Telefonlar geliştikçe mobil aplikasyonlar da gelişmeye başladı. Telefonlar günümüzün en önemli teknolojilerinden bir tanesi. İnsanlar artık telefonsuz hayatlarına devam edemiyor. Bu durum bir bağımlılık haline geldi. Kimi insanlar bu bağımlılık konusunu abartabiliyor. Sosyal medya ve benzeri uygulamalara bağımlı olan insanların sayısı oldukça fazla. Fakat bundan da öte olan konular var. Telefon artık insanların günlük rutinlerini hızlı bir şekilde yapmasını da sağlıyor.

Çıkış noktası iletişim olan telefonlar zamanla iletişimi de ileri bir seviyeye taşıdı. İleri bir seviyeden farklı olarak kolay bir hale de soktu. İnsanlar günün her saati istedikleri yere hızlıca ulaşabiliyor. Telefonların insanlara sundukları bunlarla da sınırlı kalmadı. Telefonun yaygınlaştığı ilk yıllarda iletişim telefonun ilk kullanım amacıydı. Fakat işin içerisine akıllı telefonlar eklenince telefonlar değişime girmeye başladı. İletişim amacı bu süreçte telefonların basit bir işlevi olarak kaldı.

Bugün telefonlar ile insanların yapamayacağı neredeyse hiçbir işlem yok. Özellikle Android ve IOS sistemlerin de devreye girmesi telefonları küçük bilgisayarlar haline getirdi. Bir bilgisayarın yapacağı tüm işlemler artık telefonlar ile yapılıyor. Hal böyle olunca da telefonlar için kullanılan uygulamalar gelişmeye başladı. Bugün dünyada mobil uygulamalar oldukça büyük bir Pazar haline geldi. Telefon için en iyi uygulamalar sahiplerine artık milyonlarca dolar kazandırıyor.

Mobil Aplikasyonlar ve Tarihsel Evrimi

Mobil uygulamalar aslında son derece yeni bir teknoloji. Tarihi de akıllı telefonların piyasaya çıkması ile başlıyor. Yani geçmiş yıllarda bu uygulamaların bir alt yapısı bulunmuyordu. Zaten telefon olmadan mobil uygulama geliştirilmiş olması da saçma olurdu. Telefonlar ilk piyasaya çıktığında uygulama mağazaları oldukça kısıtlıydı. Genel olarak hesap makinesi gibi basit uygulamalar mağazalarda yer alıyordu. Bu uygulamalar o dönem az bilinen güzel uygulamalar olarak ifade ediliyordu.

Fakat zaman içerisinde telefonların içerisindeki uygulamaların çehresi değişmeye başladı. Çünkü hesap makinesi gibi basit uygulamalar artık telefonların içerisinde yer alıyordu. Üstelik mağazadakilerden çok daha gelişmiş şekilde telefonlar bu uygulamaları bünyesine katmıştı. Durum böyle olunca da mağazalarda mobil uygulama indir demek için kullanıcılar daha detaylı araştırmaya başladı. Kullanıcılar artık basit uygulamaları mağazalarda tercih etmiyor, yerine çok daha yaratıcı uygulamalar arıyordu.

Mobil Aplikasyonlar ve Günümüzdeki Hali

Akıllı telefonların son haline geldikçe mağazalardaki uygulamalar değişmeye başladı. Neredeyse tüm büyük firmaların artık telefonlarda bir tane uygulaması vardı. Firmalar kullanıcılara en hızlı ulaşım yolunun bu uygulamalar olduğunu anladı. Buna ek olarak telefon sahiplerine yeni deneyimler sunacak uygulamalar da mağazalarda artmaya başladı. Resimlerin üzerinde oynama yapacak, videoları düzenleyecek ya da VR deneyim katan oyunlar mağazalarda yer almaya başladı ve oldukça da ilgi topladı.

Geleceğin Mobil Uygulamaları Arasında VR/AR Uygulamalar

VR ve AR geleceğin önemli teknolojilerinden bir tanesi. Bugün bilgisayarlar başta olmak üzere bu teknolojiler kendilerini gösteriyor. Mobil aplikasyonlar arasında da bu özellikleri taşıyan uygulamalar dikkat çekiyor. İlk başta VR ve AR’ın sadece oyun alanında kullanıldığını düşünebilirsiniz. Fakat video ve resim efektlerinden editlerine kadar her noktada bu teknoloji yer alabiliyor. Bugün VR ve AR özellik taşıyan uygulamalar mağazalarda gün geçtikçe artıyor.

Resim ve Video Montaj İşlerini Hızlandıran Programlar

Sosyal medya bugün resim ve video etrafında dönüyor. Bu iki etken aynı zamanda bir para kazanma aracı olarak da kullanılıyor. Bu yüzden insanlar telefonlarından kolayca montaj ve shop işlemlerini yapmak istiyor. En iyi Android uygulamaları listesine bugün baktığımızda bu alanda bir yığılma görülüyor. Üstelik aplikasyonun geliştiricileri de işleri ile iyi paralar kazanıyor. Gelecekte de bu tarz programlara olan ihtiyaç ve ilgi artarak devam edecek.

Kod Yazmaya İzin Veren Programlar

Telefonların kullanımı oldukça yaygınlaştı. Buna ek olarak insanların yazılama olan ilgisi de arttı. Bu yüzden de insanlar telefondan kolayca kod yazmak istiyor. Mobil aplikasyonlar arasında bu işe izin veren çokça uygulama zaten var. Fakat kullanımı tahmin edildiği kadar kolay değil. Bu durum mağazalarda büyük bir açıklığa neden oluyor. Android için en iyi uygulamalar 2021 listesinde bu tarz programların yükseldiği dikkat çekti. Gelecekte ise bu tarz programlar telefonların olmazsa olmazı olacak.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden geleceğin önemli teknolojileri hakkında içerikler bulabilirsiniz. İnovasyon İçin Eğitim Vakfı internet sitesini ziyaret ederek de mobil aplikasyonlar hakkında daha detaylı içerikler okuyabilirsiniz.