Şüphesiz ki yapay zeka teknolojisi günümüze ve geleceğe damga vuracak nadir çalışma alanlarından bir tanesidir. Temeli çok eskilerde atılmış olsa da yapay zeka son dönemin teknolojileri arasında kendine yer buluyor. Çünkü bu teknolojinin bilinen en yüksek seviyeye gelmesi 21. Yüzyıl ve sonrasında meydana geldi. Bu dönemlerde dünyanın dört bir yanından girişimciler bu teknoloji için farklı çalışmalara imza attı. Kısa sürede hedef kitlesini ve geliştirici sayısını arttıran yapay zeka da farklı bir boyuta ulaştı.

İngilizce Artificial intelligence olarak ifade edilen bu teknoloji aynı zamanda yepyeni iş olanakları da ortaya çıkardı. Artık yapay zeka destekli olarak çalışılan onlarca farklı iş alanı var. Fakat yapay zeka bu noktaya gelirken bazı meslekleri de ortadan kaldırmaya başladı. Çünkü yapay zeka sayesinde makineler ya da robotlar artık insanların yerine geçiyor. Bu geçiş süreci de pek çok kişi için zorlu ve uğraştırıcı oluyor. Bu zorluk sadece insanlar açısından olmuyor. Aynı zamanda şirketler için de zorlu bir süreci ifade ediyor.

Çünkü yapay zeka uygulamaları şirketler tarafından hemen kabul görmüyor. Ya da şirketler bu sürece hemen adapte olamıyor. Adaptasyon sürecini hızlı atlatan şirketler ise büyüme sürelerini çok daha kısa bir zaman dilimine çekiyor. Amazon ve Google gibi zaten büyük olan firmalar ise yapay zeka çalışmaları sayesinde pazardan her geçen gün daha büyük pay almaya başlıyor. Ayrıca büyük şirketlerin bu süreç içerisinde yer almaması zamanla rakiplerinin eline büyük bir koz olarak geçiyor.

Yapay Zeka Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İlk olarak insanların yapay zeka hakkındaki bilgilendirilmesi gerekiyor. Yapay zeka üzerine sayfalarca yazı yazılabilir. Fakat ne kadar yazılsa yazılsın yapay zekanın tam etki ve çalışma alanı asla açıklanamaz. Çünkü yapay zeka aynı insan zekası gibi faaliyet göstermeye çalışan bir teknolojidir. Bu yüzden de yapabileceklerinin herhangi bir sınırı bulunmaz. Yapay zekanın arkasında insan ve kodlama vardır. Hem insanın hem de kodlamanın yapabileceklerinin bir sınırı bulunmuyor. Kodlama tamamen arkasındaki insanın yetenekleri ile sınırlıdır.

Bu yüzden de kodlamanın gücü hala keşfedilememiştir. Yapay zeka teknolojisi de bu yüzden gelecekte ne kadar ileriye gidilecek oldukça merak edilen bir konudur. Fakat dünyada yapay zeka ile alakalı arka arkaya yapılan çalışmalar insanların bazı fikirler edinmesine olanak sağlıyor. Yapay zeka, en genel tabiri ile yazılım ile güçlendirilmiş bir makinenin tecrübelerinden ders çıkararak sonraki adımlarını daha doğru atan teknolojiye denir. Yani yapay zeka sayesinde robotlar da artık insanlar gibi gelişmeye ve öğrenmeye başlıyor.

Yapay Zeka Teknolojisi İle Hayatımızdaki Değişimler

Aslında yapay zeka insan hayatındaki her noktaya el atmıştır. Özellikle 2010 yılından sonra bu etki süreci büyük bir şekilde kendini belli etmiştir. İlk olarak dikkat çeken nokta yapay zeka ile insanların bir parçası haline gelen telefonlar. Yapay zeka teknolojisi ve telefon aslında tahmin edilenden çok daha önemli bir etkiye sahip. Peki, bu etki nasıl oluyor? Aslında cevap çok basit. Akıllı telefonlar ilk çıktığı zaman insanlara sunduğu oyun oynama, video çekme ya da internette takılma gibi özellikleri ile dikkat çekiyordu.

Fakat zaman içerisinde telefonlar arkasındaki güçlü yapay zeka çalışmaları ile insanları oyun oynamaya yönlendirdi ya da onların neler alacağını belirledi. İnsanların telefonda yaptığı her hareket yapay zeka tarafından analiz ediliyor. Bu analizler sonucunda da insanlara reklamlar ile alacağı kıyafetler ya da oynayacağı oyunları gösteriyor. Yani yapay zeka insanların hayatını artık yönlendiriyor. Bu yönlendirme de her geçen gün bir ileri seviyeye ulaşıyor.

Bunun yanı sıra yapay zeka teknolojisi şirketlerin insan ihtiyacını analiz etmeye de yarıyor. İnsanların eksiklikleri şirketler tarafından belirlenerek piyasaya ona göre ürünler çıkartılıyor. Bugün baktığımız zaman her yeni teknoloji aslında yapay zeka analizleri ile piyasa çıkartılmış çalışmalardır. Ayrıca bu teknolojilerin pek çoğu da bünyesinde yine yapay zeka ya da yapay zeka destekli teknolojileri barındırıyor. Uzaya gönderilen araçlardan sürdüğümüz araçlara kadar her nokta da yapay zekanın bir parçasını görüyoruz.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden yapay zeka teknolojisi ile alakalı detaylı içeriklere ulaşabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de yapay zeka teknolojileri nelerdir gibi sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz.