluyor.

Startup’lar İçin Çalışma Alanları

Dünyada Startup örnekleri incelendiği zaman hepsinin rahat bir çalışma alanına sahip olduğu görülür. Ülkemizde de girişimciler ve Startup çalışmaları için çalışma alanı genellikle bir eksiklikti. Girişimciler projelerini devam ettirmek için böyle alanlara çok ihtiyaç duyar. Ülkemizde de bu eksikliğin ortadan kalkması için girişimcileri rahatça çalışacağı çalışma alanlar kuruldu. Üstelik bu alanlar son derece uygun bir fiyata hizmet veriyor. İçerisinde gençlerin projeleri boyunca ihtiyaç duyacağı pek çok ürün de bulunuyor.

İnternet, aletler ve en önemlisi büyük bir network ağı bu çalışma ofislerinde mevcut. Amerika’da oldukça yaygın olan bu sistem ülkemizde de yavaş yavaş yayılıyor. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde çok fazla olan bu çalışma alanları gün geçtikçe diğer şehirlere de açılıyor. Bu sayede ülkemizin her tarafındaki gençlerin Startup projeleri hayata geçiyor. Ayrıca bu çalışma ofislerinde ücretsiz ya da ücretli olarak Mentorluk hizmet ve Startup çalışmalarına destek amaçlı hizmetler de bulunuyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek Dünyanın en iyi Startup’ları hakkında bilgilendirici videolar bulabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart web sitesinden de Startup projeleri için dikkat edilecek çalışmalar hakkında yazılar okuyabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesinden de Startup teknoloji ilişkisi hakkında içeriklere ulaşabilirsiniz.