Programlama dili öğrenmek artık günümüzde pek çok alan için zorunlu hale gelmiştir. Gelişen yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi teknolojiler geleceğin en önemli alanlarından olmayı başarmıştır. Bu yüzden yazılım gelecekte günümüzden çok daha önemli bir hal alacaktır. Akıllı şehirler ya da akıllı evler gibi kavramlarında yavaş yavaş kullanılmaya başlanması ile yazılım alanı gelişimine oldukça hız vermiştir. Kullanıcıların isteğine en hızlı ve en uygun ulaşmanın yolu ilk olarak yazılımdan geçmektedir.

Programlama kendi içerisinde pek çok alana ayrılmaktadır. Yapmak istediğiniz projeye göre farklı programlama diline yönelmeniz gerekmektedir. Bazı kodlama dilleri her alan içerisinde kullanılabilirken bazı diller ise sadece belli alanlarda sizlere avantajlar sunmaktadır. Bizde İnovasyon İçin Eğitim Vakfı olarak hangi yazılım dilini öğrenmeniz ile alakalı bir yazı hazırladık.

İnternet İçin Hangi Programlama Dili Öğrenilmeli

İnternet çalışmaları ve bu alanda yapılan çalışmalar her geçen gün önemini arttırmaktadır. Ayrıca internet sektörü maddi olarak da geçmişe göre oldukça fazla artmıştır. Günümüzde en çok para kazandıran çalışmalar genel olarak internet üzerinden ya da internet tabanlıdır. Hal böyle olunca da internet çalışmaları içerisinde rekabet oldukça artmıştır. Kodlama dilleri de bu artıştan yararlanmak için kullanıcılara farklı deneyimler sunmaya çalışmaktadır.

Java internet kullanımlarında web sayfası tasarımlarında ilk olarak dikkat çeken uygulamadır. Java programlama dili günümüzde web sayfası tasarımında en çok kullanılan kodlama dilidir. Ayrıca Java dünya üzerindeki en popüler 3 uygulama arasına girmeyi başarmıştır. Ayrıca Java web sayfası için geliştirdiği Groovy dilini de piyasaya çıkarmıştır. Netflix ve linkedin gibi popüler internet sayfaları Java uzantısı olan Groovy ile yazılmış sitelerdir.

Java dilinden sonra web ve internet kodlamaları için diğer bir yaygın kodlama dili ise C# dilidir. C# dili kullanıcılara farklı avantajlar da sunmaktadır. C# sadece internet uygulamalarında değil aynı zamanda masaüstü ve telefon uygulaması geliştirmek için de kullanılan popüler bir kodlama dili olmuştur. Pek çok masaüstü ve mobil uygulama geliştiricisi kodlamalarında C# dilini kullanmaktadır. Web ve internet programları ile alakalı daha detaylı bilgi için Aba Innolab internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Mobil Uygulama İçin Kodlama Dilleri

Mobil uygulama ve mobil oyunlar her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmaktadır. Mobil alanı günümüzde önemli olduğu kadar gelecekte de son derece önemli bir alan olacak. Bu yüzden mobil alanına olan ilgi de gün geçtikçe artmaktadır. C# ve Python kodlama dilleri mobil alan içerisinde son dönemlerin en popüler dilleridir. Bu diller ile mobil sektörü için istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Yeni başlayacak kişilere genellikle bu iki dil önerilmektedir. Ayrıca Android kodlama dili de bu alanda oldukça popüler bir dildir.

Yapay Zeka İçin Kodlama Dilleri

Yazılım dillerinin en önemli ve en etkili olduğu alan yapay zeka teknolojisidir. Yapay zekanın önemini sizlere yazımızın başında anlatmıştık. Yapay zeka yenilenebilir enerji, biyoteknoloji ve sürdürülebilirlik teknolojileri için de son derece önemlidir. Özellikle 2000’li yıllarda kullanım alanını genişleten yapay zeka için pek çok farklı kodlama dili önerilebilir. Fakat biz sizlere son dönemlerin en favorisi olan Python dilini anlatacağız.

En zor programlama dili diye baktığınız zaman karşınıza pek çok kodlama dili çıkabilir. Fakat en basiti ve sizlere hayalinizin ötesinde imkan tanıyan kodlama dili olarak Python çıkacaktır. Python dili son yıllarda adından fazla bahsettirse de çıkışı 1990’lı yıllara dayanmaktadır. Her geçen gün kendini geliştiren Python makine öğrenmesi ve yapay zeka gibi teknolojiler için adeta biçilmiş kaftandır. Diğer diller ile 10 satırda yazacağınız kodlar Python ile 1 satırda yazılabilir. Ayrıca kullanımı son derece basit olan bu dil yeni başlayan kişilere kesinlikle önerilen kodlama dilidir. Python sadece yapay zeka alanı için değil masaüstü uygulamaları, mobil uygulamalar ve internet uygulamaları geliştirmek için de kullanılan bir yazılım dilidir.

Kodlama dilleri ile alakalı daha detaylı bilgi almak için Aba Innolab ve Doç. Dr. Gamze Sart resmi internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca programlama dili ile alakalı aklınıza takılan sorulan için İnovasyon İçin Eğitim Vakfı ve Gamze Sart Youtube kanallarını ziyaret edebilirsiniz.