Yeni nesil beslenme ve yaşam nasıl olacak” sorusu oldukça merak edilmektedir. Pandeminin önemli bir sürecini tamamlamış bulunmaktayız. Beslenme ve yaşama dair yenilikler pandemiden sonra meydana gelecek olan süreçler arasında yer almaktadır. Bu süreçte; bilimin ışığında, son çıkan yenilikleri takip ederek toplumsal anlamda bir sosyal dayanışma içerisinde olmak önemlidir. Bu sosyal dayanışma içinde, bu alanda var olan; tıp doktorlarını ve sağlık çalışanlarını gerçek anlamda değerlendirmek ve yapılan çalışmalara ön ayak olmak gerekmektedir. Bu kıymetli çalışmaları yapan hocalarımızı davet ederek, hocalarımızın çalışma stratejilerini ve yöntemlerini her platformda değerlendireceğiz.

Yeni Nesil Beslenme ve Yaşam: Bilimsel Çalışmalarda Patentin Önemi

Ben, Türkiye’de özellikle yüksek eğitim alanında çalışan bir hocayım. Yüksek öğretimde çalışan bir hoca olarak, özellikle patentler alanında; yeni patent alımları ve dünyada bilimsel anlamda yapılan bütün bilim haritalarını gören bir hoca olarak çalışmaktayım. Bu bilim haritaları süreçleri içerisinde çok önemli çalışmalar da yürütülmektedir. Bu önemli çalışmalar arasında bugün değerlendirdiğimiz en önemli konulardan bir tanesi akademik makaleler ile ilgilidir. Herkes bir konu hakkında bilgi edinmek için akademik makalelere göz atmaktadır. Akademik makaleler ile ortaya herhangi bir bilgi çıkarıldığında, bu bilginin oluşma süreci 2 yıl ve hatta daha da uzun sürebilmektedir. Hatta 8 yıllık bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkan akademik makaleler dahi bulunmaktadır.

Covid, tam anlamıyla bilim haritalarına açılmış durumdadır. Bilim dünyasında şu an için salgın nedeniyle bilimsel bir seferlik bulunmaktadır. Bu bilimsel seferberlikten dolayı da özellikle bilimsel haritalardaki yeni gelişmeler ve yeni çalışmaları birinci derecede alıp anında değerlendirerek kabul etmekteyiz. Bu anlamda değerlendirdiğimiz ve yapılandırdığımız bu süreç içinde de özellikle bu çalışmaları belirli bir şekilde yansıtmaktayız. Bu nedenle, bu anlamdaki en önemli konu şudur: Bizim özellikle en önemli çalışmalarımızdan bir tanesi, çalışmaların yürütülmesi sürecinde öğrencilerimizin ve üniversite hocalarımızın yaptıkları çalışmaları dikkate almaktır. Yapılan çalışmaları akademik makaleler altında görebilmekteyiz. Bizim aslında, ciddi olarak, stratejik anlamda bakmamız gereken çalışmalar patentlerdir. Patentler üzerinden çalışmalıyız ve değerlendirmeleri bu şekilde yapmamız gerekmektedir. Patentlerin incelenmesi gereken alt yapılarının titiz bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Makale ve Patentler Hangi Noktada Farklılaşmaktadır?

Yeni nesil beslenme ve yeni nesil yaşam tüm alanlarda kendini göstermektedir. Akademik bir çalışma ortaya çıkarıldığında genel itibarıyla biz 1.derecede o makaleyi değerlendirdiğimizde aslında stratejik olarak 3 yıllık ya da 5 yıllık bir çalışmanın meyvelerini elde ettiğimizi gözden kaçırmamalıyız. Belki de bu bilgi artık tazeliğini kaybetmiş olmaktadır. Bu akademik çalışmalar sonucunda ortaya çıkan bilgi, bilim dünyasına katkı sağlamış olsa da görece daha eski bir bilgiyi sunmuş olacaktır. Ancak patent başvurularında durum böyle değildir. Patentler özellikle, herhangi bir şekilde kopyalanmamaları için başvuruları hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Bir karalama kağıdı üzerinde yer alan bir fikir bile patent başvurusuna konu olabilmektedir. Bu başvuruya göre de hazırlık yapılabilmektedir. Bugün, yapay zeka ile ilgili ya da herhangi bir ilaç çalışmaları ile ilgili olarak yapılan birçok patent incelendiğinde,  patent çalışmalarının aslında ne kadar taze olduğuna ve ne kadar da bilim dünyasının nereye gittiğini gösterdiğine ışık tutmaktadır.

Günümüzde Bilim Çalışmaları Sahih Midir?

Bugün birçok anlamda, özellikle tıp dünyasında konuşulan konulardan bir tanesi, yapılan bilimsel çalışmaların sahihliğidir. Bu çalışmaların geçerliliği ve güvenilirliği de konuşulmaktadır. Özellikle dünyada şuanda yeni bir akım başlatılmıştır. Hesap verilebilir ve özellikle hesap verilebilir olmanın ötesinde şeffaf anlamda yapılan araştırmalar değerlendirilmektedir. Bilindiği gibi, Dünya Sağlık Örgütü ciddi anlamda bir eleştiri almıştır. Ayrıca ilaç araştırmaları konusunda ilaç araştırma şirketlerinde ve üniversitelerde yapılan araştırmalarının ne kadar farklı olduğu konusunda da bir tartışma yaşanmıştır.

Bilim dünyasında yer alan çalışmaların sahih olması oldukça önemlidir. Pandemi sonrasında pek çok çalışmanın yöntemine ilişkin mevcut durum sorgulanmıştır. Özellikle Çin’de bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar belirli bir şekilde eleştirilmiştir. Bilim dünyasında sahihliği oluşturabilmek adına, bu anlamda önemli çalışmaların yapıldığı, bu çalışmalar içerisinde özellikle durulan konunun gerçekten kopyalama yapmadan katkı sağlayacak çalışmaların ortaya çıkarılması olduğu görülmektedir. Geçerliliği ve güvenilirliği olan çalışmalara dikkat edilmelidir. Bilim insanlarının yetiştirilmesi sürecinde nasıl bir yol izlendiği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu kapsamda, bizler, yalnızca makaleleri taramamaktayız. Makalelerin yanı sıra patentleri de dikkate almaktayız. Patent çalışmaları kapsamında yapılan tüm çalışmaları stratejik anlamda incelemekteyiz. Bizlerin en çok üzerinde durdukları konulardan bir tanesi, bu çalışmaların daha renkli ve daha sistematik bir şekilde yürütülmesi olmaktadır. Bizim yeni nesil beslenme olarak adlandırmamızın nedeni de bu olmaktadır. Bu süreçte çalışmaların kimler tarafından gerçekleştirildiği ve özellikle bu araştırmalar yapılırken, değerlendirmenin nasıl yapılacağına bakmak da önemlidir. Hocaların bu süreçte devreye alınarak, yapılan çalışmaların değerlendirilmesi gerekmektedir. Bilimsel çalışmaları sistematik bir şekilde yürütmek, bu anlamda dikkate alınması gereken bir konudur.

Konu hakkında detaylı bilgi almak için E4I-İnovasyon İçin Eğitim Vakfı ile iletişime geçebilirsiniz.